Irano kaliniai: vokietė paleista, prancūzas atskleidė savo tapatybę

  • Teksto dydis:

Irane daugiau kaip ketverius metus laikyta vokietė sugrįžo į Vokietiją, pirmadienį pranešė jos šeima, o kitas Irano kalinys – prancūzas, laikomas nuo 2022–ųjų spalio – garso įraše atskleidė savo tapatybę ir sakė, jog yra išsekęs.

Vakarų valstybės jau daug metų kaltina Iraną užsieniečių sulaikymu dėl išgalvotų priežasčių. Tai vadinama valstybine įkaitų ėmimo politika siekiant panaudoti juos kaip kozirius prie derybų stalo.

Iranas sekmadienį paskelbė, kad jo pilietis, sulaikytas Italijoje pagal JAV ekstradicijos prašymą, sugrįžo namo. Taip pat prieš kelias dienas iš Teherano kalėjimo buvo paleista italų žurnalistė. Tai – intensyvių Romos diplomatinių pastangų vaisius.

Irano ir Vakarų santykiams šis momentas yra labai jautrus. sausio 20-ąją JAV valstybės vairą perims išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), o jau pirmadienį Iranas Ženevoje derėsis dėl savo branduolinės programos su Prancūzija, Jungtine Karalyste (JK) ir Vokietija.

70 metų vokiečių ir iraniečių kilmės Nahid Taghavi (Nahid Tahavi) sekmadienį grįžo į Vokietiją po ketverius metus trukusio kalinimo Irane, pranešė jos šeima.

N. Taghavi – aktyvistė, kovojusi už moterų teises ir saviraiškos laisvę – 2020-ųjų spalį buvo suimta Teherane. 2021-ųjų rugpjūtį moteris buvo nuteista kalėti 10 metų ir 8 mėnesius dėl narystės uždraustoje grupėje.

Moteris paleista keli mėnesiai po to, kai iraniečių kilmės Vokietijos piliečio Jamshido Sharmahdo (Džamšido Šarmahdo) mirtis įžiebė diplomatinį ginčą tarp Teherano ir Berlyno – Vokietija atšaukė savo ambasadorių ir uždarė tris konsulatus.

J. Sharmahdui, Irano agentų pagrobtam Jungtiniuose Arabų Emyratuose 2020-ųjų liepą, pasak jo šeimos ir Jungtinių Tautų (JT) Darbo grupės dėl savavališko sulaikymo, spalio 28 dieną buvo įvykdyta mirties bausmė. Pasak Irano teisminės sistemos naujienų svetainės, jis buvo apkaltintas „korupcija žemėje“.

„Korupcija žemėje“ – tai terminas, kurį Irano valdžios institucijos vartoja kalbėdamos apie įvairius nusikaltimus, įskaitant nusižengimus, susijusius su islamo morale.

Tačiau teismai vėliau paskelbė, jog J. Sharmahdas mirė nespėjus įvykdyti egzekucijos.

„Visiškai išsekę“

34 metų prancūzas Olivier Grondeau (Olivjė Grondo) iki šiol buvo vadinamas tik vardu. Prancūzų pareigūnai jo bylos detalių neskelbė.

Garso įraše, pirmadienį paskelbtame radijo stoties „France Inter“, O. Grondeau atskleidė savo tapatybę ir perspėjo, kad jis ir du kiti Irane laikomi prancūzai yra išsekę.

Du kiti prancūzai – mokytoja Cecile Kohler (Sesil Koler) ir jos partneris Jacques Paris (Žakas Pari) – buvo sulaikyti 2022-ųjų gegužę. Jie kaltinami bandymu kurstyti darbuotojų streikus, nors jų šeimos tai kategoriškai atmeta.

Pats O. Grondeau 2022–ųjų spalį buvo suimtas Širaze Irano pietuose. Jo motina Therese Grondeau (Teres Grondo) pranešė „France Inter“, jog jį nuteisė penkeriems metams kalėti dėl sąmokslo prieš Irano valstybę.

Jo šeima taip pat atmeta šiuos kaltinimus, o patį O. Grondeau apibūdina kaip aistringą persų poezijos gerbėją, keliavusį po Iraną su turistine viza.

Penktadienį Prancūzija iškvietė Irano ambasadorių norėdama pareikšti protestą dėl trijų prancūzų laikymo.

Italų žurnalistė Cecilia Sala (Sesilija Sala), kalinta Irane nuo gruodžio, buvo paleista ir sugrįžo į Romą sausio 8 dieną.

Iranas savo ruožtu sekmadienį paskelbė, kad namo grįžo jo 38 metų pilietis Mohammadas Abedini (Mohamadas Abedinis), kuris buvo sulaikytas Italijoje JAV prašymu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Gaudo persai visokius šnipelius ir teroristus, siunčiamus ten organizuoti maidanų.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių