- Dainius Sinkevičius, www.DELFI.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vos 5 kg svėrusi septynmetė mergaitė buvo ne vienintelė, kuri Ventos socialinės globos namuose nesulaukė pagalbos – paaiškėjo, kad vienas globos namų gyventojas net 3 mėnesius negavo jam būtinų antidepresantų.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) paskelbė, kad globos namų gyventojui nebuvo duodamas gydytojo paskirtas medikamentas, tai iš esmės turėjo įtakos jo sveikatos būklės negerėjimui ir kėlė grėsmę gyvybei, dėl vaistų nevartojimo jam išliko depresinė simptomatika.
Tokios aplinkybės paaiškėjo išnagrinėjus vienos dabar jau buvusios Ventos socialinės globos namų vyriausiosios slaugytojos bylą – iš darbo atleista moteris siekė ne tik grįžti į darbą, bet ir prisiteisti solidžią kompensaciją bei dėl atleidimo esą patirtą neturtinę žalą.
Kasacinės instancijos teismas konstatavo, kad vyriausioji slaugytoja atleista pagrįstai – jai buvo žinoma apie globos namų gyventojui skirtus antidepresantus, jų būtinumą, be to, dalykiniame įstaigos darbuotojų pasitarime slaugytojai buvo nurodyta atkreipti dėmesį į ligonį ir jo sveikatos negerėjimo aplinkybę, nors ir yra skirti vaistai.
Pasak teismo, vyriausioji slaugytoja netikrino, ar nustatyta tvarka ligoniui buvo duodami antidepresantai – apie tris mėnesius vaistų negavusiam vyrui galėjo pasunkėti sveikatos būklė.
Teismas nepatenkino buvusios vyriausiosios slaugytojos prašymo ir į darbą jos negrąžino, konstatuodamas, jog moteris aplaidžiai atliko savo tiesiogines pareigas.
„Žinodama, kad gyventojui yra konkretūs gydytojo psichiatro paskyrimai, šią informaciją privalėjo perduoti budinčiai slaugytojai, o vėliau ir kontroliuoti, kaip tai vykdoma, tačiau to neatliko ir dėl to ligonis apie tris mėnesius negavo jam būtinų antidepresantų – tai kėlė pavojų šio gyventojo sveikatai“, – teisėjų kolegija konstatavo, kad buvusi darbuotoja privalėjo laikytis ne tik pareigybės aprašyme nustatytų reikalavimų, bet ir dirbti atidžiai ir sąžiningai, laikytis įstatymų ir darbo drausmės, protingumo, teisingumo ir sąžiningumo principų, tiksliai vykdyti teisėtus darbdavio nurodymus.
Pasak teisėjų, vyriausiosios slaugytos darbo specifikai taikytini griežtesni drausminės atsakomybės reikalavimai.
Nors slaugytoja iš pradžių pripažino, kad aplaidžiai atliko savo pareigas, tačiau vėliau pakeitė poziciją – nurodė, jog neturėjo pareigos kontroliuoti globos namų gyventojų gydymo eigos.
„Jei kuris nors slaugos darbuotojas netinkamai atliko savo pareigas ir tai turėjo įtakos ligonio sveikatai, galima svarstyti, ar toks priežastinis ryšys yra artimesnis padariniams, be to, darbdavys neištyrė pavojaus sveikatai ir gyvybei tikimybės laipsnio, kaip ir to, ar tas potencialus pavojus galėjo atsirasti dėl gydymo ar slaugos klaidų“, – moteris aiškino, kad neprivalėjo tikrinti, jog visiems 200 globos namų gyventojų slaugytojos laiku paduotų medikamentus.
Iš darbo Ventos socialinės globos namuose buvo atleista ir dar viena darbuotoja, kuri taip pat bandė savo teisybę įrodinėti teismuose. Teismui nagrinėjant šios darbuotojos bylą paaiškėjo, kad globos namų gyventojai patirdavo žeminantį elgesį iš darbuotojų – prieš ligonius buvo naudojami tramdomieji marškiniai.
Šioje byloje teismas buvusiai darbuotojai taip pat priėmė nepalankų sprendimą – konstatavo, jog ji žinojo apie žmogaus orumą žeminančios drausminimo priemonės naudojimą, ir tai ji toleravo bei pagal savo pareigas nesiėmė jokių priemonių užtikrinti gyventojų teisių gynimui, saugumui, prievartos atvejams įstaigoje išgyvendinti.
Primename, kad vasarį į Kauno klinikas iš Ventos socialinės globos namų buvo atvežta 7 metų mergaitė, kuri nesvėrė nė šešių kilogramų. Medikai tvirtino, jog vaikas buvo neprižiūrėtas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Radviliškio rajone pakeitus užrašus ant paminklų žydams, aktyvistai kreipėsi į prokurorus2
Radviliškio rajone pakeitus užrašus ant Holokausto atminimo paminklų, Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras (LŽTKC) kreipėsi į Generalinę prokuratūrą siekiant nustatyti, kas ir kokiu pagrindu juos pakeitė. ...
-
Nustatys, kurie migrantai gali pretenduoti į valstybės finansuojamą apgyvendinimą
Nuo 2025-ųjų metų užsieniečių reikmėmis pradedant rūpintis naujajai Priėmimo ir integracijos agentūrai, Vyriausybė ketina tiksliau nustatyti, kurie į šalį nelegaliai atvykę migrantai turės teisę būti laikinai apgyvendinti už valstybės...
-
Teisme – VKI ir Vilniaus rajono mero ginčas dėl užrašų lenkų kalba
Valstybinė kalbos inspekcija (VKI) siekia, kad Vilniaus rajone esančiuose Ažulaukės ir Bieliškių kaimuose nebūtų naudojami vieši užrašai lenkų kalba. ...
-
2025 m. svarbių sukakčių sąrašas: bus minimos Stulginskio ir Žemaitės gimimo metinės
Ateinančiais metais Lietuva minės prezidento Aleksandro Stulginskio bei Lietuvių rašytojos Julijos Beniuševičiūtės-Žymantienės (Žemaitės) gimimo metines bei kitas svarbias sukaktis. ...
-
Kultūros ministras nesupranta sprendimo Valotkos neskirti į VKI vadovus: neteisingai pasielgta3
Kultūros ministras Šarūnas Birutis neatmeta, kad Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) vadovu vėl galėtų tapti Audrius Valotka. ...
-
Vilnius, Panevėžys, Šiauliai – be naujametinių fejerverkų, Klaipėdoje ir Kaune jie bus1
Artėjant Naujiesiems, Lietuvos miestai skirtingai sprendžia, kaip švęsti metų virsmą – su fejerverkais ar be jų. ...
-
Kondratovičius: Regionų ministerija galėtų pradėti veikti 2026 m.1
Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius teigia, kad planuojama, jog nauja Regionų ministerija Lietuvoje galėtų pradėti veikti 2026 m. ...
-
Mirė architektė Švabauskienė3
Pirmadienį eidama 96-uosius metus mirė architektė Aldona Švabauskienė, praneša Lietuvos architektų sąjunga. ...
-
Medikų ketinama ieškoti užsienyje, tarp emigrantų bei metusių profesiją10
Sveikatos apsaugos ministerija per porą metų tikisi sukurti planą, kaip pritraukti ir išlaikyti medikus valstybinėse ligoninėse bei poliklinikose. ...
-
Šeštadienį Lietuvoje bus apsiniaukę, daugelyje rajonų nedidelis lietus, dulksna, kai kur rūkas
Šeštadienį Lietuvoje bus apsiniaukę. Daugelyje rajonų nedidelis lietus, dulksna. ...