Tarp mokinių narkotikai plinta nestabdomai

  • Teksto dydis:

Narkotikų vartojimas ne tik daro žalą vaiko sveikatai, bet ir užtraukia nemalonių teisinių padarinių. Apie tai, kuo skiriasi teisinė atsakomybė skirtingo amžiaus vaikams, LNK studijoje žurnalistai kalbėjosi su advokatu Mindaugu Dūda.

„Situacija priklauso nuo pačios veikos. Bendras principas – baudžiamoji atsakomybė yra numatyta asmenims, pagal visas jų veikas, nuo šešiolikos metų amžiaus. Yra tam tikrų išimčių už pačias sunkiausias veikas, yra atskiras sąrašas, kai baudžiamoji atsakomybė taikoma ir nuo keturiolikos metų. Kai kalbame apie veikas, kurios susijusios su disponavimu narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis, yra vienintelis straipsnis, kuris numato baudžiamąją atsakomybę už narkotinių, psichotropinių medžiagų grobimą, vagystę, prievartavimą. Čia asmuo baudžiamąja tvarka atsakytų ir nuo keturiolikos metų“, – sakė advokatas.

– O iki keturiolikos metų yra, už ką atsakytų?

– Iki keturiolikos metų asmuo nėra subjektas baudžiamojo įstatymo prasme ir jam baudžiamoji atsakomybė negali būti taikoma.

– Tada taikoma tėvams?

– Tėvai visais atvejais, kai kalbama apie nepilnamečius, gali būti įtraukiami administracinėn atsakomybėn už tėvų valdžios nepanaudojimą vaiko atžvilgiu. [...] Ten, kur nepilnametis, visada šalia yra ir tam tikras tėvų dalyvavimas, vienareikšmiškai. Vaikai neturėtų pamiršti, kad jie ne tik sau tam tikra prasme komplikuoja ir gadina gyvenimą, bet nemaža dalimi reikšmingai prisideda ir prie tėvams sukuriamų problemų.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

– Kalbant apie narkotinių medžiagų kiekius, kiek yra laikoma, taip pavadinkime, savo reikmėms, o kiek jau yra platinimas?

– Kiekviena narkotinė ir psichotropinė medžiaga turi atskirai nustatytus kiekius, jei kalbame apie baudžiamąjį įstatymą, yra rekomendacinės lentelės, nuo kada kiekis yra nedidelis, didelis, labai didelis.

– Bet jei kalbėtume pavyzdžiais – viena „žolės“ suktinė draugui mokykloje – platinimas ar ne?

– Jūs ką tik pasakėte viena „žolės“ suktinė draugui. Tai aišku, kad platinimas, jeigu draugui.

– Elektroninė cigaretė su kanapėmis?

– Jeigu toje elektroninėje cigaretėje su kanapėmis yra pakankamas THC kiekis, kuris leistų priskirti kanapes narkotinėms medžiagoms, tai taip, platinimas.

– Kai yra platinama, atsakomybė griežtėja?

– Be abejonės, įsijungia visai kiti mechanizmai, visai kitas nusikalstamos veikos sunkumas.

Tikrai reikia galvoti, ką darai, kaip darai ir kodėl.

– Jeigu vaikas, kuriam nėra keturiolikos, platina, t. y. suktinę kam nors duoda, kas tada?

– Jeigu dvylikos metų vaikas – jis nėra subjektas baudžiamųjų įstatymų prasme. Jis negali būti įtraukiamas baudžiamojon atsakomybėn. Tačiau mes čia kalbame tik apie baudžiamąją atsakomybę. Nepamirškime ir to, kad šie faktai neliks nepastebėti, jei jau yra užfiksuoti. Įsitrauks ir įvairios savivaldybės institucijos, Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, tėvų atsakomybė ir šitie kriminaliniai įrašai išliks, jie niekur nedings. Kai tau bus šešiolika, aštuoniolika, kai norėsi kur nors stoti studijuoti, eiti į politiką, užsiimti kokia nors profesine veikla – nepriekaištingos reputacijos klausimas daug kur yra labai svarbus – tie praeities paklydimai, kai tu dar ne subjektas, [...] gali labai sukomplikuoti ateities pasirinkimus gyvenime. Tikrai reikia galvoti, ką darai, kaip darai ir kodėl.

– Kaip yra apklausiami nepilnamečiai? Ar skiriasi apklausos, priklausomai nuo vaiko amžiaus? Ką jie turėtų žinoti?

– Be abejonės. Pirmiausia, reikia nepapulti į šias situacijas. Tačiau yra įvairiausių situacijų, kai apklausiami nepilnamečiai ne todėl, kad jie ką nors negero padarė, o todėl, kad jie matė, kaip kažkas kažką negero padarė, kaip liudytojai. Gana detaliai reglamentuota ši tvarka. Apklausose dalyvauja ir ikiteisminio tyrimo teisėjas, tam tikrai atvejais ir Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, ir teismo psichologas. Yra numatyta tam tikra specifika ir tas asmuo, liudytojas, nebūna toje pačioje patalpoje su įtariamuoju, su apklausiamaisiais. Iš tikrųjų vaiko teisės šiais aspektais, mano galva, yra pakankamai užtikrinamos, daug užtikrinimo mechanizmų yra numatyta Baudžiamojo proceso kodekse, tai yra detaliai reglamentuota ir, kiek iš praktikos žinau, to gana tiksliai laikomasi ir stengiamasi, kiek įmanoma, kuo mažiau traumuoti nepilnametį asmenį apklausomis, ar jis būtų įtariamasis ir jo atžvilgiu vykdomas baudžiamasis persekiojimas, ar tik liudytojas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
kiek yra vaiku-paaugliu,kuriems prievarta liepta vartoti narkotikus ar rukyti? Visi savo noru nes turi pinigu ir nori buti kieti" PRIES DRAUGUS

elena

elena portretas
labai gerai reikejo ir dabar balsuoti uz laisves partija nieko cia tik pradzia toliau bus dar graziau jau dabar baisu iseiti i gatve ypac vakarais bet ir dienos metu reikia saugotis neturi pinigu atimineja rankinukus jau verziasi i namus apvagineja o musu policija bejege sake tokie istatymai

Kol

Kol portretas
tokia valdžia propoguojanti narkotikus ir paleituvystę,tkėtis gėrio neverta.Žmonės juos renkantys ,nesusimąsto.
VISI KOMENTARAI 57

Galerijos

Daugiau straipsnių