JAV ir Kuba artėja prie dvišalių santykių atkūrimo

  • Teksto dydis:

Jungtinės Valstijos ir Kuba, siekiančios atkurti diplomatinius santykius po dešimtmečius trukusios Šaltojo karo priešpriešos, ketvirtadienį padarė pažangą istorinėse derybose, nurodė vienas JAV valstybės departamento pareigūnas.

Šie komentarai yra susiję su Panamoje surengtomis JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry (Džono Kerio) ir Kubos užsienio reikalų ministro Bruno Rodriguezo (Bruno Rodrigeso) derybomis, kurios buvo pirmasis tiesioginis abiejų šalių diplomatijos vadovų susitikimas nuo 1958 metų.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir Kubos vadovas Raulis Castro (Raulis Kastras) taip pat atvyko į Panamą prieš jų istorinį susitikimą per Amerikos šalių organizacijos (OAS) vadovaujamą lyderių forumą penktadienį ir šeštadienį. Šis susitikimas žymi dar vieną svarbią gairę jų pastangose atnaujinti santykius, kurie buvo įšaldyti 1961 metais.

„Sekretorius Kerry ir Kubos užsienio reikalų ministras Rodriguezas šį vakarą dalyvavo ilgoje ir labai konstruktyvioje diskusijoje. Jiedu pripažino, kad buvo pasiekta pažanga ir kad mes toliau stengsimės išspręsti likusius klausimus“, – sakoma Valstybės departamento pareigūno pranešime.

Rekomenduoja išbraukti Kubą iš terorizmą remiančių šalių sąrašo

AV valstybės departamentas rekomendavo išbraukti Kubą iš terorizmą remiančių valstybių „juodojo sąrašo“, ketvirtadienį pranešė įtakingas Senato Užsienio reikalų komiteto narys.

Kiek anksčiau prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) patvirtino, kad Valstybės departamento rekomendacija parengta, tačiau sakė neatskleisiantis jos turinio iki savo kelionės iki Amerikos šalių viršūnių susitikimą Panamoje.

„Valstybės departamento rekomendacija išbraukti Kubą iš terorizmą remiančių valstybių sąrašo yra ne vieną mėnesį trukusios techninės analizės rezultatas ir svarbus žingsnis į priekį mūsų pastangose užmegzti produktyvesnius santykius su Kuba“, - sakė senatorius Benas Cardinas (Benas Kardinas).

Demokratas B.Cardinas, įtakingas Senato Užsienio reikalų komiteto narys, aktyviai dalyvauja Vašingtono pastarojo meto pastangose pataisyti santykius su buvusia Šaltojo karo priešininke Kuba.

B.Obama per dviejų dienų Amerikos šalių viršūnių susitikimą Panamoje ketina susitikti su Kubos lyderiu Rauliu Castro (Rauliu Kastru), šalims tęsiant atsargias derybas dėl diplomatinių santykių atkūrimo ir JAV prekybos embargo sušvelninimo.

„Viliuosi, kad šis pareiškimas atvers kelią Jungtinėms Valstijoms ir Kubai atkurti diplomatinius santykius ir sustiprinti mūsų tautų ryšius“, - sakė B.Cardinas.

Vašingtone įsikūrusio Ekonomikos ir politikos tyrimų centro direktorius Markas Weisbrotas (Markas Veisbrotas) sakė, kad Kubos išbraukimas iš terorizmą remiančių valstybių sąrašo būtų „tik pradžia“ pastangose normalizuoti dvišalius santykius.

„Tai tėra minimaliausias pirmasis žingsnis“, - sakė M.Weisbrotas ir pridūrė, kad Havana taip pat nori, kad Kongresas atšauktų JAV taikomą embargą ir būtų uždaryta Gvantanamo įlankoje Kubos pietryčiuose veikianti JAV karinio jūrų laivyno bazė.

Kuba iš „juodojo sąrašo“ galės būti išbraukta tuo atveju, jei Kongresas per 45 dienas neatmes B.Obamos rekomendacijos.

JAV įstatymų leidėjams, nepatenkintiems diplomatinėmis pastangomis perkrauti santykius su Havana, „juodojo sąrašo“ peržiūrėjimas suteiktų progą dar aršiau kritikuoti B.Obamos politiką Kubos atžvilgiu.

Amerikietės ir kubiečio šeimoje gimęs respublikonų senatorius Tedas Cruzas (Tedas Krusas), siekiantis tapti savo partijos kandidatu 2016-ųjų prezidento rinkimuose, yra vienas aršiausių Vašingtono ir Havanos santykių perkrovimo priešininkų.

Įtampa toliau tvyro ir tarp Kubos disidentų bei vyriausybės šalininkų. Jų priešprieša šįkart pasireiškė Panamos mieste, kur maždaug šimtas R.Castro režimo šalininkų nušvilpė disidentus, atvykusius į Lotynų Amerikos pilietinės visuomenės forumą.

Valstybės departamento atstovė spaudai Marie Harf (Meri Harf) pasmerkė „tuos, kurie naudoja smurtą prieš taikius protestuotojus“.

Surengė istorinį susitikimą

Abiejų šalių diplomatijos vadovai susitiko tiesiogiai pirmąkart nuo 1958 metų. Pastarasis toks susitikimas įvyko likus metams iki Fidelio Castro (Fidelio Kastro) revoliucionierių atėjimo į valdžią.

Kubos įtraukimas į tą sąrašą buvo vienas didžiausių kliuvinių derybose dėl ambasadų pakartotinio atidarymo po to, kai jos buvo uždarytos, Šaltojo karo laikų priešininkėms nutraukus diplomatinius santykius 1961 metais.

Dėl šios priežasties Jungtinės Valstijos draudė eksportuoti ginkluotę į Kubą ir teikti jai ekonominę pagalbą, taip pat taikė finansines sankcijas, dėl kurių Havanai buvo sunku gauti lėšų iš Pasaulio banko ir kitokių paskolų.

Kuba buvo pirmoji šalis, įtraukta į tą sąrašą, kuriame taip pat yra Sirija, Sudanas ir Iranas. Tas žingsnis buvo atliktas 1982 metais dėl Havanos suteikto prieglobsčio baskų separatistų organizacijos ETA kovotojams ir Kolumbijos marksistinio judėjimo FARC partizanams.

B.Obama sakė, kad derybos dėl diplomatinių santykių su Kuba atkūrimo vyksta kaip planuota.

„Niekada neprognozavau, kad viskas tiesiog transformuosis per vieną naktį, kad Kuba staiga taps mūsų diplomatine partnere, kokie, pavyzdžiui, yra Jamaika, – sakė jis. – Tam prireiks laiko.“

„Iš tikrųjų manau, kad galėsime judėti į priekį, siekiant atidaryti ambasadas abiejose šalyse“, – pridūrė B.Obama.

Pranešimas apie pakeitimus terorizmą remiančių šalių sąraše, jeigu jis būtų paskelbtas per 35 valstybių viršūnių susitikimą, padidintų simbolinę istorinę šio renginio reikšmę.
Kubos lyderis šio formato susitikime dalyvaus pirmąkart.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių