- Ignas Jačauskas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sveikatos priežiūros įstaigų organizuojamus dirbtinių sąnarių endoprotezų pirkimo konkursus laimi įmonės, skiriančios paramą šioms įstaigoms ar jų medikus vienijančioms nevyriausybinėms organizacijoms, pirmadienį pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
Pasak tarnybos, šių išvadų prieita Valstybinėje ligonių kasoje (VLK) ir penkiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose atlikus korupcijos rizikos analizę dėl endoprotezų įsigijimo.
Analitinės antikorupcinės žvalgybos pareigūnai 2018 ir 2021 metais atlikę tyrimus nustatė, kad minėtus pirkimus laimi įmonės, suteikusios paramą perkančiajai organizacijai ar su ja susijusiems paramos gavėjams, arba ligoninės gydytojus vienijančioms nevyriausybinėms organizacijoms.
„Pirkimus laimintys tiekėjai yra ir didžiausi šių organizacijų rėmėjai. 2015–2019 m. paramą organizacijoms teikę juridiniai asmenys 2018–2021 m. laimėjo didžiąją dalį sąnarių endoprotezų centralizuotų viešųjų pirkimų, kuriems technines specifikacijas rengė VLK sudarytos komisijos“, – teigia STT.
STT taip pat konstatavo, kad šių pirkimų specifikacijos reikalavimai sukuria palankią aplinką rinkoje vykdyti „vieno tiekėjo“ arba „žemos konkurencijos“ pirkimus.
Situaciją be VLK tarnyba vertino Kauno klinikose, Kauno ligoninėje, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje ir Ukmergės ligoninėje.
Pasak tarnybos, sąnarių endoprotezams įsigyti iš privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) kasmet išleidžiama vidutiniškai apie 10 milijonų eurų per metus, o daugiau nei 50 procentų sąnarių endoprotezų viešųjų pirkimų dalyvauja tik vienas tiekėjas.
STT teigimu, didiesiems 6 iš 15 visų tiekėjų, kurie daugiau nei 10 metų laimi sąnarių endoprotezų viešuosius pirkimus, kasmet iš PSDF biudžeto sumokama daugiau nei 80 proc. visiems sąnarių endoprotezams skirtų lėšų.
STT nustatė, kad endoprotezų pirkimų technines specifikacijas rengia komisijos, į kurias paskiriami asociacijų, kurios gauna finansinę paramą iš endoprotezų tiekėjų, vadovai ir valdybos nariai bei su jais pavaldumo ryšiais susiję asmenys.
Tarp minimų asociacijų – Sąnarių endoptrotezuotojų asociacija (SEA) bei Lietuvos ortopedų traumatologų draugija (LOTD).
STT pateiktais VLK duomenimis, 2018–2021 metais Lietuvos ortopedų traumatologų draugijai 224 tūkst. eurų arba per 70 proc. paramos teikė įmonės, kurių visų (pagrindinių ir preliminarių) sutarčių suma siekė 125,7 mln. eurų.
Sąnarių endoptrotezuotojų asociacijai 122 tūkst. eurų paramos suteikė įmonės, kurių bendra sutarčių vertė su įstaigomis siekė 128 mln. eurų.
Tarp tokių paramos teikėjų, sudariusių didžiausias sutartis, buvo „Johnson & Johnson“, „Bonameda“, „Osteca“, „Graina“, „Chirurgijos technologijos“ ir kt.
Pasak tarnybos, kai kurie komisijų nariai netinkamai vykdė pareigas deklaruoti interesus ar nusišalinti nuo sprendimų, VLK taip pat neužtikrino, kad privačių interesų turintys ekspertai nedalyvautų sprendimuose.
Įstaigose nustatytos tendencijos, kai pacientams daugiau skiriama tam tikro modelio klubo ar kelio sąnarių endoprotezai, kuriuos teikia įmonės, turinčios tiesioginių ar netiesioginių ryšių su ligoninių padalinių vadovais ir dirbančiais gydytojais.
