- Saulius Jakučionis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pernai streikavusios profsąjungos mokytojai trečiadienį vėl reikalavo valdžios didinti algas ir atlyginimo tarifą vertintojams už egzaminus.
Prasidedant brandos egzaminų sesijai, Andriaus Navicko vadovaujamos Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos nariai susirinkime Vilniuje piktinosi vertintojų valandiniais įkainiais.
„Kaip girdime iš mokytojų, tas darbas tikrai yra atsakingas ir už jį turi būti deramai atlyginta“, – BNS sakė A. Navickas.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija prieš kelias savaites pažadėjo įkainį vertintojams pakelti ketvirtadaliu, bet profsąjunga teigia, kad to neužtenka, ir ragina dar labiau padidinti jį bent kitąmet.
„Manome, kad tie įkainiai turi mažiausiai dvigubėti“, – kalbėjo A. Navickas.
Egzaminų vertintojų darbo užmokestis priklauso nuo vertinamo egzamino. Kai kurie vertintojai „ant popieriaus“ uždirba 5,31 euro už valandą darbo.
Rengiantis profesinės sąjungos ir Švietimo ministerijos deryboms dėl kolektyvinės sutarties, mokytojai dėstė ir kitus reikalavimus, tarp jų – didesnės algos.
Kaip girdime iš mokytojų, tas darbas tikrai yra atsakingas ir už jį turi būti deramai atlyginta.
2018-ųjų pabaigoje daugiau nei mėnesį streikavę pedagogai protestą baigė nepavykus pasididinti atlyginimų skaičiavimo koeficiento, bet gavo Vyriausybės pažadą sukurti ilgalaikį planą didinti visų biudžetininkų darbo užmokesčius.
Trečiadienį šis planas bus svarstomas Vyriausybės pasitarime. Jame numatyta nuo kitų metų rugsėjo mokytojų algų koeficientus padidinti dešimtadaliu.
Plane taip pat įsipareigojama siekti, kad 2025 metais vidutinė pedagogų alga būtų 30 proc. didesnė nei vidutinis darbo užmokestis šalyje, šiuo metu siekiantis apie 730 eurų „į rankas“. Dabar mokytojai uždirba apie 740 eurų.
„Mūsų bendras tikslas dėl įkainio didinimo sutampa su Vyriausybe ir švietimo ministru, bet tik dabar klausimas, kokiais tempais tai daryti“, – teigė profsąjungos lyderis.
„Manome, kad tai galėtų būti derybų objektas, mes galėtume eiti į kompromisus“, – pridūrė jis.
Susirinkime pedagogai taip pat reikalavo sutvarkyti pedagogų darbo krūvį, nes dėl etatinės darbo apmokėjimo tvarkos, kai etatas yra skaičiuojamas pagal metines išdirbtas valandas, mažiau uždirba pradinių klasių mokinių ir abiturientų mokytojai.
Be kitų dalykų, pedagogai taip pat skundėsi, kad mokyklų vadovai vadinamąsias nekontaktines valandas dažnai verčia dirbti mokykloje.
A. Navickas pažadėjo Švietimo ministerijos reikalauti, kad per mokinių atostogas atostogautų ir mokytojai.
Etatinis darbo užmokesčio modelis įvestas pernai rugsėjį.
Ministras žada siekti tolesnio mokytojų algų augimo
Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius trečiadienį pažadėjo siekti tolesnio mokytojų algų augimo.
Taip jis reagavo į pernai streikavusios Andriaus Navicko vadovaujamos profsąjungos reikalavimus didinti mokytojų bei brandos egzaminų vertintojų valandinius įkainius.
„Mano galva, Vyriausybė yra deklaravusi mokytoją kaip prestižinę profesiją, įsipareigojimą, kad mokytojo darbas atneštų tą kokybę, kurios reikia visuomenei, tėvams ir vaikams. Visa tai matant mes turime suderinti ir kokybinius pokyčius mokyklose, ir kartu mokytojų darbo sąlygas“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė švietimo ministras.
Prasidedant brandos egzaminų sesijai, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos nariai susirinkime Vilniuje piktinosi vertintojų valandiniais tarifais, o A. Navickas paragino kitąmet juos padidinti mažiausiai dvigubai.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija prieš kelias savaites pažadėjo įkainį vertintojams šiemet pakelti ketvirtadaliu. Tai papildomai kainuos 130 tūkst. eurų.
Pasak A. Monkevičiaus, taip valdžia parodė, kad yra nusiteikusi didinti vertintojų algas, ir sieks tai daryti vėlesniais metais.
„Kiekvienas darbas turi būti teisingai atlyginamas ir tikrai sutinku, kad tas įkainis nėra didelis“, – sakė ministras.
„(Dvigubai didesnio valandinio įkainio) turėtume siekti ir tikiuosi, kad mes priartėsime, arba net ir pasieksime šitą rezultatą“, – kalbėjo jis.
Kalbėdamas apie mokytojų algas jis teigė, kad jas reikės ne tik padidinti, bet ir išlyginti pedagogų darbo krūvio skirtumus.
Anot A. Monkevičiaus, šiuo metu mažiau nei puse etato dirba apie trečdalis šalies mokytojų, o kiek daugiau nei penktadalis pedagogų dirba visu etatu arba dar daugiau.
Tuo metu Vyriausybė trečiadienį iš esmės pritarė viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo iki 2025 metų strategijai, kur numatyta, kad bendrojo ugdymo pedagogų algos kitąmet augs dešimtadaliu.
Tame pačiame dokumente parašyta, kad iki 2025 metų mokytojai uždirbs 30 proc. didesnes algas, nei vidutinis darbo užmokestis šalyje.
Strategijoje taip pat įsipareigota didinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų, aukštųjų mokyklų dėstytojų algas.
„Su mokesčiais tai sudarytų arti 400 mln. eurų ir tai nėra tik ministerijos uždavinys“, – kalbėjo A. Monkevičius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Bumblauskas ragina apsvarstyti herbo naudojimą trispalvėje (interviu)
Lietuviams nevienareikšmiškai vertinant baltarusių opozicionierių iniciatyvą išduoti dokumentus, kurių viršelyje vaizduojama „Pahonia“, istorikas Alfredas Bumblauskas siūlo apsvarstyti Vyčio naudojimą trispalvėje...
-
Ugniagesiai prakalbo atvirai: atskleidė tikrąją atlyginimų situaciją
Kasdien gyvybę rizikuojantys ugniagesiai gelbėtojai uždirba vos daugiau nei tūkstantį eurų, o jų atlyginimai vis dar vieni mažiausių tarp pareigūnų. Tad kalbos, kad gruodį jų atlygis šoktelėjo į viršų ir susilygino su bankų atlyg...
-
Per mažiau nei savaitę jau paaukota daugiau kaip 1 mln. eurų
Artėjant karo Ukrainoje metinėms, trečią kartą rengiamai paramos akcijai „Radarom!“ šalies gyventojai ir verslai per mažiau nei savaitę paaukojo daugiau kaip 1 milijoną eurų. ...
-
Orai: žiemiškas šaltukas įsitvirtina
Pirmadienio dieną žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas rytų, šiaurės rytų, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 1–6 laipsniai šalčio, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. ...
-
Nori atrišti rankas finansinėms aferoms?
Už apgaulingą finansinės apskaitos tvarkymą, dokumentų slėpimą ar naikinimą buhalteriams siūloma skirti kiek trumpesnį laisvės atėmimą, o jo visai netaikyti už aplaidų apskaitos tvarkymą. ...
-
Lietuva kratosi „DeepSeek“: vyriausybiniu lygmeniu – rimti svarstymai
Lietuva svarsto vyriausybiniu lygiu riboti prieigą prie Kinijoje sukurto generatyvaus dirbtinio intelekto (DI) technologijų pokalbių roboto „DeepSeek“. ...
-
Vasario 10-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Vasario 10-oji, pirmadienis, 7 savaitė. ...
-
Griautiname pastate Juodkrantėje gyvenantiems sutuoktiniams priteisė 16 tūkst. eurų
Neteisėtai Juodkrantėje pastatytame ir griautinu pripažintame jachtininkų viešbutyje turtą įsigijusiems sutuoktiniams Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) iš Lietuvos priteisė per 16 tūkst. eurų turtinės ir neturtinės žalos. ...
-
Aplinkosaugininkai vykdys reidus medžioklės plotuose
Aplinkosaugininkai nuo pirmadienio tikrins medžiotojus, kaip šie laikosi Medžioklės taisyklių viliodami maistu medžiojamuosius laukinius gyvūnus. ...
-
Ursula von der Leyen Vilniuje ragino ES skirti daugiau dėmesio gynybai, bendradarbiavimui
Vilniuje viešinti Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen paragino Europos Sąjungos (ES) šalis daugiau dėmesio skirti gynybai ir glaudesniam bendradarbiavimui. ...