- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Komisija (EK) trečiadienį išreiškė viltį, kad derybos su Ukraina ir Moldova dėl įstojimo į Bendriją 2025 metais kuo greičiau pereis į kitą etapą.
Kasmet atnaujinamoje Europos Sąjungos (ES) plėtros proceso ataskaitoje EK taip pat dar kartą patvirtino, kad Sakartvelo stojimo į bloką procesas yra de facto sustabdytas, jei kartvelų valdančioji partija nepakeis savo kurso po to, kai buvo apkaltinta tuo, kad ji grąžina šalį į Kremliaus orbitą.
Birželį Ukraina ir Moldova oficialiai pradėjo stojimo į ES derybas. Jų ilgą kelią į bloką greičiausiai trukdys Rusijos pastangos destabilizuoti padėtį.
Pasak EK, siekis patikrinti, kiek Ukrainos ir Moldovos įstatymai atitinka ES standartus ir kiek dar reikia nuveikti, vykdomas sklandžiai.
Po pirmojo etapo bus galima pradėti tikras derybas dėl 35 temų – nuo mokesčių iki aplinkosaugos politikos.
EK, kalbėdama apie Ukrainą ir Moldovą, išreiškė viltį, kad „derybos dėl įvairių temų bus pradėtos (...) kuo greičiau 2025 metais“, jei tam pritars 27 ES valstybės narės.
Iki šiol Ukraina sulaukė pagyrų, kad pradėjo daugybę reformų, kuriomis siekiama pažaboti korupciją ir politinį kišimąsi, net ir vykstant karui.
„Ukrainiečiai vienu metu kovoja du mūšius“, – spaudos konferencijoje sakė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.
„Vienas mūšis vyksta mūšio lauke, tikras karas, o kitas – siekiant įgyvendinti reformas, reikalingas norint tapti Europos Sąjungos nare“, – pažymėjo jis.
„Mes remsime Ukrainą abiem frontais“, – sakė jis.
Tuo metu šį mėnesį vykusiame referendume, kurį temdė numanomas Maskvos kišimasis, Moldova tik minimalia balsų persvara nubalsavo už narystę ES.
Tačiau ES kaimynystės ir plėtros komisaras Oliveris Varhelyi spaudos konferencijoje pažymėjo, kad Moldova nuėjo labai ilgą kelią, užsimindamas, kad šiai šaliai pavyko susigrąžinti milijonus pavogtų lėšų iš oligarchų.
Kyjivas ir Kišiniovas pateikė paraiškas įstoti į ES netrukus po to, kai 2022 metų vasarį Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą.
Arba Rusija, arba ES
Sakartvelui praėjusių metų gruodį taip pat buvo suteiktas šalies kandidatės į ES statusas, tačiau derybos buvo įšaldytos po to, kai šalis priėmė prieštaringai vertinamą „užsienio įtakos“ įstatymą, nukreiptą prieš pilietinę visuomenę. Kritikai smerkia šį įstatymą, teigdami, kad jis primena Rusijos teisės aktus.
„Jeigu Sakartvelo vadovybė išreikštų politinę valią, mes siūlome aiškų kelią į Europos Sąjungą, jei bus atšauktas įstatymas dėl užsienio įtakos“, – sakė J. Borrellis.
Tačiau EK plėtros ataskaitoje taip pat perspėjama, kad „Komisija negalės svarstyti galimybės rekomenduoti pradėti derybas su Sakartvelu, jei ši šalis nepakeis dabartinio kurso, kuris kelia grėsmę jos keliui į ES“.
J. Borrellis sakė, kad invazija į Ukrainą „aiškiai parodė, kad Rusija dabar labiau nei bet kada kelia egzistencinę grėsmę Europai ir kad narystė Europos Sąjungoje tampa strateginiu pasirinkimu“
„Tiesiog negalite palaikyti ryšių su Rusija arba bandyti elgtis taip, kaip anksčiau, ir tikėtis, kad jūsų šalis taps Europos Sąjungos dalimi, – sakė J. Borrellis. – Arba viena, arba kita.“
Anksčiau šiemet Briuselis uždegė žalią šviesą stojimo deryboms su Bosnija ir Hercegovina. Be to, ES yra pradėjusi derybas su Serbija, Juodkalnija, Albanija bei Šiaurės Makedonija.
J. Borrellis sukritikavo Serbiją, kuri palaiko draugiškus santykius su Rusija ir atsisako taikyti sankcijas Maskvai dėl jos invazijos į Ukrainą.
„Serbija anksčiau ar vėliau turės suderinti užsienio politiką su Europos Sąjungos užsienio politika. Priešingu atveju ji negalės tapti nare“, – perspėjo jis.
Turkija oficialiai tebėra ES šalis kandidatė nuo 2005-ųjų, kai pradėjo derybas dėl narystės, tačiau jos įstrigo po to, kai po nepavykusio 2016-ųjų perversmo buvo susidorota su opozicijos grupėmis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
V. Zelenskis: 300 tūkst. ukrainiečių Vokietijoje nedirba ir neieško darbo
Prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad Vokietijoje nedirba ir nesistengia susirasti darbo mažiausiai 300 000 ukrainiečių. Jo nuomone, kai Vokietija nutrauks socialinę paramą, jie bus priversti grįžti namo. ...
-
ES dėl neteisėtų produktų pradėjo tyrimą prekybos platformos „Temu“ atžvilgiu
Europos Sąjunga (ES) ketvirtadienį pradėjo oficialų tyrimą dėl Kinijos internetinės prekybos platformos „Temu“, kadangi esama įtarimų, kad ji nesiima pakankamai veiksmų, jog sustabdytų neteisėtų produktų pardavimą. ...
-
Pamatykite: Toni – arba 40 kilogramų mielumo
Berlyno zoologijos sodo lankytojams pagaliau leista pamatyti kaip nardo naujoji mažųjų hipopotamų voljero gyventoja – penkių mėnesių begemočiukė vardu Toni. Akylai prižiūrima savo mamos Debi apie 40 kilogramų sverianti Toni labai gerai jauči...
-
J. Bidenas per renginį įkando trims vaikams4
JAV prezidentas Joe Bidenas įkando trims savo personalo narių kūdikiams sveikindamas juos su paskutiniuoju Helovino vakarėliu Baltuosiuose rūmuose, skelbia „Daily Mail“ ...
-
Piliečių balsai ir Rinkikų kolegija: kaip veikia JAV rinkimų sistema?
Nors Jungtinės Valstijos įsivaizduoja esančios didžiausia pasaulyje demokratine šalimi, kurioje kiekvienas gyventojas turi teisę spręsti, kas taps prezidentu, pagal Konstituciją valstijos privalo pasirinkti „rinkikus“, kurie ir lemia ...
-
Po dalinio balsų perskaičiavimo Sakartvelo rinkimų rezultatas nepakito
Po dalinio balsų perskaičiavimo ginčijamų Sakartvelo parlamento rinkimų rezultatas nepakito: juos laimėjo valdančioji partija, ketvirtadienį pranešė pareigūnai. ...
-
Tyrimas: Rusija toliau pažeidinėja OPEC+ susitarimus1
Rusija slepia tikrąjį savo naftos gavybos ir pardavimo mastą, taigi šiurkščiai pažeidžia savo įsipareigojimus pagal OPEC+ susitarimą mažinti naftos gavybą. Taip teigiama Ukrainoje įsikūrusio analitinio Gynybos reformų centro naujausi...
-
Rusija siunta dėl Suomijoje areštuoto turto, žada keršyti
Maskva piktai reagavo į Helsinkio praėjusią savaitę įvykdytą Rusijos valstybės turto areštavimą ir iškvietė Suomijos ambasadorių Rusijoje bei išsiuntė diplomatinių notų, trečiadienį pranešė suomių užsienio reikal...
-
JAV: rusiškas uniformas dėvintys Šiaurės Korėjos kariai artėja prie Ukrainos
JAV gynybos vadovas Lloydas Austinas trečiadienį pranešė, kad Vašingtonui „vis didesnį nerimą kelia“ galimas Šiaurės Korėjos kareivių dislokavimas Rusijos pradėtame kare su Ukraina. ...
-
Baltieji Rūmai: paleisdama raketą, Šiaurės Korėja „akivaizdžiai pažeidė“ JT rezoliucijas
Jungtinės Valstijos trečiadienį pasmerkė Šiaurės Korėjos įvykdytą raketos paleidimą, pareikšdamos, kad tokiu būdu pastaroji šalis „akivaizdžiai pažeidė“ JT Saugumo tarybos rezoliucijas ir teigdamos, kad dėl to kyl...