Žmogaus teisių gynėjai teisme reikalauja naujo tyrimo dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje

  • Teksto dydis:

Žmogaus teisių gynėjai prašo teismo įpareigoti prokurorus atlikti ikiteisminį tyrimą dėl spėjimų, kad Lietuvoje įkurtame slaptame amerikiečių centre 2004-2006 metais galėjo būti kalinamas Saudo Arabijos pilietis.

Prokuroras ir Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas neįžvelgė pagrindo naujam tyrimui, tačiau Žmogaus teisių stebėjimo institutas pateikė skundą Vilniaus apygardos teismui, BNS sakė organizacijos atstovė Mėta Adutavičiūtė.

Generalinė prokuratūra atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl nevyriausybinių organizacijų įtarimų, kad vykdant slaptą Jungtinių Valstijų programą Lietuvoje galėjo būti neteisėtai kalinamas Saudo Arabijos pilietis Mustafa al- Hawsawis, šiuo metu esantis Gvantanamo bazėje.

Prokuroras Antanas Stepučinskas pareiškė, kad nevyriausybinės organizacijos nepateikė faktinių aplinkybių apie galimus nusikaltimus, o teiginius apie slaptą CŽV kalėjimą paneigė ankstesnis tyrimas.

Ikiteisminio tyrimo teisėjas Vladimiras Berezovskij sutiko su šiais argumentais. Teisėjo nutartyje rašoma, kad ankstesniame ikiteisminiame tyrime jau tirtos skunde nurodytos aplinkybės dėl 2002-2005 metų lėktuvų skrydžių.

Žmogaus teisių gynimo organizacija "Redress" šį rudenį pareiškė, jog "labai tikėtina", kad 2003 metais Pakistane sulaikytas Saudo Arabijos pilietis M.al- Hawsawis, kuriam dabar gresia mirties bausmė, buvo kalinamas Lietuvoje.

Ji sakė, kad vyras į Gvantanamo bazę pateko 2003-ųjų rugsėjį su dar mažiausiai trimis įtariamaisiais, o 2004 metų kovą buvo išgabentas į Maroką. Lietuva kaip tolesnė maršruto vieta išskirta įvertinus skrydžių duomenis, spėjamą kitų įtariamųjų judėjimą.

Prokuroras savo ruožtu pareiškė, kad organizacijos nepateikė objektyvių duomenų apie galimą M.al- Hawsawio gabenimą.

Pasak jo, nurodyta informacija apie skrydžių datas, numerius ir maršrutus "vertintina kaip patvirtinanti tik tai, kad konkrečiu laiku, konkretus lėktuvas skrido konkrečiu maršrutu, o ne objektyvūs duomenys, kad lėktuvu M.al- Hawsawi (...) buvo neteisėtai įgabentas ir išlaipintas Vilniaus ar Palangos oro uoste".

M.al- Hawsawi yra antrasis terorizmu įtariamas asmuo, apie kurio galimą kalinimą paskelbė nevyriausybinės organizacijos. Anksčiau skundą dėl tariamo kalinimo Lietuvoje yra pateikęs palestinietis Abu Zubaydah (Abu Zubaida). Jo byla yra Europos Žmogaus Teisių Teisme.

Lietuvoje 2009 metų pabaigoje per parlamentinį tyrimą buvo identifikuoti du objektai Vilniuje ir šalia sostinės, kur esą galėjo būtų įrengtos patalpos sulaikytiesiems laikyti. Taip pat nustatyti keli su JAV Centrinės žvalgybos valdyba (CŽV) siejami skrydžiai į Vilnių ir į Palangą, vykę 2003-2006 metais, tačiau neatsakyta į klausimą, ar į Lietuvą atskraidinti įtariamieji terorizmu.

Po parlamentinio tyrimo atskirą tyrimą pradėjo prokuratūra, tačiau jį nutraukė, pareiškusi, jog negavusi duomenų, kad Vilniuje ir šalia jo esančiuose objektuose būtų įrengtos patalpos CŽV kaliniams laikyti.

Buvę valstybės ir saugumo struktūrų vadovai neigia, kad Lietuvoje galėjo būti CŽV kalėjimas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Taip

Taip portretas
Turbut numato dar pinigu is neturejimo ka vekti.Ka apie tai masto politikai,.Geriau begtu Ykrainoi tvarka daryti!

pritariu

pritariu portretas
Aistei, ir nematau jokio reikalo labai verkti dėl teroristų. Tačiau yra kita medalio pusė - tie žmogaus teisių gynėjai dėl KGB kalėjimų neverkia, bet dėl mistinių ČŽV labai rypauja, jau ir asilui aišku, kad tai užsakyti veiksmai, norint kiek įmanoma daugiau pakenkti Lietuvai.

.Aistė

.Aistė portretas
Ei, gynėjai, o KGB kalėjimus ar jau suskaičiavot? Tuos, ne "labai tikėtinus", o pačius tikriausius. O gal tai ne jūsų sugebėjimams?
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių