- Živilė Aleškaitienė (ELTA)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Australija, remdamasi saugumo agentūrų rekomendacijomis, uždraudė naudoti Kinijos dirbtinio intelekto (DI) programą „DeepSeek“ visuose vyriausybiniuose įrenginiuose, trečiadienį pranešė aukščiausio rango pareigūnas, nurodydamas galimą pavojų privatumui ir kenkėjiškų programų keliamą riziką.
Praėjusį mėnesį pasirodęs „DeepSeek“ pokalbių robotas, kurį sukūrė Kinijos startuolis, pribloškė sektoriaus atstovus ir sutrikdė finansų rinkas.
Tačiau vis daugiau šalių, įskaitant Pietų Korėją, Italiją ir Prancūziją, išreiškė susirūpinimą dėl programos saugumo ir duomenų tvarkymo praktikos.
Australija per naktį pakėlė kartelę ir uždraudė „DeepSeek“ naudoti visuose vyriausybiniuose įrenginiuose – tai vienas griežčiausių žingsnių prieš Kinijos pokalbių robotą.
„Šių veiksmų vyriausybė ėmėsi atsižvelgdama į saugumo agentūrų rekomendacijas. Tai visiškai ne simbolinis žingsnis, – sakė vyriausybės kibernetinio saugumo pasiuntinys Andrew Charltonas. – Nenorime, kad vyriausybinės sistemos būtų prieinamos šioms programoms.“
Nacionaliniam transliuotojui ABC A. Charltonas sakė, kad įkelta informacija „gali būti neapsaugota nuo paviešinimo“ ir kad tokios programos kaip „DeepSeek“ „gali kelti kenkėjiškų programų riziką“.
Draudimas sulaukė visapusiško Australijos politikų palaikymo.
2018 m. Australija uždraudė Kinijos telekomunikacijų milžinei „Huawei“ dalyvauti diegiant nacionalinį 5G tinklą, motyvuodama nacionalinio saugumo sumetimais.
Australijos žvalgybos agentūrų patarimu 2023 m. buvo uždrausta naudotis platforma „TikTok“ vyriausybiniuose įrenginiuose.
Kibernetinio saugumo tyrėja Dana Mckay sakė, kad „DeepSeek“ kelia realų pavojų. „Visos Kinijos bendrovės privalo saugoti savo duomenis Kinijoje. Ir visus šiuos duomenis tikrina Kinijos vyriausybė“, – sakė ji AFP.
„Kitas dalykas, kurį „DeepSeek“ aiškiai nurodo savo privatumo politikoje, yra tai, kad ji renka klavišų paspaudimų duomenis apie teksto rinkimo įpročius, – sakė D. McKay iš Melburno karališkojo technologijų instituto. – Pagal tai galima nustatyti asmens tapatybę. Jei žinote, kad koks nors darbas yra atliekamas iš vyriausybinio įrenginio, o jei žmogus grįžta namo ir ieško ko nors nederamo, tuomet įgyjate įtakos svertus jo atžvilgiu.“
Pavojaus varpai
Praėjusį mėnesį „DeepSeek“ sukėlė nerimą, pareiškusi, kad jos naujasis pokalbių robotas R1 savo pajėgumais prilygsta JAV pirmaujančios DI sistemoms, o kainuoja gerokai mažiau.
Tai sukėlė Silicio slėnio pasipiktinimą, o kai kas tą didelį našumą ir tariamai mažą kainą pavadino raginimu atsibusti JAV kūrėjams.
Kai kurie ekspertai apkaltino „DeepSeek“, kad ji naudoja atvirkštinę inžineriją perprasti pirmaujančių JAV technologijų, pvz., „ChatGPT“ naudojamo dirbtinio intelekto, galimybėms.
Kelios šalys, įskaitant Pietų Korėją, Airiją, Prancūziją, Australiją ir Italiją, išreiškė susirūpinimą dėl „DeepSeek“ duomenų tvarkymo praktikos, įskaitant tai, kaip ji tvarko asmens duomenis ir kokia informacija naudojama „DeepSeek“ DI sistemai apmokyti.
Kinijos ir Australijos nesutarimai dėl technologijų ir prekybos tęsiasi jau ne vienerius metus.
Pekiną supykdė Kanberos sprendimas dėl „Huawei“, taip pat Kinijos užsienio įtakos operacijų užkardymas ir raginimas ištirti COVID-19 pandemijos kilmę.
Tarp Kanberos ir Pekino įsiplieskė daugiamilijardinis prekybos karas, tačiau galiausiai jis praėjusių metų pabaigoje atvėso, kai Kinija panaikino paskutinę kliūtį – draudimą importuoti australiškus gyvus langustus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Rumunijos prezidentas traukiasi iš posto
Rumunijos prezidentas Klausas Iohannisas pirmadienį paskelbė, kad atsistatydina iš savo posto po to, kai praėjusiais metais teismas panaikino šalies prezidento rinkimų rezultatus. ...
-
Pezeshkianas: JAV prezidentas siekia sužlugdyti Iraną
Irano prezidentas Masoudas Pezeshkianas pirmadienį apkaltino Jungtinių Valstijų prezidentą Donaldą Trumpą siekiu sužlugdyti Teheraną. ...
-
Streikas Berlyne sustabdė viešąjį transportą
Pirmadienį Berlyne streikuojant viešojo transporto darbuotojams, Vokietijos sostinės autobusų, tramvajų ir metro eismas sustojo – jau antrą kartą šiais metais. ...
-
Santuokų Kinijoje 2024-aisiais sumažėjo penktadaliu
Praėjusiais metais Kinijoje penktadaliu sumažėjo santuokų skaičius – tai naujausias nuolatinių demografinių iššūkių ženklas Pekinui stengiantis skatinti gimstamumą, nors jaunų šeimų ekonominės perspektyvos neaišk...
-
Erdoganas vėl atmetė JAV pasiūlymą perkelti palestiniečius iš Gazos
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas vėl atmetė JAV pasiūlymą perkelti palestiniečius iš Gazos Ruožo ir pareiškė, kad Izraelis turėtų atlyginti už ten padarytą žalą ir atstatymą. ...
-
Kosovo valdančioji partija laimėjo rinkimus
Kosovo ministro pirmininko Albino Kurti valdančioji partija per visuotinius rinkimus surinko daugiausia balsų, tačiau neužsitikrino daugumos, leidžiančios formuoti vyriausybę, pirmadienį pranešė rinkimų komisija. ...
-
Apskaičiuota, kiek gali kainuoti Grenlandija
Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo sumanymas įsigyti Grenlandiją iškėlė gana paprastą klausimą – kiek gi galėtų kainuoti ši milžiniška ledu padengta sala? Suskaičiuoti nėra taip paprasta, bet olandų žurnalist...
-
ES neketina nuolaidžiauti Trumpui dėl tarifų
Pirmadienį paskelbtame Europos Komisijos pareiškime teigiama, kad Europos Sąjunga „nepateisina“ JAV tarifų įvedimo ES plieno ir aliuminio eksportui. ...
-
Zelenskis: Rusija nebegali išnaudoti energijos kaip ginklo prieš Baltijos šalis
Baltijos šalių atsijungimas nuo Rusijos elektros tinklų atėmė iš Maskvos galimybę panaudoti elektrą kaip ginklą prieš jas ir padarė Europą dar labiau vieningą, sekmadienį pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelensk...
-
Trumpas neatsisako savo žodžių dėl Kanados prijungimo prie JAV
Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį transliuotame interviu sakė, kad rimtai vertina savo pareiškimus, kuriais siūlo Kanadai tapti 51-ąja JAV valstija. ...