Dideli pinigai ir didžioji politika

Prancūzija užgniaužusi kvapą laukia atomazgos istorijoje, kurioje susipynė politika ir pinigai, sukčiavimas ir kova dėl palikimo. Tai rašo laikraštis "International Herald Tribune".

Paini istorija

Senstanti paveldėtoja, pikta jos dukra, visuomeninis fotografas, liokajus išdavikas ir suerzintas buhalteris. Ši kompanija, turinti tamsią praeitį ir didelių politinių ryšių, išgarsėjo tiek visoje Prancūzijoje, tiek už jos ribų. Dar vertėtų paminėti populiarumą praradusį prezidentą, silpnybę pinigams turintį ministrą ir istorijas apie paramą vokeliuose.

Tai yra Bettencourt istorija, pavadinta kosmetikos imperijos "L'Oréal" 87 metų paveldėtojos Liliane Bettencourt vardu. Viskas prasidėjo nuo šeimyninio ginčo, kai milijardierės dukra apkaltino jos draugą vedžiojant senyvą moterį už nosies ir siekiant pasiglemžti jos turtus. Tačiau skandalas greitai pasiekė aukščiausius politikos sluoksnius ir sudrebino prezidento Nicolas Sarkozy administraciją.

Ši istorija patraukė visos Prancūzijos dėmesį, netgi nepaisant vasaros atostogų sezono. N.Sarkozy bandė suvaldyti skandalą, tačiau jam sekėsi ne ką geriau nei naftos bendrovei "British Petroleum" Meksikos įlankoje – purvo srovę pavyko sustabdyti, bet milžiniškas spaudimas išliko ir iki problemos sprendimo dar labai toli.

Velkasi tamsus šleifas

Prezidento reitingai pasiekė istorines žemumas, jį kritikuoja tiek konservatoriai, tiek socialistai. Tačiau N.Sarkozy yra kiek nutolęs nuo kaltinimų neteisėtais veiksmais, skirtingai negu jo vyriausybės darbo ministras Éricas Woerthas, glaudžiai susijęs su L.Bettencourt byla, kurioje vyksta tyrimas dėl neteisėto politikų finansavimo ir vengimo mokėti mokesčius.

Šis politikas iki kovo ėjo biudžeto ministro pareigas ir buvo atsakingas už mokesčių rinkimą, taip pat pastaruosius aštuonerius metus buvo valdančiosios Sąjungos už liaudies judėjimą (UMP) iždininkas. L.Bettencourt buvo pasamdžiusi jo žmoną Florence, kad ši padėtų tvarkyti jos finansus. Įsiplieskus skandalui politiko žmona šį darbą paliko.

Mėnesio pabaigoje iš partijos iždininko pareigų pasitrauks ir É.Woerthas. Bet jis pasiryžęs likti vyriausybėje ir padėti įgyvendinti N.Sarkozy inicijuotą pensijų reformą.

Pinigai vokeliuose

Prokuratūra nepateikė kaltinimų É.Woerthui turėjus reikalų su L.Bettencourt mokesčiais, bet biudžeto ministerijoje dirbę pareigūnai tikina, kad jos vadovas negalėjo nematyti turtingiausios šalies moters mokesčių bylos, o pavaldiniai negalėjo nežinoti, kur dirba jo žmona.

Įtarimai, kad prezidentas N.Sarkozy ėmė iš L.Bettencourt vokus su grynaisiais pinigais, buvo atidėti į šalį, bet teisėsauga aktyviai tiria milijardierės buvusios buhalterės Claire Thibout pareiškimą, kad É.Woerthui buvo perduota 150 tūkst. eurų (per 0,5 mln. litų) grynaisiais pinigais 2007 m. prezidento rinkimų kampanijai. Tai prieštarauja iš karto dviem įstatymams: vienas asmuo partijai gali paaukoti ne daugiau kaip 7500 eurų (25,9 tūkst. litų) per metus, o donacijos, viršijančios 150 eurų (518 litų), negali būti mokamos grynaisiais pinigais.

Pasak C.Thibout, vokeliai buvo duodami ne tik É.Woerthui. Arbatos ir pinigų į L.Bettencourt namus esą ateidavo daug politikų.

Ryšiai su politikais

Kosmetikos imperija "L'Oréal" turi sudėtingą politinę istoriją. Jos įkūrėjas Eugène'as Schuelleris, L.Bettencourt tėvas, palaikė nacius. L.Bettencourt vyras Andre prieš karą irgi sukosi tuose sluoksniuose, o 1940–1942 m. rašė į nacių finansuojamą antisemitinį savaitinį leidinį "La Terre Francaise".

Andre Bettencourt'as jaunystėje taip pat bičiuliavosi su François Mitterrand'u, kuris vėliau tapo 21-uoju Prancūzijos prezidentu. 1943 m. jie abu stojo į Prancūzijos pasipriešinimo judėjimą. Po penkerių metų A.Bettencourt'as vedė E.Schuellerio dukrą. F.Mitterrand'as 1945 m. pradėjo vadovauti "L'Oréal" valdomai leidybos grupei ir po karo padėjo apginti bendrovę ir šeimą nuo antinacistinės kampanijos. 1986 m., būdamas prezidentu, jis svarstė A.Bettencourt'ą padaryti ministru pirmininku.

Šeimyninė drama

Prancūzijos teisėsauga šiuo metu atlieka tris tyrimus, susijusius su L.Bettencourt istorija. Pirmas – dėl milijardierės dukros Françoise kaltinimų 63 metų fotografui François Marie Banier, kuriam L.Bettencourt atidavė beveik 1 mlrd. eurų (3,45 mld. litų) vertės turto, įskaitant vieną Seišelių salą. Kiti du tyrimai atliekami dėl vengimo mokėti mokesčius ir neteisėto politikų finansavimo.

F.M.Banier, su milijardierės finansininku Patrice'u de Maistre'u ir dar dviem asmenimis praėjusią savaitę sulaikytas apklausti, pareigūnams aiškino, kad visai nenorėjo tos salos, nes joje veisiasi moskitai, o vandenyje plaukioja rykliai. Ryšiais su turtingomis moterimis garsėjantis fotografas sakė, kad jo santykiai su L.Bettencourt yra tokie ilgi ir tvirti, kad negali būti suniveliuoti iki pinigų.

"Tai, ką ji man davė, nė iš tolo neprilygsta tam, ko ji mane išmokė", – per apklausą sakė F.M.Banier.

"Karalius Lyras"

Ši istorija prasidėjo 2007 m., kai vienintelė L.Bettencourt dukra Françoise pateikė ieškinį prieš F.M.Banier. Šiemet teismas buvo atidėtas, nes buvęs milijardierės liokajus Pascalis Bonnefoy pateikė jos namuose per pastaruosius metus slapta darytus 21 valandos trukmės garso įrašus. Juose girdėti, kaip L.Bettencourt ir jos aplinkos žmonės kalbasi apie mokesčių rojus, vengimą juos mokėti, sąskaitas Šveicarijos bankuose, Woerthus, prezidentą N.Sarkozy ir kitokius politikos bei verslo reikalus.

Įrašai buvo perduoti policijai ir nutekėjo į žiniasklaidą. Istorija sulaukė milžiniško dėmesio, gimė idėjų apie tai pastatyti filmą, atsirado įvairių palyginimų. Harvardo Europos studijų centre dirbančiam Prancūzijos istorikui Arthurui Goldhammeriui šis skandalas primena "Karalių Lyrą".

"N.Sarkozy sistema galbūt jau gyvena paskutines dienas, – sakė mokslininkas. – Ir viskas dėl nusivylusios dukros ir nepatenkinto liokajaus. Ši saga yra prancūziškas "Karalius Lyras": nedėkingas vaikas puola nusilpusį tėvą, ir režimas pradeda svyruoti."


Šiame straipsnyje: Nicolas Sarkozy

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių