- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas) pirmadienį apsilankė Ukrainoje su iš anksto neskelbtu vizitu, siekdamas sumažinti Kyjivo susirūpinimą, kad jo svarbaus sąjungininko Vašingtono parama gali sumažėti, Rusijos plataus masto invazijai tęsiantis jau beveik 21 mėnesį.
Jungtinės Valstijos nuo Rusijos invazijos pradžios suteikė Ukrainai daugiau kaip 40 mlrd. dolerių (36,6 mlrd. eurų) vertės saugumo pagalbos ir pažadėjo remti Kyjivą „tiek ilgai, kiek reikės“, tačiau griežtosios linijos respublikonų pasipriešinimas sukėlė abejonių dėl Amerikos pagalbos ateities.
Atvykęs į Ukrainos sostinę, L. Austinas apsilankė JAV ambasadoje ir susitiko su diplomatais bei Gynybos departamento darbuotojais.
„Jūs leidžiate mums teikti paramą šaliai, kuri kovoja dėl savo egzistavimo“, – sakė L. Austinas kariams ambasadoje.
Gynybos departamento vadovas per savo vizitą, apie kurį saugumo sumetimais iš anksto nebuvo skelbta, taip pat susitinka su Ukrainos lyderiais.
„Jis taip pat pabrėš nuolatinį JAV įsipareigojimą teikti Ukrainai saugumo pagalbą, kurios jai reikia apsiginti nuo Rusijos agresijos“, – sakė Pentagonas.
Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui L. Austinas pareiškė, kad Vašingtono parama yra ilgalaikė.
„Šiandien, pone Prezidente, perduodu jums žinią, kad Jungtinės Amerikos Valstijos yra su jumis, mes liksime su jumis ilgam“, – sakė L. Austinas V. Zelenskiui.
L. Austinas pabrėžė, kad Ukrainos pastangos įveikti Rusijos invaziją „yra svarbios visam pasauliui“.
Ukrainos lyderis Pentagono vadovo vizitą įvertino kaip labai svarbų signalą.
„Mes tikimės jūsų paramos“, – sakė V. Zelenskis, dėkodamas Kongresui ir Amerikos žmonėms už paramą.
L. Austinas, vėliau turėtų susitikti su Ukrainos gynybos ministru Rustemu Umerovu ir Generalinio štabo viršininku generolu Valerijumi Zalužnu.
Šis L. Austino vizitas į Kyjivą, kur jis atvyko traukiniu iš Lenkijos, yra antroji Pentagono vadovo kelionė nuo 2022 metų vasario, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą.
Vašingtonas yra didžiausias karinės pagalbos Kyjivui teikėjas, o Amerikos pagalbos sumažinimas būtų didelis smūgis Ukrainai, kuri ruošiasi antrajai karo žiemai.
Kalbant apie tai, ar esama konkurencijos ar priešstatos tarp JAV paramos Ukrainos šalies gynybai ir Izraelio žmonių gynybai, to nėra.
L. Austinas ir valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) per spalį vykusį posėdį ragino įstatymų leidėjus išlaikyti paramą Ukrainai, o JAV gynybos departamento vadovas sakė, kad „be mūsų paramos (Ukrainai), (Rusijos prezidentui Vladimirui) Putinui pasiseks“.
Mažesni pagalbos paketai
Tačiau kai kurie įstatymų leidėjai respublikonai nepritaria tolesniam pagalbos teikimui, o nauja parama Ukrainai nebuvo įtraukta į praėjusią savaitę patvirtintą laikiną susitarimą, kuriuo siekiama išvengti JAV vyriausybės uždarymo.
Nepaisant to, vienas aukšto rango JAV gynybos pareigūnas žurnalistams sakė, kad „mes ir toliau tikime, jog Kongresas suteiks tokią paramą, ir tuo remdamiesi planuojame“.
Vis dėlto JAV parama nebuvo sustabdyta, ir vis dar galima pasinaudoti anksčiau patvirtinta pagalba, nors jos ir mąžta.
Pentagono spaudos sekretoriaus pavaduotoja Sabrina Singh anksčiau šį mėnesį sakė, kad pagalbos paketai „mažėja, nes turėjome paramą Ukrainai išskirstyti“.
Be to, kad JAV vidaus politikoje atsirado pasipriešinimas tolesniam pagalbos teikimui, tarptautinį dėmesį nuo Ukrainos atitraukė niokojantis Izraelio ir „Hamas“ karas ir su juo susiję išpuoliai prieš amerikiečių pajėgas Vidurio Rytuose.
Jungtinės Valstijos tvirtina, kad gali teikti pagalbą abiem šalims.
„Kalbant apie tai, ar esama konkurencijos ar priešstatos tarp JAV paramos Ukrainos šalies gynybai ir Izraelio žmonių gynybai, to nėra“, – sakė minėtas JAV gynybos pareigūnas.
„Kai kurie dalykai persidengia, bet kai sutampa tam tikros rūšies amunicija (...), pajėgumų teikimas Ukrainai nemažėja“, – pridūrė pareigūnas.
Jungtinės Valstijos buvo vienos tarptautinės paramos Ukrainai iniciatorių, greitai subūrusios koaliciją ir koordinavusios dešimčių šalių pagalbą Rusijos užpultai Ukrainai.
Ukrainos rėmėjai taip pat rengia mokymus ukrainiečiams kariams, o Jungtinės Valstijos ir kitos šalys įvedė griežtas sankcijas Rusijai, tarp kurių – finansų institucijos, technologijų importas ir energijos eksportas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vengrija leis ES pratęsti sankcijas Rusijai
Tikimąsi, kad Vengrija pirmadienį atsisakys savo prieštaravimų dėl Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai pratęsimo, teigė diplomatai. ...
-
Čikagoje vykdomi reidai prieš nelegalius migrantus
Donaldo Trumpo pasienio reikalų patikėtinis sekmadienį teisino bažnyčių ir mokyklų reidus kaip dalį kovos su nelegalia imigraciją, o jo biuras paskelbė federalinio lygmens operaciją, skirtą kovoti su galimai pavojingais nusikalstamais atvykėliais....
-
Pietų Korėjos prezidentui pateikti kaltinimai: kas toliau?
Nušalintam Pietų Korėjos prezidentui Yoon Suk-yeolui pateikti kaltinimai dėl karo padėties paskelbimo, dėl kurio šalyje kilo politinė sumaištis, o prokurorai jį kaltina „buvus maišto vadeiva“, teigiama parei&scaro...
-
Duda: JAV prezidentas neturi abejonių dėl NATO
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda tvirtina, kad Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas neturi abejonių dėl NATO. ...
-
Pasaulis mini 80-ąsias Aušvico išvadavimo metines
Pasaulis pirmadienį mini 80-ąsias Aušvico koncentracijos stovyklos išvadavimo metines, kai kurie išgyvenę žmonės turėtų dalyvauti ceremonijose šios liūdnai pagarsėjusios nacių mirties stovyklos vietoje. ...
-
Minskas oficialiai paskelbė Lukašenkos pergalę „rinkimuose“
Minsko režimas autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką pirmadienį paskelbė išvakarėse vykusių rinkimų, kuriuose nebuvo realios konkurencijos ir kuriuos Vakarai paskelbė nesąžiningais, nugalėtoju. ...
-
Pekinas atmeta teoriją, kad COVID-19 nutekėjo iš laboratorijos
Kinija pirmadienį atmetė teiginius, kad COVID-19 pandemija kilo virusui nutekėjus iš laboratorijos, JAV žvalgybai pareiškus nuomonę, kad šis koronavirusas yra „su moksliniais tyrimais susijusios kilmės“, o ne perduotas gy...
-
Baltieji rūmai: paliaubos Libane pratęstos
Izraelis ir Libanas susitarė pratęsti paliaubas iki vasario 18 d., pranešė JAV pareigūnai. ...
-
Baltieji rūmai: Kolumbija atsitraukė ginče dėl migrantų
Baltieji rūmai sekmadienį pranešė, kad Kolumbija atsitraukė ir sutiko priimti karo lėktuvus su repatrijuotais piliečiais, kai prezidentas Donaldas Trumpas pagrasino didelėmis sankcijomis. ...
-
Švedija sulaikė laivą, įtariamą latvių optinio kabelio Baltijos jūroje sabotažu
Švedija vėlai sekmadienį pranešė, kad sulaikė laivą, kuris, kaip įtariama, pažeidė Baltijos jūroje nutiestą Latvijos valstybinio radijo ir televizijos centro (LVRTC) optinį kabelį. Latviai buvo išsiuntę karo laivą išti...