- Vilmantas Venckūnas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas sako, kad Vokietijos vykdoma atranka tarnauti Lietuvoje dislokuojamoje brigadoje sulaukė didelio karių susidomėjimo.
„Kai jie daro tą atranką Vokietijoje, kas galėtų važiuoti čia, kas norėtų važiuoti čia, (...) kaip tik yra trys-keturi į vieną vietą, mes džiaugiamės tuo ir tai labai įkvepia“, – Seime žurnalistams sakė L. Kasčiūnas.
Taip jis kalbėjo Seimui ketvirtadienį galutinai balsuosiant dėl Lietuvoje dislokuojamų vokiečių karių, civilių ir jų šeimų teises apibrėžiančio susitarimo tarp Vilniaus ir Berlyno ratifikavimo.
L. Kasčiūno teigimu, Berlynas itin vertina paskatas ir nuolaidas kariams, kurios yra numatytos susitarime.
„Vakar buvau susitikęs su Vokietijos brigados vadu, jis jau yra Lietuvoje, toliau dirba, ruošiasi priėmimui, laukia papildomų karių dar šiais metais atvyksiančių, turime ir kitų metų planą, turėsime tuos 500 kitais metais, susidėliojome, kaip tą padaryti“, – pasakojo ministras.
Pasak jo, sutarties ratifikavimas žymės Lietuvos ir Vokietijos strateginę partnerystę ir brigados dislokavimo Lietuvoje negrįžtamumą.
„Jeigu žiūrėtume į teisinę reikšmę, tai apibrėžia teisinį statusą Vokietijos karių čia Lietuvoje“, – teigė L. Kasčiūnas.
Seimas ratifikavo susitarimą, apibrėžiantį vokiečių karių teises Lietuvoje
Seimas ketvirtadienį ratifikavo tarp Vilniaus ir Berlyno pasirašytą sutartį, apibrėžiančią Lietuvoje dislokuojamų vokiečių karių, civilių ir jų šeimų teises.
Susitarimo ratifikavimą parėmė visi salėje buvę 88 parlamentarai.
Juo Vokietijai suteikiama teisė Lietuvoje naudotis sutartais infrastruktūros objektais, veikti juose, atgabenti savo gynybos įrangą, steigti vokiškas švietimo įstaigas, taip pat karines valgyklas ir parduotuves, kurioms bus taikomos mokestinės išimtys. Lietuva įsipareigoja teikti vokiečiams logistinę pagalbą.
Sutartimi Lietuva taip pat įsipareigoja sudaryti sąlygas atvykstantiems kariams ir civiliams gauti būtinas sveikatos priežiūros paslaugas, tačiau esant reikalui Vokietijos karinės pajėgos galės „steigti sveikatos priežiūros, odontologijos ir veterinarijos įstaigas“.
Praėjusią savaitę teikiant ratifikuoti susitarimą į Seimo narius kreipėsi Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius (Borisas Pistorijus). Jis tuomet pabrėžė, kad brigados dislokavimo Lietuvoje sėkmė yra bendra Vilniaus ir Berlyno atsakomybė.
„Labai simboliška, kad Vokietijai švenčiant vienybės dieną, kuomet kritus Berlyno sienai svarstome čia Lietuvos Respublikos ir Vokietijos Federacinės Respublikos susitarimo ratifikavimą. Vokietijos kariai į Lietuvą, į rytinę NATO dalį ateina ginti mūsų vertybių (...). Puiki proga pagalvoti bei švietimo ir mokslo ministrei patarti, kad mūsų mokyklose antroji kalba galėtų būti vokiečių kalba, nes anglų kalbą visi ir taip išmoksta“, – prieš balsavimą už balsuoti kvietė konservatorius Vilius Semeška.
„Valstiečių“ parlamentaras Giedrius Siurplys teigė, kad užsimezga ypatinga Lietuvos ir Vokietijos draugystė gynybos, ekonomikos, gamybos srityse, jis taip pat kvietė pradėti mokytis vokiečių kalbos.
Dokumente taip pat apibrėžiama brigados karių bei kito personalo atvykimo ir išvykimo tvarka, galimybė patekti į Lietuvos karinės infrastruktūros objektus, galimybė steigti karinį paštą, radijo stotį, vairavimo mokyklas.
Be kita ko, dvišalis susitarimas apima įdarbinimo, mokesčių ir jų išimčių, aplinkos apsaugos, muitinės procedūrų, teisėsaugos klausimus, įskaitant galimą sulaikymą ir kalinimą.
Pavyzdžiui, mokesčiai už ekonominę veiklą Lietuvoje ir būtų mokami Lietuvoje, jei tai nėra Vokietijos karinės pajėgos ar jos valstybinės institucijos, įmonės. Tuo metu mokesčiai, susiję su gyvenamąja vieta ir turtu Vokietijoje, būtų mokami Vokietijoje. Pavyzdžiui, mokestis už paveldimą turtą.
Vokietijos karinių pajėgų ir Vokietijos valstybinių įmonių įsigyjamiems materialiniams ištekliams, atsargoms, paslaugoms, įrangai ir kitam turtui, skirtiems Vokietijos karinių pajėgų poreikiams, bus taikomas atleidimas nuo pridėtinės vertės, akcizų ar panašių mokesčių.
Pagal susitarimą, vokiečių brigados karių vaikai Lietuvoje mokysis pagal Vokietijos mokymo ir ugdymo programas vokiečių kalba. Infrastruktūrą mokykloms suteiks Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybės. Jos bus atsakingos ir už galimų naujų ugdymo įstaigų vokiečiams statybas.
Tarpvalstybinę sutartį rugsėjo pradžioje Berlyne pasirašė abiejų šalių pareigūnai. Bundestagas šią sutartį ratifikuos kitąmet.
Lietuva ir Vokietija brigadą yra sutarusios dislokuoti iki 2027 metų pabaigos, nors pareigūnai nuogąstauja, kad ši data gali nusikelti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nuo kitų metų startuos nauja Lituanistikos prioriteto įgyvendinimo programa
Nuo sausio mėnesio startuos penkmetį truksianti naujoji Lituanistikos prioriteto įgyvendinimo programa, praneša Lietuvos mokslo taryba (LMT). Programos, kuria siekiama vystyti lituanistinius tyrimus, finansavimui numatyta maždaug 22 mln. eurų. ...
-
Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje3
Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimu...
-
Kuri Kauno eglutė gražesnė: šių ar praėjusių metų?8
Nauja puošimo komanda Kaune šiandien paskleidė meduolių kvapą – Vienybės aikštėje įžiebta miesto eglė. Praeitais metais Kalėdos Kaune susitelkė ties lengvumo tema. Tada eglę puošė menininkė Jolanta Šmi...
-
Lietuvoje įžiebta pirmoji Kalėdų eglė: Kaunas pakvipo meduoliais, Kalėdų Senelis leidosi stogu64
Kauno Vienybės aikštėje įžiebta eglė – smaližių širdis tirpdančiomis dekoracijomis papuoštas kalėdinis medis ėmė skaičiuoti iki didžiųjų metų švenčių likusį laiką. ...
-
Restauruoti Prienų ir Kauno rajono miškuose rasti partizanų dokumentai14
Po metus trukusių darbų restauruota dalis Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentų. Dalies dokumentų, daugiau kaip 70 metų išbuvusių po žeme, nepavyko atkurti. ...
-
Naktį – žemiausia šaltojo sezono temperatūra: kur taip šalo?
Šią naktį išmatuota kol kas pati žemiausia 2024–2025 m. šaltojo sezono oro temperatūra, pranešė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. ...
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Siūloma griežčiau bausti narkotikų lindynių savininkus3
Būstų, kuriose platinami ir vartojami narkotikai ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, savininkus nuo kitų metų siūloma bausti griežčiau. ...
-
Lietuva įsipareigojo remti Ukrainos gynybos pramonę, skirs pirmus 10 mln. eurų
Lietuva įsipareigojo remti Ukrainos gynybos pramonę, skirs 10 mln. eurų ukrainietiško drono „Palianytsia“ gamybai. ...
-
L. Kasčiūnas: svarstoma ilginti komendantūrų karių rengimo kursus7
Svarstoma iki 14 dienų ilginti komendantinių vienetų karių rengimo kursus, sako krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas. ...