- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Devynios branduolinių ginklų turinčios valstybės toliau modernizuoja savo arsenalus, o kelios iš jų 2022 metais dislokavo naujus branduolinius ginklus arba branduolinį arsenalą gabenti galinčias ginklų sistemas, pirmadienį pareiškė Stokholmo tarptautinis taikos tyrimų institutas (SIPRI).
„Žengiame į vieną pavojingiausių laikotarpių žmonijos istorijoje“, – sakė Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto (SIPRI) direktorius Danas Smithas (Danas Smitas).
„Būtina, kad pasaulio vyriausybės rastų būdų bendradarbiauti, kaip sumažinti geopolitinę įtampą, sulėtinti ginklavimosi varžybas ir kovoti su blogėjančiomis aplinkos būklės ir didėjančio bado pasaulyje pasekmėmis“, – teigė jis pareiškime.
SIPRI apskaičiavo, kad 2023-iųjų sausį iš pasaulyje sukauptų 12 512 kovinių galvučių apie 9 576 buvo karinėse atsargose potencialiam naudojimui, o tai 86 galvutėmis daugiau nei 2022 metų sausį.
SIPRI įvardijo šias branduolinį ginklą turinčias valstybes: JAV, Rusiją, Jungtinę Karalystę, Prancūziją, Kiniją, Indiją, Pakistaną, Šiaurės Korėją ir Izraelį.
SIPRI savo ataskaitoje nurodė, kad Jungtinės Valstijos ir Rusija turi daugiau kaip po 1 000 anksčiau iš naudojimo išimtų kovinių galvučių, kurios palaipsniui yra išmontuojamos.
SIPRI nurodė, kad per metus iki 2023-iųjų sausio Kinijos branduolinis arsenalas padidėjo nuo 350 iki 410 kovinių galvučių. Manoma, kad šitas skaičius ir toliau augs.
„Priklausomai nuo to, kaip Kinija nuspręs struktūrizuoti savo pajėgas, iki dešimtmečio pabaigos ji gali turėti bent tiek pat tarpžemyninių balistinių raketų, kiek JAV ar Rusija“, – nurodė SIPRI.
Institutas teigė, kad branduolinių ginklų kontrolės ir nusiginklavimo diplomatija susidūrė su rimtais sunkumais po to, kai Rusija praėjusių metų vasarį pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą.
Maskvai pasiuntus karius į Ukrainą, Vašingtonas sustabdė dvišalį strateginio stabilumo paktą su Rusija, o Maskva šių metų pradžioje paskelbė, kad stabdo savo dalyvavimą Naujojoje START sutartyje.
Leidimas tikrinti ginkluotės objektus ir informacijos apie tarpžemyninių ir povandeninių laivų balistinių raketų išdėstymą bei jų bandomuosius paleidimus teikimas yra labai svarbūs Naujosios START sutarties, kurią 2010 metais pasirašė tuometiniai prezidentai Barackas Obama (Barakas Obama) ir Dmitrijus Medvedevas, elementai.
Nepaisant to, SIPRI vertinimu, abiejų šalių dislokuotos strateginės branduolinės pajėgos, 2023-iųjų sausio duomenimis, neviršija Naujojoje START numatytų apribojimų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kremlius: J. Bidenas žlugdo D. Trumpo taikos planus
Kremlius kaltina kadenciją baigiančio JAV prezidento Joe Bideno administraciją žlugdant būsimo šalies vadovo Donaldo Trumpo planus išspręsti Ukrainos konfliktą. ...
-
J. Borrellis Libane paragino nedelsiant nutraukti ugnį kare tarp „Hezbollah“ ir Izraelio
Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas Josepas Borellis (Žozepas Borelis), atvykęs į Libano sostinę derybų, paragino „nedelsiant sudaryti paliaubas“ kare tarp Izraelio ir grupuotės „Hezbollah“. ...
-
Tarpiniai rezultatai: Bazelio rinkėjai pritarė 2025-ųjų „Eurovizijos“ finansavimui1
Šveicarijos Bazelio miesto rinkėjai sekmadienį pritarė, kad 2025-ųjų „Eurovizijos“ dainų konkursui surengti būtų skirta beveik 38 mln. eurų, rodo tarpiniai rezultatai, gauti netrukus po balsavimo pabaigos. ...
-
M. Podoliakas: V. Putino grasinimai yra absoliučios baimės išraiška
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailas Podoliakas „absoliučios baimės“ išraiška pavadino naujausius Rusijos prezidento Vladimiro Putino grasinimus. ...
-
Klimato konferencijoje patvirtinta anglies dioksido kreditų sistema
Klimato konferencijoje COP 29 šalys šeštadienį susitarė priimti 6 straipsnį, kuriuo sukuriamos rinkos, kuriose būtų galima prekiauti anglies dioksido taršos teisėmis. ...
-
Švedijos pakrančių apsauga stebi kinų laivą, kuris gali būti susijęs su kabelių apgadinimu
Po to, kai Baltijos jūroje buvo pažeisti du povandeniniai kabeliai, ir Švedijos pakrančių apsauga ėmė stebėti kinų laivą, buvusį netoli vieno kabelių. „Galime patvirtinti, kad pasiuntėme vieną didžiausių savo laivų“, – ...
-
Rumunijoje vyksta prezidento rinkimai
Rumunijoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai, kuriuose balsavimo teisę turi beveik 19 mln. piliečių. ...
-
Apie kovai su klimato kaita skirtus milijardus dolerių: šis dokumentas yra tik optinė iliuzija3
Pasaulis sekmadienį klimato kaitos konferencijoje COP 29 Azerbaidžane patvirtino sunkiai suderėtą susitarimą dėl klimato kaitos. ...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...
-
PSO palieka galioti B raupams suteiktą aukščiausio pavojaus lygį
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė priėmusi sprendimą nekeisti B raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, daugėjant naujų susirgimų ir paveiktų šalių. ...