Charlesas III pasakė pirmąją karaliaus kalbą nuo 1951-ųjų

  • Teksto dydis:

Jungtinės Karalystės karalius Charlesas III (Karolis III) antradienį oficialiai atidarė naują parlamento sesiją, savo kalboje išdėstydamas vyriausybės teisėkūros planus artėjant rinkimams.

Tai buvo pirmoji per 72 metus karaliaus kalba.

74 metų monarchas, sėdėdamas auksiniame soste Lordų Rūmuose, išdėstė konservatorių ministro pirmininko Rishi Sunako (Rišio Sunako) planus, tarp kurių ir nauji įstatymai, galintys sustiprinti nesutarimus su pagrindine opozicine Leiboristų partija.

Kelios dešimtys protestuotojų prie parlamento skandavo „Ne mano karalius“ ir „Koks pinigų švaistymas“, kai Charlesas III kreipėsi į įstatymų leidėjus, užsidėjęs deimantais nusagstytą imperatoriškąją valstybės karūną ir apsisiautęs mantija ant karališkojo laivyno uniformos.

10 minučių kalba buvo pasakyta tuo metu, kai nuo 2010-ųjų valdantys toriai, kaip rodo dauguma nuomonių apklausų prieš kitais metais numatomus visuotinius rinkimus, pagal populiarumą nuo leiboristų atsilieka dviženkliu skaičiumi nusakomu skirtumu.

Ši iškilminga kalba buvo pirmoji Charlesui III, kaip valstybės vadovui, nors praėjusių metų gegužę jis galėjo pajusti ką tai reiškia, nes pavadavo savo motiną karalienę Elizabeth (Elžbietą II).

Parlamento sesijos atidarymas taip pat yra pirmas R. Sunakui, pakeitusiam Liz Truss (Liz Tras), kuri, likus dviem dienoms iki karalienės mirties perėmusi ministro pirmininko postą iš Boriso Johnsono (Boriso Džonsono), išdirbo tik 49 dienas.

„Atsižvelgdamas į savo mylimos motinos, velionės karalienės, tarnystės ir atsidavimo šiai šaliai palikimą, sakau šią pirmąją karaliaus kalbą per daugiau nei 70 metų“, – pradėjo Charlesas III.

Savo kalboje karalius pristatė R. Sunako priešrinkiminius planus, kuriuose siūloma sugriežtinti bausmių skyrimo gaires, susijusias su laisvės atėmimu iki gyvos galvos, ir uždrausti kai kurių smurtautojų, padariusių seksualinius nusikaltimus, paleidimą pirma laiko.

Jis taip pat pabrėžė nesutarimus su Keiro Starmerio (Kiro Starmerio) centro kairės Leiboristų partija dėl aplinkosaugos ir energetikos.

Karalius pristatė naują įstatymą, pagal kurį kasmet bus išduodamos naujos licencijos naftos ir gamtinių dujų projektams Šiaurės jūroje ir kuris, pasak R. Sunako, sumažins JK priklausomybę nuo energijos iš užsienio ir sukurs naujų darbo vietų.

Charlesas III, kuris visą gyvenimą domisi aplinkosauga, skaitė pranešimą oficialiu tonu, vengdamas emocijų ir laikydamasis tradicijos, kad monarchas yra aukščiau politikos.

Rugsėjį R. Sunakas paskelbė apie žaliosios energijos politikos atšaukimą ir vaizdavo save kaip vairuotojų gynėją, siekdamas pakelti partijos reitingus.

Leiboristai pareiškė, kad nesuteiks jokių naujų naftos ir dujų žvalgybos licencijų, ir pažadėjo skatinti investicijas į žaliąją energiją.

Ritualai

R. Sunakas į savo planus taip pat įtraukė laipsnišką rūkymo draudimą, apie kurį paskelbė praėjusį mėnesį vykusioje torių konferencijoje, ir būsto nuosavybės įstatymų reformas.

Atsižvelgdamas į savo mylimos motinos, velionės karalienės, tarnystės ir atsidavimo šiai šaliai palikimą, sakau šią pirmąją karaliaus kalbą per daugiau nei 70 metų.

Karaliaus kalba reiškia naujų parlamento metų pradžią. Paskutinį kartą vyriškos lyties monarchas ją pasakė 1951 metais, tačiau ne asmeniškai, nes Charleso III senelis, karalius Jurgis VI, tuo metu sirgo.

Kalboje nurodoma, kokius įstatymus vyriausybė tikisi priimti parlamente per ateinančius 12 mėnesių.

Jei toriai ateinančius rinkimus pralaimėtų, tai reikštų, kad didžioji dalis teisės aktų niekada neišvys dienos šviesos. Tačiau toriai gali ir nepralaimėti; šiuo metu jie turi nemažą persvarą parlamente.

„Sunako problema yra ta, kad jam trūksta laiko, o visuomenė ir nuobodžiauja, ir pyksta dėl konservatorių valdymo“, – sakė Anglijos Ruskino (Raskino) universiteto viešosios politikos ir strategijos docentas Richardas Carras (Ričardas Karas).

Antradienio ceremonijų metu valdovas iš Bakingamo į Parlamento rūmus atvyko karieta.

Iškilmėse dalyvavo apie 1 400 ginkluotųjų pajėgų narių, 124 žirgai ir keli žygiuojantys orkestrai, buvo iššauta 41 šūvio salvė.

Charleso III sesuo princesė Anne (Ana) dalyvavo procesijoje ir atliko tradicinį monarcho gynėjo vaidmenį.

Pagal tradiciją vienas parlamento narys buvo iškilmingai paimtas „įkaitu“, kad būtų užtikrintas saugus karaliaus sugrįžimas.

Karališkieji asmens sargybiniai pagal patikrino Vestminsterio rūmų rūsį, ieškodami sprogmenų. Ši tradicija atsirado po nesėkmingo katalikų bandymo susprogdinti parlamentą 1605 metais.

Vienai Karūnos skiriamai parlamento pareigūnei buvo užtrenktos Bendruomenių Rūmų durys – ši tradicija simbolizuoja parlamento nepriklausomybę nuo monarchijos.

Prieš sakydamas kalbą susirinkusiems lordams ir damoms raudonais drabužiais, taip pat kviestiniams Bendruomenių Rūmų nariams, monarchas su procesija perėjo per Lordų Rūmus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

tik

tik portretas
visas monahijas reik likviduot pradedant siuo is kuriu ir sklinda visas negatyvas su visais karais ir ta privalo atlikti laisvi jav pilieciai.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių