- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ pirmadienį pareiškė, kad Kinija persekioja užsienyje studijuojančius politiškai aktyvius piliečius, kai kuriems studentams pranešus apie jų šeimos narių persekiojimą namuose.
Kinija netoleruoja kitokios nuomonės apraiškų ir, siekdama susidoroti su šalies protestuotojais ir aktyvistais, naudoja sudėtingas technines priemones ir bauginimus.
„Amnesty International“ ataskaitoje, kurioje cituojami interviu su dešimtimis studentų aštuoniose Europos ir Šiaurės Amerikos šalyse, teigiama, kad Pekino politiniai suvaržymai vis labiau plinta į užsienį ir pasireiškia represijomis užsienyje.
Pasak „Amnesty International“, užsienyje gyvenantys studentai pranešė, kad po dalyvavimo renginiuose užsienyje, įskaitant 1989 metų žudynių Tiananmeno aikštėje minėjimą, jų šeimos nariai Kinijoje sulaukė grasinimų.
„Šeimos nariams žemyninėje Kinijoje buvo grasinama atimti pasus, atleisti iš darbo, neleisti jiems gauti paaukštinimo ir pensijos išmokų ar net apriboti jų fizinę laisvę“, – sakoma pranešime.
Studentai taip pat minėjo, kad jiems buvo užblokuota galimybė rašyti pranešimus ir jie buvo stebimi Kinijos socialinių tinklų programėlėse, kurios dažnai yra vienintelis būdas bendrauti su šeimos nariais dėl Kinijoje galiojančių interneto ribojimo taisyklių.
Vienas studentas „Amnesty International“ pasakojo, kad policija jo tėvams parodė „jo internetinių „WeChat“ pokalbių su šeimos nariais išrašus“.
„Baimės atmosfera“
Studentai teigė, kad nuolat save cenzūruoja per paskaitas ir bendraudami su kitais žmonėmis, taip pat skundėsi psichikos sveikatos sutrikimais, kuriuos sukėlė nuolatinė savikontrolė, „pradedant stresu ir trauma, baigiant paranoja ir depresija“.
„Labai norėčiau paskelbti savo diplominį darbą (...) bet nerimauju, todėl nusprendžiau to nedaryti“, – „Amnesty International“ sakė vienas studentas.
Pirmadienį paklausta apie „Amnesty International“ ataskaitą, Pekino užsienio reikalų ministerija atmetė ją kaip „grynai piktavališką šmeižtą“.
„Bet kuri objektyvi žiniasklaidos priemonė nustatytų, kad dauguma užsienyje gyvenančių Kinijos piliečių didžiuojasi tėvynės vystymusi ir stiprybe“, – sakė atstovas spaudai Wang Wenbinas (Vang Venbinas).
Tačiau anksčiau Pekinas atmetė teiginius, kad taikosi į užsienyje gyvenančius piliečius, tvirtindamas, kad gerbia kitų šalių suverenitetą ir kad visos policijos operacijos vykdomos laikantis įstatymų.
Praėjusių metų JAV tyrimų grupės „Freedom House“ ataskaitoje nustatyta, kad Kinija nuo 2014 metų atsakinga už šimtus tarptautinių represijų atvejų, įskaitant bandymą daryti spaudimą kitoms valstybėms priverstinai grąžinti uigūrų mažumos narius.
„Amnesty International“ pirmadienį pareiškė, kad Pekino vykdomas studentų persekiojimas „sukėlė „baimės atmosferą“ universitetų miesteliuose Vakarų Europoje ir Šiaurės Amerikoje ir neigiamai paveikė studentų žmogaus teises“.
„Kinijos tarptautinių represijų poveikis kelia rimtą grėsmę laisvam keitimuisi idėjomis, kuris yra akademinės laisvės pagrindas“, – sakė „Amnesty International“ direktorė Kinijoje Sarah Brooks (Sara Bruks).
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vokietijoje nustatytas pavojingos gyvulių ligos židinys
Trims vandens buivolams, kurie buvo rasti nugaišę Vokietijos rytuose esančioje Brandenburgo valstijoje, nustatyta snukio ir nagų liga, penktadienį pranešė valstijos žemės ūkio ministrė Hanka Mittelstädt. ...
-
Iš Kremliaus – svarbus pareiškimas1
Kremlius penktadienį pranešė, kad prezidentas Vladimiras Putinas yra pasirengęs kalbėtis su būsimuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu, kuris pats yra sakęs, kad yra rengiamasi jųdviejų susitikimui. ...
-
„Der Spiegel“: Sholzas blokuoja naują karinę pagalbą Ukrainai
Vokietijos vyriausybėje, anot žurnalo „Der Spiegel“, įsiplieskė ginčas dėl tolesnio ginklų tiekimo Ukrainai. Leidinio informacija, užsienio reikalų ir gynybos ministrai Annalena Baerbock ir Borisas Pistorius spaudžia dar iki vasario 23 d....
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...
-
Carterio atminimas trumpam suvienijo JAV – laidotuvėse dalyvavo visi gyvi prezidentai
Velionis JAV prezidentas Jimmy Carteris (Džimis Karteris) ketvirtadienį trumpam suvienijo šalį – visi penki gyvi JAV prezidentai susirinko pagerbti mirusio kolegos valstybinių laidotuvių ceremonijoje Vašingtono Nacionalinėje katedroje...
-
Vaikui leista pasidaryti tatuiruotę: gyventojai pakraupę
Audrą Amerikoje įplieskė tatuiruotė ir ne bet kam, o vaikui. Mergaitei, kuriai yra devyneri metai, ant rankos ištatuiruota JAV vėliava. ...
-
Džokovičius teigia buvęs apnuodytas Australijoje: grįžęs į Serbiją, kai ką išsiaiškinau1
Serbijos teniso žvaigždė Novakas Džokovičius duodamas interviu žurnalui „GQ“ pasakė manąs, kad buvo „apnuodytas“, kol iki atvirojo 2022 m. Australijos teniso čempionato leido laiką Melburno imigrantų sulaikymo centre. ...
-
Dujų gavyba Norvegijoje 2024-aisiais – rekordinė
Gamtinių dujų gavyba Norvegijoje, kuri tapo itin svarbia siekiant pakeisti tiekimą Europai iš Rusijos, pernai pasiekė rekordines apimtis, ir beveik visos jos buvo eksportuotos. ...
-
Venesueloje prezidentu vėl prisaikdinamas Nicolas Maduro
Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro, einantis šias pareigas nuo 2013 metų, penktadienį bus prisaikdinamas trečiajai kadencijai, nepaisant visuotinio pasipiktinimo ir ceremonijos išvakarėse kilusių tūkstantinių protestų. ...
-
Danijos premjerė tikisi tiesiai su Trumpu aptarti jo pasisakymus dėl Grenlandijos
Po Donaldo Trumpo pareiškimų apie galimą Grenlandijos aneksiją Danijos ministrė pirmininkė Mettė Frederiksen siekia pokalbio su išrinktuoju JAV prezidentu. ...