- Parengė Asta Mažutytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
JAV prezidento rinkimai atvėrė naują skyrių Amerikos istorijoje – Donaldas Trumpas ruošiasi grįžti į Baltuosius rūmus. Tačiau šį kartą valdžios perdavimo procesas ir būsimoji administracija žada būti kitokie nei 2016 m.
Skuba ir rizika
„Politikoje yra sunku, ir daugeliu atvejų pasaulis nėra itin gražus. Šiandien pasaulis yra gražus, ir aš tai labai vertinu“, – D. Trumpo diplomatija, kuria jis demonstravo trečiadienį Baltuosiuose rūmuose aplankęs savo įpėdinį ir pirmtaką Joe Bideną, ne vieną galėjo nustebinti ne ką mažiau nei jo paties triuškinanti pergalė prezidento rinkimuose.
Abu politikai, dar neseniai negailėję kandžių žodžių vienas kitam, spaudė rankas. D. Trumpas sakė, kad valdžios perdavimas vyks „sklandžiai, kiek tik tai yra įmanoma“. J. Bidenas savo ruožtu pasveikino D. Trumpą ir pasakė: „Sveiki sugrįžę.“
Nors 2020 m. D. Trumpas ne tik nepakvietė rinkimus laimėjusio J. Bideno į Baltuosius rūmus, bet ir atsisakė dalyvauti jo inauguracijoje, jo įpėdinis elgiasi kitaip. „Aš vykdysiu savo pareigą kaip prezidentas. Aš laikysiuosi savo priesaikos ir gerbsiu Konstituciją. Sausio 20-ąją Amerikoje įvyks taikus valdžios perdavimas“, – sakė J. Bidenas, kartu su žmona Jill planuojantis dalyvauti savo politinio oponento inauguracijoje.
Tačiau už šio diplomatinio fasado slypi sudėtingas ir precedento neturintis valdžios perdavimo procesas. Volstrito milijardierius Howardas Lutnickas, vadovaujantis D. Trumpo pereinamajam komitetui, užtikrintai skelbia: „Mes esame tobulai pasiruošę. Turime daugybę kandidatų. Šį kartą viskas bus visiškai kitaip nei 2016-aisiais.“
Prieš aštuonerius metus Trumpas į valdžią žengė chaotiškai, nes pats nelabai tikėjo savo pergale. Šį kartą situacija kitokia – reikia naujų žmonių maždaug į 4 tūkst. vyriausybės postų, iš kurių beveik trečdaliui būtinas Senato pritarimas. Tačiau D. Trumpas nenori laukti.
Būsimasis prezidentas siekia apeiti įprastą tvarką ir skirti ministrus be Senato pritarimo. Kai kurie respublikonų senatoriai, besitaikantys į Senato daugumos lyderio poziciją, jau pritarė šiai idėjai. „Šie respublikonai taip skuba apriboti savo galią“, – MSNBC kanalui sakė politikos strategas Brendanas Buckas.
D. Trumpo tikslas aiškus – kuo greičiau įdiegti šimtaprocentiškai lojalius darbuotojus ne tik kabinete ar Baltųjų rūmų personale, bet ir žemesniuose valdžios sluoksniuose. Tačiau yra dar vienas keblus aspektas – vadinamoji etikos deklaracija, kurią būsimasis prezidentas turi pasirašyti, kad būtų pradėtas formalus perdavimo procesas. Be jos D. Trumpas negaus prieigos prie žvalgybos informacijos ir konfidencialių pranešimų.
Pasirašydamas šį dokumentą D. Trumpas įsipareigotų nesiekti asmeninės ar finansinės naudos iš prezidento posto. Būtent čia ir slypi problema – jis vis dar delsia pasirašyti. Oficialiai teigiama, kad vyksta derybos dėl dokumento formuluočių.
Provokacija: M. Trump su skandalingąja striuke. / „Wikimedia“ nuotr.
Motinystė prieš protokolą
Tikrąją sensaciją sukėlė ne politiniai niuansai, o būsimosios pirmosios ponios Melanijos Trump sprendimas atsisakyti tradicinio arbatos gėrimo su Jill Biden. Šis diplomatinis akibrokštas – tik ledkalnio viršūnė. CNN šaltiniai atskleidžia dar drastiškesnį sprendimą: Melania neplanuoja nuolat gyventi Baltuosiuose rūmuose.
„Ji turi carte blanche – gali būti tiek aktyvi Rytiniame sparne, kiek pati panorės“, – situaciją komentuoja Kate Bennett, knygos „Free, Melania“ autorė.
Pati M. Trump neseniai „Fox News“ eteryje demonstravo pasitikėjimą: „Nesu nerami, nes šį kartą viskas kitaip. Turiu daug daugiau patirties ir žinių. Kai eini į Baltuosius rūmus antrą kartą, tiksliai žinai, ko tikėtis.“
M. Trump noras daugiausia laiko praleisti Niujorke lemia ne politiniai sumetimai ar nenoras dalyvauti oficialiuose renginiuose, bet motinystė. „Nors Melania ir mėgsta Mar-a-Lago ir savo gyvenimą Palm Byče, ji praleis daugiau laiko Niujorke su savo sūnumi, kuris jai yra svarbesnis už viską“, – žurnalui „People“ sakė šaltinis iš Trumpų šeimos aplinkos.
Po 2016 m. rinkimų M. Trump taip pat neskubėjo kraustytis į Vašingtoną – į Baltuosius rūmus persikėlė praėjus keliems mėnesiams po inauguracijos, kai jos vienturtis sūnus Barronas, kuriam tada buvo dešimt metų, baigė mokslo metus. Tuokart daugiau kaip pusė milijono žmonių pasirašė peticiją, reikalaujančią, kad Melanija kraustytųsi į Vašingtoną. Anot žiniasklaidos, Niujorko policija nurodė pirmosios JAV damos ir Barono apsaugai per kelis mėnesius išleidusi nuo iki 146 tūkst. dolerių per dieną.
Šiandien jau aštuoniolikos Barronas Trumpas mokosi Niujorko universitete.
„Negaliu sakyti, kad esu tuščio lizdo sindromo auka, – televizijai „Fox News“ sakė ir pati atvirai kalbėjo M. Trump. – Tai buvo jo [Barrono] sprendimas studijuoti Niujorke, gyventi savo namuose, ir aš tai gerbiu... Jis mėgaujasi studijų dienomis. Tikiuosi, kad tai bus puiki patirtis, nes jo gyvenimas labai skiriasi nuo bet kurio kito 18–19 metų jaunuolio.“
Tai siaubingas darbas. Turi turėti nuomonę apie pasaulio problemas – bet kartu privalai turėti ir kalėdinių sausainių receptą.
Maištingoji pirmoji ponia
Pirmosios kadencijos metu M. Trump teko atlaikyti ne vieną smūgį ar jos atžvilgiu išsakytą teisingą kritiką.
Jos iniciatyva „Be Best“, skirta vaikų gerovei ir kovai su patyčiomis internete, sulaukė prieštaringų vertinimų, ypač turint omenyje jos vyro elgesį socialiniuose tinkluose.
Šį kartą M. Trump žada būti dar savarankiškesnė. Ji jau parodė, kad svarbiais klausimais gali turėti kitokią nei jos vyras nuomonę. „Individuali laisvė yra fundamentalus principas, kurį aš saugau. Be jokios abejonės, nėra vietos kompromisams, kai kalbame apie šią esminę teisę, kurią visos moterys turi nuo gimimo: individualią laisvę“, – drąsiai pasisakė ji aborto klausimu.
Tačiau pareigos M. Trump ne mažiau svarbu nei laisvė. Anot K. Bennett, M. Trump, kaip ir visos pirmosios ponios, turi balansuoti ant lyno. „Tai siaubingas darbas: turi būti protinga – bet ne per daug. Turi rūpintis savo išvaizda – bet ne per daug. Turi turėti nuomonę apie pasaulio problemas – bet kartu privalai turėti ir kalėdinių sausainių receptą“, – sakė ji.
Tuo pat metu greta galingiausio pasaulyje žmogaus esanti moteris negali būti garantuota, kad jos darbas bus tinkamai įvertintas.
Per pirmąją kadenciją M. Trumpas sulaukė nemažai kritikos. Pvz., 2018 m., kai į Teksase įsikūrusią imigrantų vaikų prieglaudą vyko dėvėdama švarką su užrašu „Man tikrai nerūpi. O tau?“. Vėliau jos komunikacijos vadovė Stephanie Grisham sakė, kad nebuvo jokios paslėptos žinutės. Kiti padėjėjai bandė aiškinti, esą užrašas buvo skirtas žiniasklaidai. Pati D. Trump vėliau sakė, kad jis buvo skirtas tiems, kurie ją kritikavo. Tačiau šis epizodas visuomenės atmintyje liko su neigiama konotacija.
Buvusi jos draugė Stephanie Winston Wolkoff išplatino slapta darytą įrašą, kuriame M. Trump atvirai išsakė savo frustraciją: „Jie sako, kad aš bendrininkė. Kad aš tokia pati kaip jis, kad aš jį palaikau. Kad nepakankamai kalbu, nepakankamai darau... Dirbu... kaip arklys prie tų kalėdinių dalykų, kam nors rūpi tos Kalėdos ir dekoracijos? Tačiau turiu tai daryti, tiesa?“
Vyrui pasitraukus iš Baltųjų rūmų, D. Trump reitingas buvo žemiausias per visą D. Trumpo kadenciją. CNN apklausa rodė, kad 47 proc. respondentų ją vertino nepalankiai, o 42 proc. palankiai. Aukščiausias palankus jos reitingas buvo 2018 m. gegužę, kai siekė 57 proc.
Kurs naujas taisykles?
Pasitraukusi iš posto, D. Trump gyveno tarp Palm Bičo ir Niujorko, nes jos vyras susidūrė su daugybe teisinių problemų ir kartu rengėsi trečiajai rinkimų kovai. Nors kiti šeimos nariai dažnai lydėdavo D. Trumpą teismuose ir rinkimų kampanijos metu, M. Trump buvo pasitraukusi iš viešojo gyvenimo – rodėsi tik socialinėje žiniasklaidoje, kad reklamuotų riboto tiražo papuošalus, kalėdinius papuošalus ir bedaliams vaikams skirtą socialinę programą.
Nesu nerami, nes šį kartą viskas kitaip. Turiu daug daugiau patirties ir žinių. Kai eini į Baltuosius rūmus antrą kartą, tiksliai žinai, ko tikėtis.
Pernai ji, daugelio nuostabai, pasirodė buvusios pirmosios ponios Rosalynn Carter laidotuvėse. Jai artimi šaltiniai teigė, kad tokį sprendimą ji priėmė norėdama užbėgti kritikai, kurios nepasirodydama šermenyje būtų sulaukusi.
Šiais metais D. Trumpas kalbėjo poroje politinių lėšų rinkimo renginių organizacijai „Log Cabin Republicans“ ir už vieną iš pasirodymų gavo šešiaženklį atlyginimą – tai labai neįprastas žingsnis.
Praėjus kelioms valandoms po liepos mėnesį įvykdyto pasikėsinimo į jos vyrą, M. Trump laišku kreipėsi į Amerikos žmones. „Pakilkite aukščiau neapykantos, tulžies ir primityvaus mąstymo idėjų, kurios kursto smurtą. Mes visi norime pasaulio, kuriame pagarba yra svarbiausia, šeima pirmoje vietoje, o meilė pranoksta viską. [...] Turime reikalauti, kad pagarba vėl būtų mūsų santykių pamatu“, – rašė ji.
Per pirmąją prezidento kadenciją D. Trumpas žiemos savaitgalius praleisdavo Mar-a-Lago, vasaros savaitgalius – savo golfo klube Bedminsteryje, Naujajame Džersyje. Tikėtina, kad jis tai darys ir toliau. Bidenai daug laiko praleisdavo šeimos namuose Delavere, nors pastaruosius ketverius metus darbo dienomis daugiausiai gyveno Baltuosiuose rūmuose.
Ar Melanijos sprendimas gyventi tarp trijų miestų – Vašingtono, Niujorko ir Palm Byčo – taps nauju precedentu? K. Bennett mano, kad tai žymi fundamentalų pokytį pirmosios ponios institucijoje: „Ji nėra slapta pasipriešinimo narė, signalais per langus siunčianti SOS – tai ne ji. Bet ji ir toliau kurs savo taisykles.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Princas Williamas 2024-uosius įvardijo blogiausiais metais: atskleidė penkias priežastis, kodėl
Turbūt galima drąsiai teigti, kad 2024-ieji nėra tie metai, kuriuos Didžiosios Britanijos karališkoji šeima prisimins su malonumu. ...
-
2024-ųjų netektys užsienyje
Baigiantis metams, prisiminkime svarbias 2024-ųjų netektis užsienyje. ...
-
Tailandas dramblių populiaciją reguliuos kontraceptinėmis injekcijomis1
Tailandas nori ateityje geriau reguliuoti augančią savo dramblių populiaciją. Aplinkos ministerija parengė planą, anot kurio, gyvūnams bus suleidžiamos kontraceptinės injekcijos, kurios kelerius metus užkirs kelią patelių nėštumui, prane&sc...
-
Rumunija ir Bulgarija ateinantį vidurnaktį taps Šengeno erdvės narėmis2
Rumunija ir Bulgarija trečiadienį taps visateisėmis Šengeno zonos narėmis, taip išplėsdamos šią erdvę be sienų iki 29 narių ir užbaigdamos 13 metų trukusį laukimą. ...
-
Į ateinančius metus žvelgia viltingai: tegul sugrįžta saugumas, o karas pagaliau baigiasi3
Antradienį minios žmonių grožėsis fejerverkais ir kels šampano taures, sveikindami 2025-uosius bei atsisveikindami su metais, kurie atnešė olimpinę šlovę, dramatišką Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) sugrįžimą ir neramumus...
-
Pasaulis pasitiko 2025-uosius metus
Ramiojo vandenyno Kiritimačio atole žmonės pirmieji pasaulyje pasitiko 2025-uosius metus. Apie 7 300 atolo gyventojų vienas kitą su Naujaisiais sveikino jau 12 val. Lietuvos laiku. Po 15 minučių Naujieji atkeliavo į Naujajai Zelandijai priklausančias ...
-
Iš Turkijos į Siriją grįžo daugiau nei 35 tūkstančiai pabėgėlių2
Maždaug 35 tūkst. sirų pabėgėlių išvyko iš Turkijos į savo šalį, kai anksčiau šį mėnesį buvo nuverstas Basharas al Assadas. ...
-
Europos Komisija: ES pasirengusi rusiškų dujų tranzito per Ukrainą sustabdymui
Europos Sąjunga yra pasirengusi rusiškų dujų tranzito per Ukrainą sustabdymui nuo sausio 1-osios, pareiškė Europos Komisijos (EK) oficiali atstovė, kurią cituoja Vokietijos naujienų agentūra DPA. ...
-
Naujametinei vakarienei italai išleis daugiau nei du milijardus eurų
Naujųjų metų sutikimo vakarienei italai išleis 2,3 mlrd. eurų – 100 milijonų daugiau nei pernai ir 350 milijonų daugiau nei prieš COVID pandemiją. ...
-
Rusija išvedė savo pasieniečius iš kontrolės punkto Armėnijos ir Irano pasienyje4
Armėnijos ir Irano pasienyje esančiame Agarako kontrolės punkte nuo gruodžio 30 d. budi ne Rusijos pasieniečiai, o tik Armėnijos pasienio kariuomenė. ...