- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Praeitą kadenciją valdžioje buvusios centro dešinės partijos „Fianna Fail“ ir „Fine Gael“ pirmadienį jau atrodė pasirengusios išsaugoti valdžią; nors šios Europos Sąjungos (ES) šalies narės parlamento rinkimų balsai dar skaičiuojami, jau laukiama derybų dėl koalicijos.
Po penktadienio rinkimų jau aišku, kas užims 153 iš 174 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose: rezultatai rodo, jog šios dvi partijos lenkia didžiausią savo konkurentę – kairiųjų nacionalistų „Sinn Fein“.
„Fianna Fail“, kuriai vadovauja patyręs parlamentaras Michealas Martinas (Maiklas Martinas), laimėjo didžiausią dalį balsų – beveik 22 procentus.
„Fine Gael“, kurios lyderis Simonas Harrisas yra kadenciją baigiantis premjeras, užėmė antrą vietą su beveik 21 proc. balsų, „Sinn Fein“ liko treti su 19 proc. rinkėjų palaikymo.
Suformuoti daugumą parlamente partijai ar koalicijai reikia bent jau 88 vietų. Kol kas spėjama, jog „Fianna Fail“ laimės 40, „Fine Gael“ – 33 o „Sinn Fein“ – 34.
Abi centro dešinės partijos nekart atsisakė į koaliciją stoti su „Sinn Fein“.
„Bendrai žiūrint, Airijos politikoje centras išsilaikė tvirtai“, – po savo perrinkimo reporteriams Dubline sakė Paschalis Donohoe (Paskalis Donohju) iš „Fine Gael“, kadenciją baigiančiame ministrų kabinete besirūpinęs finansais.
„Tačiau vis dar turime daug darbo“, – pridūrė jis.
Anot žiniasklaidos pranešimų, centro kairės opozicijos partijos – leiboristai ir socialdemokratai – yra labiausiai tikėtinos mažesnės koalicijos partnerės.
Įtemptos derybos
Žaliųjų partija buvo trečia praeitos koalicijos šalis, tačiau jos palaikymas tarp žmonių subyrėjo visoje šalyje, ir tikėtina, jog jai pavyks išlaikyti vos vieną vietą parlamente.
Praeituose rinkimuose 2020-aisiais, už Airijos suvienijimą pasisakanti „Sinn Fein“, istoriškai siejama su sukarinta Airijos respublikonų armija (IRA), buvo pati populiariausia partija, tačiau nesugebėjo rasti partnerių koalicijai.
Tai nulėmė kelias savaites trukusias derybas, kurios pasibaigė, kai „Fine Gael“, valdžioje esanti jau nuo 2011-ųjų, sutarė su „Fianna Fail“.
Praėjusios kadencijos metu „Fianna Fail“ ir „Fine Gael“ lyderiai periodiškai užėmė ministro pirmininko pareigas.
Nuo galutinio parlamento narių skaičiaus, kuris bus patvirtintas tik vėliau šią savaitę, priklausys, ar S. Harrisas grįš į premjero postą, ar pagal panašią rotacijos tvarką šią vietą perims M. Martinas.
Naujasis parlamentas pirmą kartą turėtų susirinkti gruodžio 18 dieną, tačiau tikėtina, kad derybos dėl koalicijos užsitęs, todėl nauja vyriausybė gali būti suformuota tik kitais metais.
M. Martinas žurnalistams Korke sakė, kad nėra prasmės kalbėti apie vyriausybės formavimą, kol nėra galutinai patvirtinti rezultatai.
„Manau, kad esame pajėgūs sutarti“, – sakė jis, paklaustas, ar centro dešinės partijos pasitiki viena kita.
„Fine Gael“ atstovas P. Donohoe teigė, kad yra tikimybė, jog vyriausybė gali būti suformuota dar šiais metais.
Tris savaites trukusioje rinkiminėje kampanijoje, kuri prasidėjo po to, kai S. Harris lapkričio 8 dieną paskelbė pirmalaikius rinkimus, dominavo nesutarimai dėl būsto pasiūlos ir pragyvenimo išlaidų krizės, sveikatos apsaugos, valstybės išlaidų ir ekonomikos.
„Mano manymu, visa tai tapo nuviliančia kulminacija“, – naujienų agentūrai AFP Dubline sakė 76 metų inžinierius Michaelas O'Kane'as.
„Tai daugiau to paties. Dvi partijos, kurios praėjusį kartą dominavo vyriausybėje, vėl sugrįžo (...) bet su (naujais koalicijos partneriais) ji gali būti mažiau stabili“, – sakė jis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vokietija: ES durys Sakartvelui lieka atviros
Vokietija pirmadienį pareiškė, kad vis dar remia Sakartvelo siekį tapti Europos Sąjungos (ES) nare, Tbilisyje kilus protestams prieš vyriausybės sprendimą atidėti stojimo derybas. ...
-
„Volkswagen“ ruošiasi plataus masto streikams
Vokietijos autopramonės milžinė „Volkswagen“ pirmadienį ruošiasi plataus masto streikams – profsąjunga „IG Metall“ inicijuoja protestus prieš siūlomus darbo užmokesčio apkarpymus ir galimus atleidimus bei gam...
-
Aukščiausiame JT teisme pradedama nagrinėti istorinė klimato kaitos byla3
Aukščiausios instancijos Jungtinių Tautų (JT) teismas pirmadienį pradeda nagrinėti didžiausią bylą savo istorijoje – dvi savaites truks posėdžiai, kuriuose bus aiškinamasi, kokių teisinių veiksmų pasaulio šalys privalo i...
-
A. Baerbock per derybas Pekine perspėjo Kiniją dėl paramos Rusijai
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock pirmadienį perspėjo savo kolegą Kinijoje, kad Pekino parama Rusijai „atsilieps“ tarpusavio ryšiams, pranešė jos biuras. ...
-
Dešimtmečius gyvuojanti tradicija: ypatingos dienos proga – išskirtinė Kalėdų Senelio kelionė
Kentukio, Virdžinijos ir Tenesio valstijų gyventojai laukia Kalėdų Senelio. Ne nusileidžiančio rogėmis ant stogų, o riedančio traukiniu. Ši tradicija gyvuoja aštuonis dešimtmečius ir visai ne per Kalėdas, o per Padėkos dieną. ...
-
D. Trumpas pagrasino BRICS 100 procentų importo muitais
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas praėjusį savaitgalį pagrasino įvesti 100 proc. importo muitus BRICS grupės šalims, jei jos kurs alternatyvą JAV doleriui tarptautiniuose atsiskaitymuose ir taip mažins jo vertę. ...
-
J. Bidenas suteikė malonę savo sūnui, nors anksčiau žadėjo to nedaryti6
JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį pranešė, kad suteikė malonę savo sūnui Hunteriui Bidenui, nors anksčiau žadėjo to nedaryti. ...
-
Gruodžio 2-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 2-oji, pirmadienis, 49 savaitė. ...
-
Naujasis ES Vadovų Tarybos pirmininkas žada Ukrainai sparčią pažangą dėl prisijungimo prie ES
Sekmadienį Kyjive vykusiose diskusijose su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu naujasis ES Vadovų Tarybos pirmininkas Antonio Costa pažadėjo Ukrainai sparčią pažangą stojimo į ES procese. ...
-
Kremlius: A. Merkel komentarai apie V. Putino šunį byloja apie antirusišką tendenciją1
Kremlius atmetė buvusios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel komentarus apie 2007 m. susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu kaip dar vieną A. Merkel antirusiško nusistatymo įrodymą. ...