- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Sąjunga trečiadienį išdėstė dirbtinio intelekto (DI) technologijų plėtros strategiją, Europai siekiant prisivyti JAV ir Kiniją, bet tuo pačiu išsklaidyti nuogąstavimus dėl potencialių privatumo pažeidimų.
AI technologijos vis plačiau diegiamos įvairiose srityse, pradedant buitiniais robotais, baigiant veidų atpažinimo sistemomis. Europa siekia atlikti pagrindinį vaidmenį nustatant taisykles šiam sektoriui, taip pat palaikyti savąsias įmones, esančias tarp šios srities lyderių.
„Norime, kad šių naujų technologijų diegimas pelnytų mūsų piliečių pasitikėjimą, – žurnalistams sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen). – Štai kodėl skatiname atsakingą, į žmogų orientuotą požiūrį dirbtinio intelekto atžvilgiu.“
„Būsime ypač atsargūs tais atvejais, kai iškyla klausimas dėl pagrindinių žmogaus teisių ir interesų, – pridūrė ji. – Dirbtinis intelektas privalo tarnauti žmonėms, todėl dirbtinis intelektas visuomet privalo atitikti žmogaus teises.“
Daugelis ES pareigūnų pripažįsta, kad Europa nespėjo pasireikšti per pirmąją interneto plėtros revoliuciją ir kad virtualiame pasaulyje dominuoja Silicio slėnio milžinės „Google“, „Facebook“ ir „Apple“, taip pat tokios Kinijos žaidėjos kaip „Tencent“.
Kad būtų išvengta praeities klaidų, trečiadienį pasiūlyta DI plėtros strategija yra pirmas žingsnis ilgame kelyje iki atitinkamų teisės aktų. Briuselis tikisi, kad šią sritį reglamentuojančių įstatymų projektai bus parengti iki šių metų galo.
Didelės apimties planai neabejotinai sulauks stambiojo verslo ir vyriausybių lobistų atsako, be to, jiems turės pritarti Europos Parlamentas. „Google“ ir „Facebook“ vadovai jau išsakė savo poziciją per neseniai surengtus vizitus Briuselyje.
„Dirbtinis intelektas pats savaime nėra nei geras, nei blogas. Viskas priklauso, kam ir kaip jis naudojamas“, – sakė EK pirmininkės vykdomoji pavaduotoja skaitmeninės politikos reikalams Margrethe Vestager (Margretė Vestager).
DI technologijos galėtų būti naudojamos sveikatos apsaugai gerinti, užtikrinti veiksmingesnį ūkininkavimą ir padėti kovoti su klimato pokyčiais. Tačiau jos taip pat kelia grėsmių dėl „neskaidraus sprendimų priėmimo, lytinės arba kitokios diskriminacijos, brovimosi į privatumą arba naudojimo nusikalstamiems tikslams“, sakoma ES paskelbtoje baltojoje knygoje.
Į žmogų orientuotas DI reglamentavimas yra būtinas, nes „jokių teigiamų dalykų nebus pasiekta, jeigu nepasitikėsime šia technologija“, sakė M. Vestager.
Europos Komisija, ES vykdomosios valdžios institucija, pirmiausiai sieks pakartoti savo istorinio Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) sėkmę. Šis dokumentas tapo pasaulio lygio duomenų apsaugos kibernetinėje erdvėje standartu.
„Mūšio laukas“
ES nurodė, kad pasitikėjimas bus pagrindinis DI diegimo Europoje principas. Diegiant šias technologijas opesnėse srityse, pavyzdžiui, sveikatos apsaugos, saugumo arba susisiekimo, bus keliami griežtesni reikalavimai skaidrumui ir žmonių vykdomai priežiūrai.
Mažesnės rizikos tiekėjų atžvilgiu ši sritis bus menkiau reglamentuojama, bet jie galėtų dalyvauti savanoriško ženklinimo schemose, jeigu siektų aukštesnio lygio standartų.
Dar vienas užmojis – įkurti bendrąją duomenų rinką, prie kurios nemokamai galėtų prieiti bendrovės ir universitetai.
Bendroji duomenų rinka turėtų užtikrinti, „kad dar nepanaudoti duomenys Europos Sąjungoje galėtų laisvai judėti tarp sektorių ir teiktų naudą įmonėms, mokslininkams ir viešojo administravimo institucijoms. Piliečiams, įmonėms ir organizacijoms turėtų būti suteikta galimybė priimti geresnius sprendimus remiantis ne asmens duomenimis pagrįstomis įžvalgomis. Šie duomenys turėtų būti prieinami visiems – viešiesiems ar privatiesiems subjektams, startuoliams ar didžiosioms įmonėms“, sakoma EK pranešime spaudai.
ES rizikuoja supykdyti didžiąsias bendroves svarstomu reikalavimu, kad technologijų milžinės būtų įpareigotos dalytis savo duomenimis arba sulauktų sankcijų. Tokiai politikai būtų reikalinga pakeisti antikartelinius teisės aktus.
„Kova dėl pramonės duomenų prasideda dabar, ir Europa bus pagrindinis šio mūšio laukas“, – sakė ES pramonės komisaras Thierry Bretonas (Tjeri Bretonas).
„Europa turi viską, ko reikia, kad būtų lyderė“, – pridūrė buvęs administratorius, anksčiau dirbęs technologijų sektoriuje.
ES lyderiai taip pat sako norintys pradėti debatus, kokiais atvejais veidų atpažinimo technologijos galėtų būti naudojamos kaip atpažinimo per atstumą sistemos. Tokios sistemos tikrina praeivių veidus, lygindama juos su duomenų baze apie dominančius asmenis, ir yra laikomos labiausiai į privatumą besibraunančia šių technologijų atmaina. Šias sistemas naudoti ES draudžiama, išskyrus ypatingus atvejus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
A. Lukašenka: prezidentu netampama, prezidentu gimstama
Autoritarinis Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka neigiamai vertina galimybę išrinkti moterį šalies prezidente. ...
-
„Meta“ skyrė 798 mln. eurų baudą už antimonopolinių taisyklių pažeidimą
Europos Komisija (EK) interneto milžinei „Meta“ ketvirtadienį skyrė 798 mln. eurų baudą už tai, kad ji pažeidė antimonopolines taisykles, suteikdama „Facebook“ naudotojams automatinę prieigą prie socialinio tinklo klasifikuot...
-
Vokietijos valdžia uždraudė uostams priimti Rusijos SGD krovinius1
Vokietijos ekonomikos ministerija nurodė šalies suskystintų gamtinių dujų (SGD) importo terminalų valdytojai „Deutsche Energy Terminal“ (DET) nepriimti jų siuntų iš Rusijos, rašo „Financial Times“, remdamasis...
-
Rusija uždaro garsųjį Maskvos gulago muziejų3
Rusijos valdžia nurodė nuo ketvirtadienio uždaryti apdovanojimus pelniusį Maskvos Gulago istorijos muziejų, skirtą sovietmečio represijų aukoms atminti. ...
-
EP nusprendė metams atidėti draudimą alinti miškus ir sušvelninti kai kurias nuostatas
Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį nusprendė metams atidėti taisykles, įpareigojančias įmones užtikrinti, kad Europos Sąjungoje (ES) parduodamų produktų gamybai nebuvo naikinami miškai, taikymą. ...
-
Ambicingas Graikijos „išmanusis miestas“ prie jūros įgauna pavidalą2
Virš raibuliuojančios Atėnų pakrantės juda statybiniai kranai: jie stato 50 aukštų prabangų dangoraižį, kuris taps būsimo Graikijos „išmaniojo miesto“ puošmena, iš aukštumų apžvelgiančia Sarono ...
-
Taivano verslo milžinei iškelta byla dėl galimo neazijiečių diskriminavimo
Keliolika Taivano lustų gamybos milžinės „Taiwan Semiconductor Manufacturing Company“ (TSMC) darbuotojų, dirbančių JAV, padavė įmonę į teismą dėl įtariamos neazijiečių darbuotojų diskriminacijos, teigiama neseniai pateiktame ie&scar...
-
Italija atsikirto E. Muskui: nesikišk ne į savo reikalus2
Italijos prezidentas Sergio Mattarella trečiadienį sukritikavo Eloną Muską dėl to, kad šis įsikišo į įtemptas diskusijas dėl Romos migrantų politikos, ir paragino JAV milijardierių susilaikyti nuo „pamokymų“. ...
-
Lenkijos Seimo pirmininkas Sz. Holownia dalyvaus prezidento rinkimuose
Lenkijos Seimo pirmininkas ir partijos „Lenkija 2050“ vadovas Szymonas Holownia trečiadienį pranešė, kad kaip nepriklausomas kandidatas dalyvaus 2025 metų prezidento rinkimuose. ...
-
Respublikonai užsitikrino daugumą JAV Atstovų Rūmuose2
Respublikonai užsitikrino daugumą JAV Atstovų Rūmuose, o tai reiškia, kad ši partija po praėjusią savaitę vykusių rinkimų visiškai kontroliuos Kongresą ir Baltuosius rūmus, ir tokia situacija būsimam prezidentui Donaldui Trumpu...