- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį kreipėsi į gyvą Padėkos dienos kalakutą ir žurnalistus, tačiau ir vėl nepaminėjo „dramblio kambaryje“ – savo atsisakymo pripažinti pralaimėjimą Joe Bidenui.
Tradicinėje ceremonijoje Baltųjų rūmų Rožyne, kurios metu vienas kalakutas išvengia maždaug 45 mln. savo gentainių likimo tapti amerikiečių Padėkos dienos vakariene, D. Trumpas atrodė atsipalaidavęs.
„Koks paukštis“, – pasakė jis dideliam baltam kalakutui vardu Kornas ir pridūrė, kad Padėkos diena, kuri bus minima ketvirtadienį, yra „ypatinga diena kalakutams“, nors „daugiausia nelabai gera“.
Oficialus prezidento malonės suteikimo kalakutams „ritualas“ Baltuosiuose rūmuose, kurį 1989 metais pirmą kartą atliko prezidentas George'as H. W. Bushas, paprastai būna tik galimybė papozuoti fotografams.
Tačiau šį kartą žurnalistai gaudė kiekvieną garsą norėdami sužinoti, ar D. Trumpas pagaliau pripažins pralaimėjimą rinkimuose ir ar užsimins apie malonę kai kuriems kalinamiems ar kalintiems savo draugams prieš pasitraukimą iš Baltųjų rūmų.
Jokio pripažinimo ir jokių užuominų nebuvo.
Kiek anksčiau per netikėtą D. Trumpo pasirodymą žurnalistams taip pat nebuvo nė žodžio apie artėjančią sausio 20-ąją, kai jis turės užleisti Baltuosius rūmus išrinktajam prezidentui, ar apie jo atsisakymą jau tris savaites po rinkimų pasveikinti J. Bideną.
Baltuosiuose rūmuose dirbantys žurnalistai sujudo, kai D. Trumpo darbuotojai jiems pranešė, kad po dviejų minučių prezidentas pasirodys ant konferencijų salės pakylos.
Nors galbūt tikėtasi istorinio pareiškimo, drauge su viceprezidentu Mike'u Pence'u pasirodęs D. Trumpas tik pranešė apie rekordinį pakilimą JAV vertybinių popierių biržoje. Pasirodymas truko vieną minutę, o tada prezidentas išėjo neatsakęs į jokius klausimus.
D. Trumpas, kuris ketverius metus nuolat figūruodavo televizijoje, radijuje ir spaudoje, ir kone kasdien bendraudavo su žurnalistais, į žiniasklaidos klausimus išvis neatsakinėja nuo pat pralaimėtų lapkričio 3-iosios rinkimų.
Be to, į savo golfo klubą Virdžinijoje jis vykdavo beveik taip pat dažnai kaip ir viešai rodydavosi darbo reikalais.
D. Trumpas dabar kartais pavadinamas „raiša antimi“ – paprastai taip vadinamas anksčiau turėtą įtaką praradęs asmuo, dažniausiai kadenciją baigiantis politikas.
Malonės galia
Tuo metu J. Bidenas formuoja būsimą administraciją, kalbasi su užsienio lyderiais ir nuo pirmadienio gali naudotis oficialia vyriausybės pagalba valdžios perėmimui.
Jo persvara rinkimuose nebuvo itin maža, todėl D. Trumpo bandymai užginčyti balsų teisėtumą žlunga valstijoje po valstijos.
Vis dėlto antradienį D. Trumpas pradėjo nuo tolesnio tikrovės ignoravimo tviteryje.
„Aš NIEKO nepripažįstu!!!!!“ – prirašė jis prie savo atvaizdo Ovaliajame kabinete.
Vis dėto vieną dalyką D. Trumpas prieš savo kadencijos pabaigą turbūt tikrai padarys: tikimasi, kad jis, kaip ir daugelis jo pirmtakų, pasinaudos plačiais įgaliojimais skelbti malones.
Dažnai tai būna palyginti nekontroversiškas gailestingumo parodymas ar bandymas paskatinti nacionalinį susitaikymą, kaip tada, kai prezidentai Geraldas Fordas ir Jimmy Carteris paskelbė malonę amerikiečiams, vengusiems pašaukimo į Vietnamo karą.
Manoma, kad D. Trumpas, suteikdavęs malonę griežtas įkalinimo bausmes gavusiems žmonėms, dabar atsigręš ir į palyginti nereikšmingus nusikaltimus dėl narkotikų – net 10-ajame dešimtmetyje – padariusius asmenis.
Tačiau jis taip pat dažnai svarstydavo galimybę bristi į drumstesnius vandenis ir paskelbti malonę draugams ar net žmonėms, sučiuptiems dėl nusikaltimų, susijusių su jo administracija.
D. Trumpas, kurio atžvilgiu vykdoma daug tyrimų dėl mokestinių reikalų, įtariamų kampanijos finansavimo taisyklių pažeidimų ir įtariamo lytinio smurto, yra pareiškęs, kad galėtų paskelbti malonę sau pačiam, tačiau toks požiūris neatrodo turintis tvirtą teisinį pamatą.
Tarp garsių žmonių, kuriuos yra viešai minėjęs D. Trumpas, kalbėdamas apie galimą malonę, yra žvalgybos paslapčių viešintojas, bėglys Edwardas Snowdenas ir buvę prezidento padėjėjai, įkliuvę per specialiojo prokuroro Roberto Muellerio tyrimą dėl Rusijos kontaktų su D. Trumpo 2016 metų rinkimų kampanija.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Norvegija siunčia naikintuvus ir karius saugoti Lenkijos oro uostą Ukrainos pasienyje
Norvegija, būdama NATO nare, prisiims pareigą užtikrinti oro erdvės virš Žešuvo oro uosto Lenkijoje apsaugą ir tuo tikslu siunčia į Lenkiją 100 karių, oro gynybos sistemų ir naikintuvų „F-35“, pirmadienį pranešė N...
-
Gruodžio 3-ioji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 3-ioji, antradienis, 49 savaitė. ...
-
TBT teisėja išsakė priekaištų JAV ir Rusijai dėl kišimosi į teismo atliekamus tyrimus
Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) pirmadienį išsakė priekaištų JAV ir Rusijai dėl kišimosi į jo atliekamus tyrimus. ...
-
Per Dievo Motinos katedros atidarymo iškilmes saugumu Paryžiuje rūpinsis tūkstančiai pareigūnų
Per Paryžiaus Dievo Motinos katedros atidarymo iškilmes ateinantį savaitgalį Prancūzijos sostinėje bus smarkiai sustiprintos saugumo priemonės. ...
-
Rumunijos konstitucinis teismas patvirtino pirmojo prezidento rinkimų turo rezultatus
Rumunijos konstitucinis teismas pirmadienį patvirtino lapkričio 24 dieną vykusio pirmojo prezidento rinkimų turo rezultatus. ...
-
JAV ragina visas šalis siekti deeskalacijos Sirijoje
Jungtinės Valstijos pirmadienį paragino visas šalis pasinaudoti savo įtaka siekiant deeskalacijos Sirijoje, kur Turkijos remiami sukilėliai pradėjo netikėtą puolimą. ...
-
Prancūzijos opozicija inicijuoja nepasitikėjimą vyriausybe
Prancūzijos opozicija inicijuoja nepasitikėjimą centro dešiniąją vyriausybe. ...
-
J. Stoltenbergo nuomone, Ukraina galėtų laikinai atsisakyti teritorijų paliauboms pasiekti
Buvęs NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas mano, kad taiką Ukrainoje neprarandant teritorijos pasiekti nėra realu ir siūlo „laikiną sprendimą“. ...
-
Nobelio taikos premiją atsiims 30 žmonių delegacija iš Japonijos
Atominės bombos sprogimą Japonijoje išgyvenusių žmonių grupė „Nihon Hidankyo“ pirmadienį pranešė, kad 30 žmonių delegacija atsiims Nobelio taikos premiją Osle vėliau šį mėnesį. ...
-
J. Bidenas atvyko į Angolą su dviejų dienų vizitu
Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) pirmadienį atvyko į Angolą dviejų dienų valstybinio vizito. ...