- Viktorija Juškauskaitė, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ventės rago ornitologinėje stotyje laukiama naujo sužieduotų paukščių rekordo. „2016-aisiais sužiedavome 92 tūkst. paukščių, o šiemet – jau 34 tūkst., todėl tikimės, kad rezultatai bus geriausi nuo stoties įkūrimo pradžios 1929-aisiais“, – džiaugiasi ornitologas Vytautas Jusys.
Tokių rezultatų pasiekti padėjo per rekonstrukciją, pasibaigusią prieš dvejus metus, pastatytos gaudyklės. Pasak ornitologo, nauji tinklai kur kas stabilesni ir ilgesni, todėl pavyksta pagauti daugiau paukščių.
Šie pokyčiai, kurie, beje, buvo pirmieji per 88 Ventės rago ornitologijos stoties darbo metus, ne tik leido dirbti efektyviau, bet ir pritraukė daugiau turistų.
Tado Ivanausko zoologijos muziejaus, kuriam priklauso ornitologijos stotis, direktorius Ramūnas Grigonis sako, kad lankytojų tikrai padaugėjo: „Nors lietuvių apsilanko daugiausia, atvyksta nemažai turistų iš Vokietijos, nes jiems artima Mažoji Lietuva. Rekonstrukcijos metu įrengti dviračių takai leidžia ornitologijos stotį aplankyti dviračiais. Atvykstančių turistų išties daug.“
Ventės rago ornitologijos stoties vadovas V. Jusys patikslina, kad lietuviai sudaro 95 proc. lankytojų. Ornitologas pabrėžia, kad turistų netrūko ir prieš dešimtmetį, bet po stoties atnaujinimo jų padaugėjo.
„Ventės ragas yra viena populiariausių lankytinų vietų Lietuvoje. Vien praėjusį savaitgalį (liepos 7–9 d.) stotyje apsilankė maždaug 5 tūkst. žmonių“, – skaičiuoja ornitologas.
2015-aisiais buvo įrengta apšvietimo sistema, leidusi stotį aplankyti naktį. Paklaustas, ar sulaukia lankytojų tamsiuoju paros metu, V. Jusys sako, kad vasarą, kai naktys trumpesnės, lankytojų būna, nors ne tiek, kiek dieną.
V. Jusys taip pat pastebi pastaraisiais metais įsitvirtinusią tendenciją, kad daugiausia lankytojų atvyksta paskutinį vasaros mėnesį: „Dvejus metus iš eilės daugiausia turistų apsilankė rugpjūtį. Tiek pernai, tiek užpernai rugpjūčio mėnesį buvo parduota 25 proc. visų bilietų.“
R. Grigonis pažymi, kad pačių lankytojų atsiliepimai apie rekonstruotą ornitologijos stotį – labai geri: „Žmonės patenkinti, nors visiems įtikti neįmanoma. Lankytojai džiaugiasi, kad po rekonstrukcijos infrastruktūra pritaikyta jų poreikiams – sutvarkyti takeliai, apžvalgos aikštelės, įrengti tualetai, be to, pastatytas naujas lankytojų centras.“
Ornitologas V. Jusys atkreipia dėmesį ir į tai, kad dėl prie suoliukų atsiradusių šiukšliadėžių stotyje švariau. Anksčiau, kai buvo tik vienas konteineris, tekdavo rinkti nemažai šiukšlių, stigo tvarkos.
Rekonstravus ornitologijos stotį, pakeltos muziejaus bilietų kainos. Anot V. Jusio, vieni linkę skųstis, kitiems tai – normalu ir įprasta. Suaugusiems bilietas dabar kainuoja 3 eurus, studentams, moksleiviams bei pensininkams – 2 eurus, o ikimokyklinio amžinio vaikai įleidžiami nemokamai.
„Pakėlus kainas, 70 proc. mūsų stoties [lėšų] poreikio padengia lankytojai. Aišku, tie pinigai keliauja į valstybės biudžetą. Prieš rekonstrukciją, kai bilietų kainos buvo mažesnės, padengdavome vos kelis procentus“, – pasakoja Ventės rago ornitologijos stoties vadovas.
Tarp visų apsilankiusių Ventės rage bilietus į muziejų perka 10 proc. žmonių.
Pašnekovai tikina, kad rekonstrukcija įvykdyta sėkmingai – kol kas nepasitaikė atvejų, kad ornitologijos stočiai būtų reikėję rimtų tvarkymų.
„Kartais išlenda tam tikros smulkmenos, pavyzdžiui, vėtros metu buvo išvartyti suoliukai bei šiukšliadėžės, tad teko patiems prisitvirtinti, tačiau susitvarkėme“, – sako Tado Ivanausko zoologijos muziejaus direktorius R. Grigonis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Biologinės įvairovės išsaugojimui Lietuva iki 2030-ųjų ketina skirti 90 mln. eurų6
Saugomų teritorijų Lietuvoje plėtimui, augalijos ir gyvūnijos būklės gerinimui Lietuva iki 2030 metų planuoja skirti 90 mln. eurų, ketvirtadienį pranešė Aplinkos ministerija. ...
-
Neįtikėtinas rekordas: sugauta beveik pusę tonos svėrusi žuvis1
Norvegijoje pasiektas neįtikėtinas rekordas – jūroje su meškere ištraukta beveik pusę tonos svėrusi žuvis. ...
-
Potvyniai Čekijoje ir Lenkijoje – signalas Lietuvai: prakalbo apie grėsmių žemėlapius26
Keičiantis klimatui meteorologai prognozuoja, kad potvyniai Lietuvoje dažnės. Kur potvynių rizika didžiausia ir kaip apsaugoti save ir turtą? ...
-
Pasislėpęs lankytojos drabužiuose iš zoologijos sodo paspruko šikšnosparnis3
Vokietijos pietvakariuose įsikūrusio Karlsrūhės zoologijos sodo šikšnosparnių oloje apsilankiusi moteris kartu su savimi namo pati to nežinodama parsinešė ir šikšnosparnį. ...
-
Metas prisirinkti vitaminų iš lauko: kaip tinkamai panaudoti augalus?2
Gamtos vaistinėlė šiemet kaip niekad gausi. Žolininkai šiemet džiaugiasi užderėjusiu derliumi, kuriam nepakenkė permainingi orai. Pats metas prisirinkti vitaminų iš lauko. ...
-
Uraganų sezonas: dar – nepabaiga?
Šiais metais Atlanto vandenyne buvo 13 galingų audrų. Ar šiemet Atlante bus daugiau uraganų? Kodėl ekspertai mano, kad praeitą savaitę JAV talžęs „Milton“ gali būti ne paskutinis šį sezoną? Likus daugiau nei š...
-
Įsigalioja draudimas žvejoti lašišas ir šlakius, aplinkosaugininkai pradeda patikrinimus
Įsigaliojant draudimui lašišų ir šlakių žvejybai, aplinkosaugininkai trečiadienį pradės kasmetinę akciją „Saugom lašišą“. ...
-
Iš Kinijos į JAV lėktuvu „Panda Express“ atvyko dvi didžiosios pandos
Dvi didžiosios pandos, skirtos Vašingtono zoologijos sodui, antradienį iš Kinijos atvyko į Jungtines Amerikos Valstijas – tai naujausia Pekino tarptautinės „pandų diplomatijos“ kampanija. ...
-
Susipažinkite: nauja Vyriausybės darbuotoja – Tiramisu3
Laima Penek – oficiali Vyriausybės fotografė, į savo darbovietę nuo rugsėjo ateinanti nebe viena, o su augintine Tiramisu, kuri patogiai jaučiasi tiek šeimininkei ant peties, tiek Vyriausybėje prie vėliavų. ...
-
Rado roplio išvaizdos grybą: jo savybėmis domisi ir medikai3
Gamtininkas ir ornitologas Gediminas Gražulevičius per fotoaparato objektyvą dažniau dairosi į dangų, ieškodamas retesnių paukščių. Tačiau šį kartą, pažvelgęs sau po kojomis, gamtininkas aptiko keistos išvaizdos gryb...