Kubos sveikatos apsauga – ne propagandos įrankis

Kubos sveikatos sistema dažnai įvardijama vienu didžiausiu garsiojo vado Fidelio Castro laimėjimu. Klausimas tik, ar iš tiesų reikia mokytis iš šio pavyzdžio?

Prieinama kiekvienam

Kubos sveikatos apsauga, gimusi iš revoliucinės socialistinės ideologijos, medicinos paslaugas padaro prieinamas kiekvienam. Ji labiausiai susitelkia į prevencinę mediciną ir siūlo nuo pačios paprasčiausios medicininės patikros iki sudėtingiausių operacijų – viskas nemokamai.

Odontologo paslaugos, medikamentai ir netgi gydytojų vizitai į namus yra finansuojami. Kuboje 150 pacientų tenka vienas gydytojas, tai pranoksta daugelį išsivysčiusių šalių. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje tūkstančiui pacientų vidutiniškai tenka 2,8 gydytojų.

Kuboje 150 pacientų tenka vienas gydytojas, tai pranoksta daugelį išsivysčiusių šalių. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje tūkstančiui pacientų vidutiniškai tenka 2,8 gydytojų.

Geri šios salos gyventojų sveikatos rodikliai įrodo, jog sistema veikia beveik be priekaištų. Ne veltui Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moon negaili pagyrimų Kubos sveikatos sistemai: „Tai pavyzdys daugeliui kitų šalių.“

Daroma daug turint mažai

Ar viskas tai tik propaganda? Medikas dr. Richas Warneris, mokęsis Kuboje, sako, kad ne. „Turėjau galimybę praleisti septynerius metus šioje šalyje kaip medicinos studentas ir pirmiausia išvydau teigiamus, o tik vėliau neigiamus šios sveikatos sistemos bruožus.

Būdamas JAV pilietis žavėjausi tuo, kaip kubiečiai sugeba pasiekti tokių aukštumų turėdami tiek mažai. Profesionalumas ir nuolankumas, kurį demonstruoja sveikatos priežiūros darbuotojai, yra neabejotinai pagirtini. Tai žmonės, kurie nepaisant to, kad gauna apgailėtinus atlyginimus (gydytojai uždirba maždaug 62 eurus per mėnesį), daugeliu atveju dirba milžinišku krūviu, nes tūkstančiai jų kolegų išsiunčiami į kitas šalis, pavyzdžiui, Venesuelą ir Braziliją dalyvauti sveikatos apsaugos misijose“, – pasakoja dr. R. Warneris.

Beje, visa tai Kubos medikai daro be naujausių diagnostikos technologijų. Jiems tenka laukti ištisas savaites elementarių priemonių, kad ligoninėse galėtų pacientams atlikti įvairias procedūras, kartais netgi be elektros ir vandens. Kad ir kaip būtų, jie vis tiek sugeba rasti savyje jėgų įveikti šias kliūtis ir iššūkius bei suteikti kokybiškas paslaugas.

Vyriausybė išleidžia maždaug 300–400 JAV dolerių kiekvieno žmogaus sveikatos priežiūrai kasmet, gydytojams moka 64 dolerius per mėnesį.

Kubos gydytojai pabrėžia, kad noras tapti mediku gimtojoje šalyje kyla ne dėl siekio užsidirbti, bet padėti kitiems žmonėms. Vyriausybė išleidžia maždaug 300–400 JAV dolerių kiekvieno žmogaus sveikatos priežiūrai kasmet, gydytojams moka 64 dolerius per mėnesį, bet kasmet iš užsienyje vykdomų medicininių misijų uždirba apie aštuonis milijardus dolerių. Sudėtinga pasakyti, kur šį pelną valdžia investuoja.

Daugelis kubiečių medikų siekia dalyvauti tokiose užjūrio misijose, nes atlygis yra nepalyginamai didesnis, nepaisant to, kad Vyriausybė pasiima trečdalį visų gautų pinigų. Išsiuntus tūkstančius gydytojų į užsienį sveikatos apsauga namie dorojasi su sunkumais. Kadangi lieka mažiau gydytojų ir specialistų, eilės ligoninėse ir klinikose yra kur kas ilgesnės.

Medikai turi dirbti žymiai daugiau stresą keliančiomis sąlygomis ir turėdami ribotus išteklius. Pacientui gali tekti keliauti pas specialistą į kitą provinciją, nes arčiausiai jo buvęs gydytojas išvyko į Venesuelą. Kur kas daugiau sveikatos priežiūros profesionalų atlieka praktiką Kuboje tam, kad būtų užpildytas medikų trūkumas šalyje.

Griūvanti infrastruktūra

Ši sistema užtikrina, kad atvira širdies operacija neprivers įsiskolinti visam gyvenimui. Ji neatstumia žmonių dėl jų žemo socioekonominio statuso. Tai sistema, sukurta žmonėms.

Sveikatos priežiūros infrastruktūra Kuboje reikalauja rimto dėmesio. Kai kurioms klinikoms ir ligoninėms verkiant reikalingas remontas. Be to, neišvengiamai būtina moderni medicinos įranga ir nuolatinis elektros bei vandens tiekimas. Tačiau šios problemos nėra taip lengvai išsprendžiamos, kadangi JAV prekybos embargas Kubai turėjo itin žalingą poveikį.

Pavyzdžiui, medicininę įrangą Kubai tenka siųstis iš Kinijos, o ne iš kaimyninės JAV. Sala kasmet siūlo šimtus stipendijų užsienio studentams, kurie, kilę iš mažai pajamų gaunančių šeimų, negali sau leisti studijuoti medicinos mokslų.

„Kubos sveikatos apsauga man suteikė galimybę studijuoti mediciną nemokamai, kol daugelis mano kolegų, lankydami medicinos mokyklas JAV, yra joms skolingi tūkstančius dolerių. Ši sistema užtikrina, kad atvira širdies operacija neprivers įsiskolinti visam gyvenimui. Ji sukūrė globaliai konkurencingas biotechnologijų ir farmacijos pramones. Ji neatstumia žmonių dėl jų žemo socioekonominio statuso. Tai sistema, sukurta žmonėms. Tiesa, ji turi savo trūkumų ir iššūkių, kuriuos reikia išspręsti, bet tai tikrai ne propagandos įrankis“, – įsitikinęs Kuboje studijavęs dr. R. Warneris.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių