Klaipėdos ligoninės – klausimas, nuplėšiantis Klaipėdos politikų kaukes

Klaipėdą apraizgęs keistus interesus tenkinantis voratinklis trūkinėja ir kiekvienas mūsų galime prisidėti prie to, kad jis suplyštų. Ne, į mitingus tikrai nekviesiu, bet domėtis tuo, kas vyksta, ir kalbėti apie tai garsiai – nuoširdžiai kviečiu.

Tie politikai, kurie palaiko Klaipėdos siekį turėti savo universiteto ligoninę (klinikas), dažnai nepagrįstai yra kaltinami, kaip stumiantys procesą buldozeriu. Aš manau, kad būtent jie, siekdami geriausio klaipėdiečiams, medikams ir Klaipėdos regionui, susiduria su ypatingu atvirkštiniu buldozeriu – milžiniškų dešimtmečius menančios sveikatos priežiūros sistemos atstovų ir jiems prijaučiančių politikų ir biurokratų pasipriešinimu.

Yra didžiulis noras paskandinti klausimą diskusijose ir procedūrose, nepaisant to, kad diskutuojama jau ne vieną dešimtmetį.

Priminsiu, Klaipėdos miesto meras viešai pažadėjo nesabotuoti ir nevilkinti proceso, kuomet Klaipėdos miestas gavo Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlymą perleisti valstybei Klaipėdos universitetinę ligoninę. Šio pasiūlymo pagrindu, apjungiant Klaipėdos Jūrininkų, Klaipėdos universitetinę ir Palangos Reabilitacijos ligonines, būtų steigiamas naujas klinikų tipo darinys ir Klaipėdos miestą, pacientus bei medikus pasiektų milžiniškos sveikatos priežiūros sistemai reformuoti skirtos lėšos, kurios pirmiausia būtų skirtos procesų, technologijų ir darbo sąlygų tobulinimui.

Tačiau Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas ir jo komanda, mano galva, elgiasi priešingai, nepriklausomai nuo to, kokią žinią pasauliui transliuotų. Dažnai girdžiu sakant: „Mes palaikome siekį, bet...“. Visuomet sakau, kad tokio tipo sakinių konstruktuose viskas, kas eina prieš žodį „bet“ – negalioja. Velnias slypi detalėse, todėl turime stebėti žingsnius ir susidaryti tikrąjį vaizdą:

– Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos nariams jau užregistravus sprendimo projektus, atliepiančius ministerijos pasiūlymus, meras subūrė darbo grupę išanalizuoti galimybėms ir pateikti pasiūlymams, t. y. iš esmės parengti sprendimo projektui, kuris jau parengtas ir registruotas;

– sprendimo projektas buvo pasiųstas svarstyti į keturis komitetus – visuose juose buvo bandoma klausimo netraukti į darbotvarkes, taip siekiant jo neapsvarstyti. Tikrai nepaskutinį vaidmenį šiame procese suvaidino mero komandos nariai;

– visais įmanomais būdais iki pat šiandien yra reikalaujama klausimo nesvarstyti šio ketvirtadienio miesto tarybos posėdyje, kuriame bus svarstomas ir miesto strateginis veiklos planas bei biudžetas – jame yra užprogramuojama dabartinės universitetinės ligoninės renovacija už mažiausiai 12 mln. eurų, neabejoju, galutiniame variante, iš miesto biudžeto lėšų, kad ir kaip būtų bandoma tai slėpti. Tarybos narius bandyta klaidinti ir itin kruopščiai parengtu procesu – teigiant, kad šiais metais plane užfiksuojama, esą nereikšminga, tik kelių šimtų tūkstančių suma, tačiau susietai planuojant projektavimo ir rangos darbus, kad pradėtas procesas jau nesustotų.

Ką darė palaikantys pokyčių poreikį? Bandė vesti procesą – kalbėtis, ieškoti atsakymų, telkti palaikymą prieš atvirkštinį buldozerį. Nepaisant to, kad sprendimo projekto kurį laiką nebuvo leista pristatyti komitetuose, galiausiai klausimas buvo sėkmingai pristatytas ir sulaukė palaikymo net 3-juose iš 4 miesto tarybos komitetų. Kultūros, švietimo ir sporto komitetas klausimo pristatymo išgirsti nepanoro.

Klaipėdos universiteto rektorius Artūras Razbadauskas surengė diskusiją, skirtą parodyti universiteto pasirengimą dalyvauti klinikų steigimo procese (kiek anksčiau tokiam žingsniui pritarimą išsakė tiek KU Senatas, tiek KU Taryba). Nepaisant to, kad ligoninių vadovai kaltina mus nesikalbant su medikų bendruomene, prieš posėdį KU Rektorius gavo raštą, kuriame, atstovaujant bendruomenėms, visų trijų ligoninių vardu atsisakoma dalyvauti susitikime. Džiaugiuosi, kad posėdyje visgi dalyvavo apie 80 žmonių, tarp kurių – Klaipėdos Respublikinės ligoninės atstovai bei vienos Klaipėdos universitetinės ligoninės profsąjungos atstovai.

Surengtas ir išplėstinis posėdis visai miesto tarybai, kur Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai iš įvairių sričių išsamiai pristatė visą procesą ir stengėsi atsakyti į tarybos nariams kylančius klausimus. Merui dalyvavimas tokiame susitikime nepasirodė svarbus.

Užtat jau kitą dieną po posėdžio buvo registruotas alternatyvus sprendimo projektas, kurio kitaip, nei skirto vilkinti procesui, niekaip įvardyti negalėčiau: perleisti dalininko turtines ir neturtines teises, tačiau galutinį sprendimą dėl perleidimo priimti visai kitame miesto tarybos posėdyje, kuriame pritartume reorganizacijos sąlygų, su nemažu lūkesčių sąrašu, projektams. Kitaip tariant – pritarti, bet nepritarti. Arba galbūt pritarti kada nors.

Kartais pagalvoju, ar gali būti baisiau? Ir tuomet prisimenu, kad Klaipėdoje išrinkta Seimo narė Ligita Girskienė, kartu su kolegomis Seime, vis dėlto pasirašė kreipimąsi į Konstitucinį Teismą, kad atsakytų sau į klausimą, ar Klaipėda tikrai gali turėti universiteto ligoninę (klinikas) su Klaipėdos universitetu priešakyje.

Tai pasirodo, kad baisiau būti gali. Tai žaidimas, kuriame krenta paskutinės kaukės. Jei turėsite laiko peržvelgti pastarųjų poros savaičių posėdžius, neabejoju, pamatysite tai, ko nesitikėjote.

Nepaisant to, tikiu, kad miesto tarybai pakaks išminties ir tvirtybės jau šį ketvirtadienį priimti reikalingus sprendimus, todėl kviečiu visus nelikti abejingais ir stebėti procesus.

 

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

PabloEskobar

PabloEskobar portretas
Universitetinė ligoninė tikrų tikriausias bomžynas . Negalima leisti , kad tokios puikios ligoninės kaip Jūrininkų ir Respublikinė būtų iščiulptos tos smirdančios skylės .

Teko gydytis

Teko gydytis portretas
ir miesto ir respublikinėje .Miesto ligoninė - tikras sovietynas, tuo tarpu respublikinėje visai kitas paslaugų teikimo lygis.Žymiai aukštesnis.Pagal konstituciją sveikatos sistema fina suojama valstybės lėšomis, kuriems galams kišti miesto pinigus ir gydyti kitų regionų gyventojus? Kad miesto ponai sau ir savo artimiesiems turėtų ten atskirus apartamentus?Ar niekam nekyla klausimas kodėl taip priešinasi ligoninių vadovai? Dabar jų keturi ir vienas Palangoje, o beliks tik vienas , kurį paskirs ministerija ir, greičiausiai, iš Vilniaus ar Kauno.Bet ar pacientams nuo to blogiau? Sako Klaipėdos universitetas neruošia gydytojų , bet ar čia problema, ir dabar dirba baigę Vilniaus ar Kauno universitetus.Daug svarbiau kvalifikacija, o miesto ligoninė turi žymiai mažiau galimybių prisitraukti aukšto lygio specialistų.Ir pabaigai, kodėl miesto ligoninė jau senokai vadinama universitetine? Taip keliamas prestižas?

Netikiu jo nuoširdumu

Netikiu jo nuoširdumu portretas
Balsavo Už prievartinį medikų skiepijimą ir Tai daug pasako apie žmogus,kuris balsuoja už prievartą.Kiekvienas turi teisę į savo kūną ir intervencijas.Beto konservai baigia sugriauti valstybe, o jis priklauso jiems.Dulkys klaikiai pasirodė kaip ministras ir dabar norima atiduoti ligoninės valdymą jam??
VISI KOMENTARAI 15

Galerijos

  • Dėl vairuotojo – keleivių šypsenos
    Dėl vairuotojo – keleivių šypsenos

    „Klaipėdoje“ perskaitau visas žinias, tarp jų – ir „Karštą telefoną“. Jame žmonės dažnai kuo nors skundžiasi, piktinasi, o aš noriu apie džiaugsmingus dalykus papasakoti. ...

  • Sprogmenų istorija kelia klausimų
    Sprogmenų istorija kelia klausimų

    Tikra tiesa, kad Lietuva per 30 nepriklausomybės metų daug pasiekė. Bet ir dabar dažnai galima išgirsti kritinių pastabų apie gyvenimą Lietuvoje, mėgstama lyginti Lietuvos ir užsienio valstybių pasiekimus mūsų nenaudai. ...

    1
  • Aferų aukos kaltos pačios?
    Aferų aukos kaltos pačios?

    Norėčiau išdėstyti savo požiūrį į vieną pastaruoju metu itin aktualų reiškinį. Kiekvieną dieną ir per televiziją, ir per radiją kalbama, ir spaudoje rašoma apie tuos, kurie savanoriškai ir, matyt, sąmoningai atiduoda ...

  • Šaligatvis – mašinoms ar žmonėms?
    Šaligatvis – mašinoms ar žmonėms?

    Su baime laukiame vėlyvo rudens ir žiemos, kai bus baisu išeiti iš namų. Priežastis paprasta – Gedminų gatvėje prie 18 namo šaligatvis nuolat būna užstatytas automobiliais. ...

  • Istorinį paštą derėjo privatizuoti
    Istorinį paštą derėjo privatizuoti

    Noriu pasisakyti dėl sustabdytų požeminės stovėjimo aikštelės Atgimimo aikštėje statybų ir sustabdyto šios aikštės sutvarkymo. Tai yra baisu, kas darosi. Man atrodo, kad statybos sustabdytos ne dėl čia surastų šov...

  • Apie pastatus ir jų išsaugojimą
    Apie pastatus ir jų išsaugojimą

    Pastaruoju metu žemės darbai Atgimimo aikštėje dėl ten rastų karo meto sprogmenų buvo sustabdyti. ...

  • Ar galvojate, už ką balsuojate?
    Ar galvojate, už ką balsuojate?

    Tai va, baigėsi pirmasis rinkimų turas. Ir ką mes turėsime savo parlamente? Vėl daugybę atsitiktinių žmonių, kurių nežinome nei galimybių, nei protinių galių. Ką, pavyzdžiui, valstybei gali nuveikti tie keli sportininkai? Keli ilgus metus sėd...

    2
  • Šviesoforizacija Klaipėdoje tęsiasi?
    Šviesoforizacija Klaipėdoje tęsiasi?

    Žinote, ta nesibaigianti šviesoforizacija jau ima nervinti, taip ir norisi paklausti, kada baigsite tą nesąmonę, kiek dar tai tęsis? ...

    1
  • „Žiburys“ švenčia jubiliejų
    „Žiburys“ švenčia jubiliejų

    Klaipėdos švietimo įstaigų buvusių vadovų neformaliojo švietimo klubas „Žiburys“ švenčia 20 metų jubiliejų. ...

  • Dėl paveldo laikas prasiblaivyti
    Dėl paveldo laikas prasiblaivyti

    Nustebau, kai perskaičiau „Klaipėdoje“ apie tai, kad klaipėdiečiai yra aktyvūs apklausoje dėl Naujojoje Uosto gatvėje 5 esančio namo (A. Dykovienė. „Apklausa sulaukė ažiotažo“, 2024 09 21). ...

    2
Daugiau straipsnių