Lenkijos vyriausybė ir prezidentas nesutaria dėl ambasadorių skyrimo

Proeuropietiška Lenkijos vyriausybė penktadienį vėl susikirto su konservatyviuoju prezidentu Andrzejumi Duda, ragindama valstybės vadovą neblokuoti kelių dešimčių ambasadorių paskyrimo.

Prieš metus į valdžią atėjusi koalicinė vyriausybė nusprendė pakeisti daugybę pasiuntinių pasaulio šalyse – nemažą dalį jų paskyrė ankstesnioji nacionalistinė valdžia.

Savo ruožtu A. Duda – tvirtas ankstesnės administracijos rėmėjas, kurio įgaliojimai baigsis mažiau nei po 300 dienų – pasmerkė atšaukimus kaip dabartinės vyriausybės „manipuliacijas“.

„Mums reikia ambasadoriaus Izraelyje“, – penktadienį spaudai sakė Lenkijos gynybos ministras Wladyslawas Kosiniakas-Kamyszas, atkreipdamas dėmesį į besiplečiantį konfliktą Artimuosiuose Rytuose.

O diena anksčiau premjeras Donaldas Tuskas įvertino prezidentą kaip „be galo neatsakingą“ dėl to, kad šis „blokuoja ambasadorių skyrimą tokiose šalyse kaip Jungtinės Valstijos, Izraelis, Ukraina ar NATO“.

„Saugumas, pone prezidente!“ – rašė D. Tuskas platformoje „X“.

A. Duda atsikirto toje pačioje socialinės žiniasklaidos platformoje, teigdamas, kad Varšuvos ambasadorių JAV ir Ukrainoje vyriausybė negali atšaukti, nes „tokią teisę turi tik Lenkijos Respublikos prezidentas“.

Pagal Lenkijos įstatymus atsakomybė už užsienio politiką tenka vyriausybei.

Tačiau tiek vyriausybė, tiek prezidentas savaip interpretuoja įstatymų straipsnius, apibrėžiančius jų „bendradarbiavimą“, taip pat formalius prezidento įgaliojimus skirti ir atšaukti ambasadorius „užsienio reikalų ministro siūlymu su premjero pritarimu“.

Šis ginčas – vienas iš daugelio, išduodančių sudėtingą Lenkijos vyriausybės ir valstybės vadovo tarpusavio bendravimą.

D. Tusko vyriausybė dažnai kaltina konservatyvųjį valstybės vadovą blokuojant svarbias reformas, ypač susijusias su teisingumu ir moterų teisėmis.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių