- Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Visuotinis teisėjų susirinkimas prašo Seimo jų savivaldos institucijai – Teisėjų tarybai – suteikti teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT).
Spalio viduryje Vilniuje vykęs Visuotinis teisėjų susirinkimas, patvirtinęs ir naują Teisėjų tarybą, priėmė kreipimąsi į Seimą, prašydamas grupės parlamentarų inicijuoti atitinkamą Konstitucijos pataisą.
„Buvusi Teisėjų taryba patvirtino strateginės veiklos kryptis. Viena iš priemonių stiprinti teismų valdžios nepriklausomumą buvo suplanuota būtent Konstitucijoje įtvirtinti Teisėjų tarybai teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą ginčijant įstatymą ar Vyriausybės nutarimą, kuris mums atrodo, kad gali pažeisti, susilpninti teisminę valdžią ir teisėjų nepriklausomumą“, – BNS sakė buvusi Teisėjų tarybos pirmininkė, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėja Sigita Rudėnaitė.
Teisėjų taryba siūlo papildyti 106 Konstitucijos straipsnį nauja dalimi, kad dėl Konstitucijoje nurodytų teisės aktų „sutikimo su Konstitucija ir įstatymais į Konstitucinį Teismą gali kreiptis speciali įstatymo numatyta teisėjų institucija jos kompetencijai priskirtais klausimais.“
Dabar Konstitucijoje nustatyta, kad teisę kreiptis į KT dėl įstatymų, nutarimų, dekretų atitikimo pagrindiniam šalies įstatymui turi Vyriausybė, ne mažiau kaip penktadalis visų Seimo narių, teismai. Dėl Vyriausybės aktų dar gali kreiptis ir prezidentas.
Be to, prieš kelerius metus įteisintas individualus skundas, tai yra kiekvienas asmuo turi teisę kreiptis į KT, jeigu buvo pažeistos jo konstitucinės teisės ar laisvės, o šis asmuo išnaudojo visas teisinės gynybos priemones.
Teisminė valdžia neturi tokios teisės, o mums atrodo, kad tai svarbu.
„Teisminė valdžia neturi tokios teisės, o mums atrodo, kad tai svarbu“, – teigė S. Rudėnaitė.
Anot jos, kai kuriose Europos valstybėse Teisėjų tarybai numatyta galimybė tiesiogiai kreiptis į KT.
Buvusios pirmininkės teigimu, tai būtų gana veiksmingas instrumentas norint užginčyti įstatymą ar Vyriausybės nutarimą, kuris gali silpninti teismų nepriklausomumą nuo kitų valdžių.
Ji pabrėžė, kad prašoma teisės Teisėjų tarybai skųsti ne visus, tik su teismų darbu, jo organizavimu, nepriklausomumu susijusius teisės aktus.
„Čia gali būti finansavimo, teisėjų skyrimo procedūros, yra buvę jau situacijų, kai KT pripažino, jog prieštaraujant Konstitucijai sumažinti per daug ar nepagrįstai teisėjų atlyginimai, gali būti socialinės garantijos ir bet kokie kitokie bandymai įsikišti ar susilpninti teismų valdžią, ar bandymai padaryti taip, kad iš esmės tais instrumentais, kuriuos turi vykdomoji valdžia, kaip, tarkime, finansai, kitos priemonės, įstatymų leidžiamoji valdžia negalėtų paveikti teismų ir teisėjų sprendimų“, – aiškino teisėja.
Pasak jos, šiuo metu vienintelė galimybė teisėjams kreiptis į KT yra per Seimo narius.
„Šiuo metu mūsų instrumentas yra toks, kad reikia bandyti įtikinti tuos pačius Seimo narius, kurie priėmė įstatymą, galbūt ne tuos pačius, bet dalį jų, Vyriausybės prašyti, kad tą įstatymą kas nors už mus tą įstatymą užginčytų“, – sakė S. Rudėnaitė.
„Iš esmės tai veiksmingo instrumento neturime. Todėl manome, kad tai būtų labai naudinga. Ir ne tik teismams, teisminei valdžiai, bet iš principo įtvirtinant tą trijų valdžių lygiateisiškumą ir nepriklausomumą“, – teigė ji.
Pasak S. Rudėnaitės, dabar jau naujos Teisėjų tarybos uždavinys bus įtikinti parlamentą inicijuoti Konstitucijos pataisą ir ją priimti.
Kad Konstitucijos pakeitimas būtų priimtas, už jį privalo balsuoti ne mažiau kaip du trečdaliai visų Seimo narių, tai yra ne mažiau kaip 94 parlamentarai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
KAM: po kabelio pažeidimo bus ieškoma priemonių siekiant didinti infrastruktūros saugumą2
Po trečiadienį įvykusio kabelio pažeidimo Baltijos jūroje bus ieškoma papildomų priemonių siekiant didinti kritinės infrastruktūros saugumą, ketvirtadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM). ...
-
ES delsia aktyvuoti atvykimo ir išvykimo sistemą: ar Lietuva yra pasirengusi?
Bendrijai delsiant aktyvuoti Europos Sąjungos (ES) atvykimo ir išvykimo sistemą (EES), Lietuva teigia esanti pasiruošusi ją paleisti bet kuriuo metu. ...
-
Apklausa: pirmąkart per 20 metų pusė lietuvių jaučiasi patenkinti demokratija šalyje6
Pusė Lietuvos gyventojų teigia esantys patenkinti demokratijos veikimu šalyje, rodo „Eurobarometro“ apklausa. ...
-
Agresyviems pacientams – apynasris: medikai galės neteikti pagalbos, naudoti vaizdo kameras1
Nuo kitų metų medikai galės atsisakyti teikti medicinines paslaugas agresyviems pacientams, kurie nederamu ir nepagarbiu elgesiu žemina medikų garbę ir orumą. Skubiąją medicinos pagalbą teikiančios tarnybos galės naudoti ir vaizdo kameras. ...
-
Ignalinoje norima įrengti mineralinio vandens trasą ir biuvetę1
Ignalinoje ketinama nutiesti beveik 2 km ilgio mineralinio vandens kelią. Juo vanduo iš gręžinio miesto pakrašty tekėtų iki ligoninės, sporto ir paslaugų centro bei miesto aikštės, kur ketinama įrengti biuvetę. ...
-
Vilniuje bus statoma Nacionalinė koncertų salė, Kaune – M. K. Čiurlionio koncertų centras19
Didžiųjų Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio – savivaldybių atstovai dalinasi projektais, kurie juose bus pradėti ar baigti per 2025 metus. Daugiausia dėmesio sulauks kultūros, susisiekimo ir sporto...
-
2024-ieji Lietuvoje bus patys šilčiausi per istoriją?
Labai tikėtina, kad šie metai Lietuvoje bus patys šilčiausi per visą instrumentinių stebėjimų šalyje istoriją, BNS nurodė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. ...
-
Kaune ukrainiečiams pratęsta galimybė naudotis viešuoju transportu nemokamai58
Kaune dar vieneriems metams pratęsta galimybė nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams nemokamai keliauti viešuoju transportu. ...
-
Iš Kauno išvyko daugiau nei 30 Ukrainai skirtų automobilių konvojus35
Ketvirtadienį į Ukrainą pajudėjo daugiau nei 30 šiai šaliai skirtų automobilių konvojus. ...
-
KAM Šaulių sąjungai kitąmet skirs 20,7 mln. eurų2
Krašto apsaugos ministerijos (KAM) finansavimas Lietuvos šaulių sąjungai (LŠS) kitąmet didės nuo 13,6 iki 20,7 mln. eurų. Tikimasi, jog tai padės užtikrinti augančio sąjungos narių skaičiaus integraciją bei suteiks galimybę di...