- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lemiamos derybos, kuriomis siekiama sudaryti svarbų pasaulinį susitarimą dėl būsimų pandemijų prevencijos ir parengties joms, tęsis iki penktadienio vidurnakčio, nors vis mažiau tikėtina, kad susitarti pavyks.
Po COVID-19 pandemijos, visame pasaulyje pareikalavusios milijonų žmonių gyvybių, smarkiai paveikusios ekonomiką ir paralyžiavusios sveikatos apsaugos sistemas, šalys dvejus metus rengė tarptautinį susitarimą dėl būsimų pandemijų prevencijos, parengties joms ir reagavimo į jas.
Nepaisant to, kad šalys sutinka prisiimti privalomus įsipareigojimus, kuriais siekiama užkirsti kelią dar vienai tokiai nelaimei, jos nesutaria, kaip tą padaryti.
194 Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) narės turėjo užbaigti šį procesą kovą, kad susitarimas galėtų būti oficialiai patvirtintas jų metinėje asamblėjoje, prasidėsiančioje gegužės 27 dieną.
Tikėtasi, kad per dvi papildomas savaites pavyks pasiekti proveržį, tačiau jei iki penktadienio vidurnakčio jo nebus, derybos pratęsiamos nebus.
Dirba viršvalandžius
PSO atstovė spaudai Margaret Harris (Margaret Haris) penktadienį žurnalistams sakė, kad derybos vyks iki vėlumos.
„Per pastarąsias dvi savaites derybininkai surengė išsamias diskusijas dėl daugelio siūlomo susitarimo aspektų, susitikimai dažnai trukdavo net iki paryčių“, – tvirtino ji.
„Valstybės narės šiandien vis dar tęsia diskusijas, kad padarytų kuo didesnę pažangą. Tolimesni žingsniai toliau taip pat bus aptarti šiandien ir jie bus paskelbti vėliau šiandien“, – nurodė ji.
M. Harris sakė, kad kasmetinė PSO valstybių narių asamblėja apsvarstys derybų rezultatus.
Pateiktame susitarimo projekte jau numatyta kai kuriuos sudėtingesnius aspektus atidėti vėlesniam laikui, todėl, nesant susitarimo, asamblėja gali nuspręsti bandyti tęsti procesą.
Derybininkai, gurkšnodami kavą ir vaišindamiesi jiems pristatomais sausainiais, sumuštiniais ir bananais, nuo balandžio 29-osios dirba 12 valandų per dieną, bandydami rasti bendrą sutarimą.
Derybos vyksta už uždarų durų PSO būstinėje Ženevoje.
Nevyriausybinės organizacijos (NVO), laikomos atitinkamais suinteresuotaisiais subjektais, procesą gali stebėti procesą už salės ribų. Derybų pirmininkai jas kasdien informuoja apie pažangą.
NVO teigė, kad skubotas susitarimas penktadienį nepakeis esamos padėties ir gali net įtvirtinti kai kuriuos trūkumus, kuriuos atskleidė COVID-19 pandemija.
Pagrindiniai ginčai kyla dėl prieigos ir teisingumo: prieigos prie šalyse aptiktų ligų sukėlėjų ir kovos su pandemija produktų, pavyzdžiui, vakcinų, pagamintų remiantis šiomis žiniomis (...)
Pagrindiniai ginčai
Pagrindiniai ginčai kyla dėl prieigos ir teisingumo: prieigos prie šalyse aptiktų ligų sukėlėjų ir kovos su pandemija produktų, pavyzdžiui, vakcinų, pagamintų remiantis šiomis žiniomis, ir teisingo ne tik kovos su pandemija tyrimų, gydymo ir skiepų, bet ir priemonių jiems gaminti paskirstymo.
Pasak Trečiojo pasaulio tinklo (TWN) vyresniojo tyrėjo K. M. Gopakumaro, NVO sako valstybėms: „Neleiskite jums daryti spaudimo, nes jums reikia pristatyti priemonę.“
Jis perspėjo, kad „nesusidarytų situacija, kai jų bus prašoma eiti į kompromisą vien tam, kad būtų galima parodyti, jog sutartis priimta“.
„Tai būtų žmonių siekių ir teisės į sveikatą išdavystė“, – pridūrė jis.
Kiekvienas iš 37 susitarimo projekto straipsnių svarstomas atskirai, o šalių derybininkai, susiskirstę į darbo grupes, bando rasti bendrą sutarimą.
Nors dėl kai kurių straipsnių buvo pasiektas bendras sutarimas, sunkiausia derėtis dėl pagrindinių aspektų.
Teksto projekte siūloma suteikti PSO galimybę realiuoju laiku gauti 20 proc. su pandemija susijusių sveikatos produktų, pavyzdžiui, vakcinų.
Čia nuomonės išsiskyrė – vienos valstybės norėjo, kad PSO gautų bent 20 proc., o kai kurios Vakarų šalys pasisakė už tai, kad PSO gautų iki 20 procentų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Europa kviečia apsilankyti naująjį JAV valstybės sekretorių
Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos įgaliotinė Kaja Kallas paskelbė atvirą kvietimą naujajam JAV valstybės sekretoriui Marco Rubio dalyvauti ES susitikime Briuselyje, penktadienį pranešė pareigūnai. ...
-
Prieš „rinkimus“ A. Lukašenka paleido dar penkioliką kalinių
Baltarusiją valdantis Aliaksandras Lukašenka prieš pat šį savaitgalį vyksiančius prezidento rinkimus suteikė malonę dar 15 kalinių, penktadienį pranešė valstybinė žiniasklaida. ...
-
Pirmosios damos prabilo be žodžių: kokias žinutes siuntė jų įvaizdžiai?
Pasaulio žvilgsniai į Ameriką: Donaldo Trumpo inauguracija ir, žinoma, pirmųjų damų įvaizdžiai. Anot stiliaus ekspertų, jų mada turi parodyti, kad jos nėra paprastos moterys. Per drabužius, kurie po inauguracijos keliauja net į muziejus, jos visu...
-
ES susitarė stabdyti vizų privilegijas Sakartvelo pareigūnams
Penktadienį Europos Sąjungos (ES) šalys susitarė sustabdyti vizų privilegijas Sakartvelo pareigūnams dėl smurtinio susidorojimo su proeuropietiškais protestais šalyje ...
-
Vengrija ir vėl grasina blokuoti ES sankcijas Rusijai
Penktadienį Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas pagrasino blokuoti bandymus atnaujinti Europos Sąjungos (ES) sankcijas Rusijai, savo paramą šioms pastangoms jis susiejo su dujų tiekimo per Ukrainą į Vidurio Europą atnaujinimu. ...
-
„Reporteriai be sienų“ padavė į teismą Baltarusiją
Žiniasklaidos priežiūros agentūra „Reporteriai be sienų“ (RSF) penktadienį pranešė Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme pareiškusi ieškinį dėl „precedento neturinčių priemonių“, kurių žurnalistų atžv...
-
Kremlius: Putinas pasirengęs kalbėtis su Trumpu
Kremlius penktadienį pareiškė, kad prezidentas Vladimiras Putinas yra pasirengęs kalbėtis su JAV lyderiu Donaldu Trumpu, bet laukia „signalų“ iš Vašingtono. ...
-
Varšuva: JAV gali pradėti masinę lenkų deportaciją
Lenkijos užsienio reikalų ministerija mėgina įvertinti, kiek lenkų imigrantų gali būti deportuota iš JAV, ir mano, jog tai bus „daugiausia kelios dešimtys tūkstančių žmonių“. ...
-
Suomija ir Švedija kritikuojamos dėl saugotinų miškų kirtimo
Aplinkosaugos organizacija Pasaulio gamtos fondas (WWF) ketvirtadienį apkaltino Švediją ir Suomiją, miškingiausias Europos šalis, kad jos naudojasi įstatymų spragomis, kad galėtų kirsti miškus, kurie turėtų būti saugomi, i...
-
„TikTok“ gręsia nemalonumai Jungtinėje Karalystėje
Jungtinės Karalystės (JK) technologijų ministras sako esąs nuoširdžiai susirūpinęs dėl to, kaip Kinijos bendrovei priklausanti platforma „TikTok“ gali panaudoti milijonų britų duomenis. ...