Vis daugiau nepilnamečių tampa narkotikų „dileriais“: ką daryti?

Lietuvoje daugėja nepilnamečių, kurie ne tik patys vartoja, bet ir platina narkotikus. Po metus vykdyto bandomojo ministerijos projekto, kuriame dalyvauti sutiko vos septynios mokyklos, ministerija ruošia bendras taisykles, ką su tokiais nepilnamečiais ugdymo įstaigos turėtų daryti.

Senamiestyje esančią Vilniaus jėzuitų gimnaziją juosia aukšta tvora, teritoriją stebi vaizdo kameros.

Tai viena iš septynių mokyklų Lietuvoje, sutikusių pabūti bandomojo triušio vietoje. Metus vykdė įvairias prevencines priemones, kurios turėtų išgyvendinti narkotikus iš šalies ugdymo įstaigų.

„Paprastos priemonės, kurios yra vadinamos kietosios, yra tik tam tikram laikui, bet siekti pokyčio, kad žmogus galėtų pasakyti ne, jeigu jam siūlo, jeigu yra galimybė įsigyti“, – šnekėjo Jėzuitų gimnazijos direktorė Edita Šicaitė.

Nors čia policija dėl narkotikų vartojimo niekada nesilankė, gimnazijos direktorė mano, jog svarbiausia yra išaiškinti tėvams, kad nuo to niekas neapsaugotas.

Atverti tėvams akis, kad tai yra aplink, jog tai gali atsitikti su jų vaiku.

„Atverti tėvams akis, kad tai yra aplink, jog tai gali atsitikti su jų vaiku. Po to, jei taip atsitiktų, neturėti raupsuotumo žymės, kad jeigu taip yra, ieškoti, kaip pagelbėti“, – nurodė E. Šicaitė.

„Mokyklos teritorijoje yra labai daug disponuojama informacijos apie galimybes. Pats narkotinių medžiagų patekimas į mokyklą galbūt nėra pagrindinis mūsų iššūkis ir galvos skausmas šiandien“, – kalbėjo policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Problema – ne tik narkotikų vartojimas, bet ir kad patys nepilnamečiai imasi juos platinti.

„Šalyje didėja nepilnamečių įtariamų nusikalstamų veikų, susijusių su disponavimu narkotinėmis medžiagomis skaičiumi“, – pabrėžė R. Požėla.

Apskritai nusikaltimų, susijusių su narkotikais, Lietuvoje pastaraisiais metais daugėja. Disponuojama vis didesniais psichotropinių medžiagų kiekiais.

„Jau patenka į tą penketuką. Tokios tradicinės lietuviškos nusikalstamos veikos, kaip vagystės, buitinis smurtas, vairavimas išgėrus“, – nurodė policijos generalinis komisaras.

2,6 tūkst. – tiek įvairių nusikaltimų, susijusių su narkotikais, policija užfiksavo šiemet. Pernai per tą patį laikotarpį – 300 mažiau.

Tiesa, jie nebūtinai susiję su nepilnamečiais ar įvykdyti mokyklose, tačiau ministerija aiškina, jog statistika padidėjo dėl aktyvesnio tarnybų darbo būtent ugdymo įstaigose.

Yra pasiūlomas konkretus veiksmų planas šiai mokyklai.

„Nėra visiškai vienodo priemonių paketo, kuris tiktų kiekvienai Lietuvos mokyklai“, – aiškino vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Todėl rengia Vyriausybei nutarimą, kuris suvienodins taisykles, ką mokykla turėtų daryti, susidūrusi, pavyzdžiui, su narkotikų platinimu ar vartojimu.

„Atsiranda visas pagalbos mechanizmas, kuriame dalyvauja savivalda, policija, kitos institucijos. Yra pasiūlomas konkretus veiksmų planas šiai mokyklai“, – tvirtino A. Bilotaitė.

Tiesa, jis – neprivalomas. Viskas priklauso nuo savivaldybių ar mokyklos vadovų geranoriškumo.

„Jeigu reikia įrodyti tam, kad problema egzistuoja, kartais ir paviršių tyrimas padeda pakeisti direktoriaus mąstymą, jog apie tai reikia kalbėti ir neneigti šios problemos“, – kalbėjo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Rita Sketerskienė.

„Jeigu jauti, kad kažkas yra šalia, nedrausti, nesakyti, kad to nėra, neneigti problemos. Žiūrėti, kaip jos išvengti, jog ji neateitų visu gūsiu čia ir dabar pas mus“, – teigė E. Šicaitė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Tiesa, čia policija mato teigiamą pokytį.

Bandomajam projektui prieš metus startavus su septyniomis mokyklomis, savo saugumą įsivertinti panoro dar 200.

„Mes esame pasirengę, gavę mokyklos prašymą, atvykti į konkrečias mokyklas ir atlikti konkrečių mokyklų saugumo vertinimą. Galbūt pasiūlyti individualias priemones“, – šnekėjo policijos generalinis komisaras.

Be to, pareigūnai ketina imtis ir tėvų švietimo, mat pačioms mokykloms ne visada pavyksta.

„Buvo tam tikrų ir nusivylimo taškų, nes, tarkime, organizuojamas susitikimas, turime tam tikrus mokymus. Tikimasi 100 žmonių, yra 30, 40“, – tikino E. Šicaitė.

„Anonimiškas klausimynas, kuris veiks internete ir bus platinamas policijos. Tai vaikų saugumo klausimynas, bet jis bus skirtas tėvams“, – nurodė R. Požėla.

Šiemet iki rugpjūčio Lietuvoje registruoti 166 nepilnamečiai, įtariami narkotikų ir psichotropinių medžiagų disponavimu bei jų kontrabanda.



NAUJAUSI KOMENTARAI

As

As portretas
Kas gali paneigti., kad renatas pozela gauna atkatus nuo narkotiku prekybos ?

Marčius

Marčius  portretas
Ką jau bedarysi , jau pavėlavot savo neveiklumu . Belieka ramiai kontroliuoti jų darbą , dilerių , pasiimti savo procentus ir žiūrėti kad nemažėtų vartojomas . Gerai gyvėnti visi nori . Nesuprantantiems jumoro neskaityti .

Vilniaus hipsterių partija

Vilniaus hipsterių partija portretas
Ir jos darbai:-Visų pirma buvo pležas Lukiškių aikštėje, vėliau narkotikų legalaizavimas, stabulo konvensija ir kenksmingos mūsų tautai LGBT ideologijos įteisinimas, lyties sutrikimą turinčių žmonių sureikšminimas iki politikų lygio su ateityje vaikų ivaikinimu. Tokie šios partijos pasiekimai ir siekiai ateityje.
VISI KOMENTARAI 25

Galerijos

Daugiau straipsnių