- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Sąjunga trečiadienį sutarė dėl vienuolikto sankcijų Rusijai paketo dėl jos invazijos į Ukrainą, apimančio priemones prieš vengimą, pranešė pareigūnai.
Šį pusmetį blokui pirmininkaujanti Švedija sakė, kad naujosios priemonės buvo patvirtintos per ES ambasadorių susitikimą Briuselyje.
Paketas apima priemones, nukreiptas prieš sankcijų apeidinėjimą, nurodė Švedija.
Išsamesnė informacija apie apie priemones bus pateikta vėliau šią savaitę, kai sankcijos bus oficialiai patvirtintos rašytine procedūra.
Nuo 2022 metų vasario 24 dienos, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė savo pajėgoms įžengti į Ukrainą, ES iki trečiadienio jau buvo paskelbusi dešimt sankcijų paketų Rusijai.
Sankcijos buvo įvestos bankams, bendrovėms ir rinkoms, net daliai energetikos sektoriaus. Daugiau nei 1 000 pareigūnų uždrausta keliauti, įšaldytas jų turtas.
Tačiau Europos diplomatai pripažįsta, kad blokas jau priartėjo prie visoms ES šalims priimtinų priemonių ribos.
Dabar daug darbo buvo skirta tam, kad būtų užtaisytos likusios esamų sankcijų spragos ir V. Putino karui svarbios prekės nepatektų į Rusiją.
Tačiau tai pirmas kartas, kai paskelbti planai taikytis į prekybą per kitas šalis, neskaitant sankcijų iraniečiams, kaip manoma, tiekiantiems Rusijai dronus.
ES siekia nutraukti technologijų, kurias galima naudoti ir mūšio lauke, pavyzdžiui, mikroschemų, reeksportą per trečiąsias šalis į Rusiją.
Europos pareigūnai skundėsi, kad tokios šalys kaip Turkija, Jungtiniai Arabų Emyratai, buvusios sovietinės respublikos Kaukaze ir Vidurinėje Azijoje importuoja daug daugiau prekių, kurioms taikomos sankcijos.
Į firmų, kurių atžvilgiu ribojamas dvejopos paskirties technologijų eksportas, sąrašą ES įtraukė tris Honkonge įsikūrusias kompanijas, rodo naujienų agentūros AFP matytas dokumentas.
Ankstesniame pasiūlyme minėtos penkios kompanijos iš pagrindinės Kinijos teritorijos dalies buvo išbrauktos spaudžiant Pekinui, sakė vienas diplomatas.
Sąraše taip pat yra kompanijų iš Armėnijos, Irano, Uzbekistano, JAE.
ES numatė priemonę, sudarančią sąlygas riboti tam tikrą eksportą į bendradarbiauti atsisakančias valstybes.
Blokas taip pat uždraus atplaukti į savo uostus laivams, kaip įtariama, slapta paimantiems jūroje rusiškos naftos.
Į naujausią sankcijų paketą taip pat įtrauktas dar 71 asmuo. Tarp jų yra aukšto rango Rusijos kariškių, su karine samdinių bendrove „Wagner“ siejamų figūrų, propagandistų.
Dėl ankstesnių sankcijų paketų būdavo sutariama vos per kelis mėnesius – Europos Sąjungai itin greitai. Tačiau naujas priemones vis sunkiau patvirtinti, nes jos, net ir nukreiptos prieš Kremlių, taip pat kenkia kai kurių bloko narių ekonominiams ir politiniams interesams.
Prieš priimant naujausią sankcijų paketą kelias savaites vyko ginčai; Budapeštas ir Atėnai skundėsi dėl to, kad Ukraina į savo „gėdos sąrašą“, skirtą verslo reikalų su Rusija neatsisakiusioms kompanijoms, įtraukė vengrų ir graikų firmų.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tarptautinė lustų rinka 2024-aisiais augo beveik penktadaliu
Per praėjusius metus pasaulyje parduota lustų už 627,6 mlrd. JAV dolerių – 19,1 proc. daugiau nei 2023-iaisiais, skelbia Puslaidininkių pramonės asociacija (angl. Semiconductor Industry Association, SIA). ...
-
Europos Komisija žada tvirtą atsaką į JAV muitus
Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen antradienį pasmerkė JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimą nuo kovo 12 dienos įvesti 25 proc. muitus importuojamam plienui ir aliuminiui ir pažadėjo, kad blokas imsis atsakomųjų priemonių. ...
-
Lenkija: mažai tikėtina, kad Trumpas nutrauks pagalbą Ukrainai
2025 m. sausio 24 d. JAV valstybės departamentas, vadovaudamasis prezidento Donaldo Trumpo įsakymu, įšaldė beveik visą užsienio pagalbą visame pasaulyje ir pristabdė naujos pagalbos teikimą. ...
-
Muskas mėgina perimti „OpenAI“ kontrolę
Elonas Muskas vadovauja investicinei grupei, siūlančiai 97,4 mlrd. JAV dolerių už ne pelno siekiančią įmonę „OpenAI“, taip atverdamas naują frontą kare su dirbtinio intelekto pokalbių roboto „ChatGPT“ kūrėju, pirmadienį pr...
-
Neužtruko ir dienos: Trumpas jau pasirašė įsaką dėl europiečius papiktinusių tarifų
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį įvykdė pažadą įvesti 25 proc. muitus plieno ir aliuminio importui. Taip jis pradėjo seniai žadėtą prekybos karą, nepaisydamas Europos ir Kinijos įspėjimų. ...
-
Trumpas: Ukraina kada nors gali būti rusų
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pirmadienį neatmetė galimybės, kad Ukraina kada nors gali priklausyti Rusijai, ir sakė, kad JAV pagalbą reiktų mainyti į Ukrainos gamtinius išteklius, tokius kaip retieji elementai. ...
-
Vasario 11-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Vasario 11-oji, antradienis, 7 savaitė. ...
-
JAV demokratai ragina pranešėjus sutramdyti Muską
JAV demokratai pirmadienį paskelbė apie naują platformą pranešėjams, taip atidarydami naujausią frontą siekiant apsisaugoti nuo prezidento Donaldo Trumpo „efektyvumo karaliaus“ Elono Musko noro mažinti federalines išlaidas. ...
-
Vatikano „Caritas“ pasipiktino nurėžtu USAID finansavimu: milijonai mirs, kiti liks skurde
Vatikano labdaros organizacija pirmadienį išreiškė pasipiktinimą tuo, ką pavadino neapgalvotais ir nežmogiškais JAV planais stabdyti Tarptautinės plėtros agentūros (USAID) finansavimą, o popiežiaus Pranciškaus patarėjas p...
-
Šaltinis: Trumpo pasiuntinys Kelloggas vasario 20 dieną lankysis Ukrainoje
JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) specialusis pasiuntinys Ukrainos ir Rusijos karo klausimais Keithas Kelloggas (Kitas Kelogas) vasario 20 dieną lankysis Ukrainoje, pirmadienį naujienų agentūrai AFP pranešė šaltinis ukrainieči...