STT pateikė pasiūlymus tobulinti sveikatos įstaigų priežiūros sričių prioritetus, stiprinti ligonių kasų vykdoma priežiūrą, imtis griežtesnių priemonių vertinant teisės aktus pažeidusių asmenų atsakomybę ir kt.
Įstaigos, dėl kurių pirkimų atlikta analizė, per tris mėnesius turės viešai savo interneto svetainėje paskelbti informaciją, kaip bus įgyvendinami korupcijos rizikos analizės išvadoje pateikti STT siūlymai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LRTK prašymu iš „Google“ paieškos pašalinta 201 blokuota svetainė su rusiškais kanalais5
Iš „Google“ paieškos sistemos pašalinta 201 užblokuota interneto svetainė, kurioje yra pasiekiamos į Europos Sąjungos (ES) sankcijų sąrašą įtrauktos rusiškos televizijos programos, antradienį prane&scaron...
-
Arkikatedros požemiuose – sensacingas lobis: kokia jo vertė?2
Vilniaus katedros požemiuose pernai gruodį buvo atrasta slaptavietė su Lietuvos ir Lenkijos valdovų Aleksandro, Elžbietos ir Barboros įkapėms skirtomis karališkomis regalijomis. Apie tai, kodėl jos atrastos tik dabar ir kokia jų reikšm...
-
Buvęs švietimo ministras: tai yra didelis žingsnis atgal4
Švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigas iki praėjusių metų balandžio ėjęs Gintautas Jakštas sako, kad dabartinės ministerijos vadovybės užmojis sumažinti minimalų mokinių skaičių trečiose gimnazijos klasėse yra žingsnis atga...
-
Kaitros, sausros, audros ir viesulai – mūsų gyvenimo realybė: kam dar ruoštis?1
Praėjusiais metais Lietuvoje užfiksuoti du katastrofiniai, 18 meteorologinių ir 12 hidrologinių stichinių reiškinių, antradienį pranešė Aplinkos ministerija. ...
-
Sunku patikėti: įvardijo neįprastus praėjusių metų Lietuvos pasiekimus
Apie tai, kokie įdomiausi įvykiai, ką išskirtinio sukūrė lietuviai, LNK žurnalistams papasakojo agentūros „Factum“ vadovas Vytautas Navaitis. ...
-
Prognozė: įvardijo, kokie orai mūsų laukia sausį1
Meteorologai apžvelgė gruodžio mėnesio orų tendencijas ir pateikė ilgalaikę sausio mėnesio orų prognozę. ...
-
Praėję metai – tragiški aviacijai: ekspertas atskleidė, dėl ko kyla dauguma katastrofų
Praėję metai buvo niūrūs aviacijos saugos požiūriu. Žuvusiųjų skaičius buvo didžiausias nuo 2018 m. Per metus aviacijos katastrofose žuvo 334 žmonės – per 11 skirtingų nelaimių. Ką tai reiškia aviacijai? Apie tai LNK žurnalistas ...
-
Šių darbuotojų katastrofiškai trūksta: žada atlyginimų šuolį7
Pranešus, kad po septynerių metų gali trūkti daugiau kaip 4,5 tūkst. slaugytojų, sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė tikina, kad priemonės, kaip padidinti šios profesijos patrauklumą, yra numatytos. ...
-
Tadžikas pabėgėlis: stebitės, kad ekonominiai migrantai nemoka mokesčių? Jie to ir nedarys46
Buvusioji valdančioji dauguma sudarė sąlygas vos per kelis metus įleisti į Lietuvą keliasdešimt tūkstančių ekonominių migrantų, kurių absoliuti dauguma – iš buvusių sovietinių šalių. Neseniai žiniasklaida atkreipė d...
-
Popovienė apie pokyčius mokyklose: variantus teiksime kelis
Naujoji švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė sako, jog svarstoma grįžti prie reikalavimo, kad formuojant vienuoliktą klasę joje galėtų būti 12–15 moksleivių, o ne 21, kaip numatyta dabar. ...