„Lūžio momentas“: pasaulio reakcijos į B. al Assado nuvertimą Sirijoje

  • Teksto dydis:

Islamistų vadovaujami sukilėliai Sirijoje sekmadienį nuvertė ilgametį Sirijos vadovą Basharą al Assadą (Bašarą Asadą) per žaibišką puolimą. Žygį į Damaską Jungtinių Tautų (JT) pasiuntinys Sirijoje pavadino „lūžio momentu“ pilietinio karo draskomoje šalyje.

Naujienų agentūra AFP pateikia svarbiausias reakcijas iš viso pasaulio – nuo Kinijos ir Artimųjų Rytų iki Vakarų.

Prancūzija: „Atėjo laikas vienybei“

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) sekmadienį pasveikino B. al Assado „barbariškos valstybės“ žlugimą Sirijoje ir palinkėjo taikos karo draskomos šalies žmonėms.

„Barbariška valstybė žlugo. Pagaliau, – E. Macronas rašė socialiniame tinkle „X“. – Reiškiu pagarbą Sirijos žmonėms, jų drąsai ir kantrybei. Šią netikrumo akimirką siunčiu jiems linkėjimus taikos, laisvės ir vienybės.“

Sveikindama B. al Assado nuvertimą Prancūzijos užsienio reikalų ministerija paragino sirus „atmesti visas ekstremizmo formas“.

„Nors (B. al Assado) režimas niekada nenustojo supriešinti sirų, o Sirija yra suskilinėjusi ir susiskaldžiusi, atėjo laikas vienybei“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Christophe'as Lemoine'as (Kristofas Lemuanas), ragindamas siekti taikaus politinio perėjimo.

Kinija tikisi stabilumo atkūrimo

Pekinas „atidžiai stebi situacijos Sirijoje raidą ir tikisi, kad Sirijoje kuo greičiau bus atkurtas stabilumas“, pareiškė Užsienio reikalų ministerija.

„Raginame atitinkamas šalis Sirijoje imtis praktinių priemonių Kinijos institucijų ir personalo saugumui Sirijoje užtikrinti“, – pridūrė ji.

Vokietija: „Visapusiškai apsaugoti mažumas“

„Dabar šalis neturi patekti į kitų radikalų rankas, kad ir kokią formą jie įgytų“, – sakė Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok).

Ji paragino „visapusiškai apsaugoti etnines ir religines mažumas, pavyzdžiui, kurdus, alavitus ar krikščionis“ ir užtikrinti politinę įtrauktį.

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) pasveikino Sirijos prezidento nuvertimą, teigdamas, kad tai – gera žinia. Jis pridūrė, kad dabar reikia politinio sprendimo, kuris padėtų stabilizuoti padėtį Sirijoje.

„Basharas al Assadas žiauriai engė savo žmones. Jo sąžinę slegia nesuskaičiuojama daugybė gyvybių ir jis privertė daugybę žmonių bėgti, kurių daugelis atvyko į Vokietiją“, – sakoma kanclerio išplatintame pranešime.

Iranas: „Politinis dialogas“

Pranešama, kad B. al Assado sąjungininko Irano diplomatai paliko ambasadą Damaske prieš tai, kai ją sekmadienį užpuolė „nežinomi asmenys“, pranešė Irano valstybinė televizija.

Diplomatai išvyko po to, kai šeštadienį Irano užsienio reikalų ministras Abbasas Araghchi (Abasas Aragčis) paragino Sirijos vyriausybę ir opozicijos grupes palaikyti „politinį dialogą“.

Turkija: „Sirijos žaizdos“

Turkijos užsienio reikalų ministras Hakanas Fidanas (Chakanas Fidanas) teigė, kad B. al Assado režimo nuvertimas nebuvo staigus, o veikiau ilgamečio pilietinio karo rezultatas.

„Žinoma, tai neįvyko per vieną naktį. Pastaruosius 13 metų šalyje tvyrojo sumaištis“, – kalbėjo H. Fidanas konferencijoje Dohoje.

„Turkija yra pasirengusi prisiimti atsakomybę už viską, kas būtina Sirijos žaizdoms užgydyti ir jos vienybei, vientisumui ir saugumui užtikrinti, – vėliau įraše „X“ sakė užsienio reikalų ministras. – Artimiausiomis dienomis suintensyvinsime darbą šiuo klausimu su regiono šalimis ir tarptautiniais veikėjais.“

Ukraina: „Putinas visada išduoda“

Ukraina palankiai įvertino B. al Assado nuvertimą, sakydama, kad visų Maskvos remiamų autoritarinių jėgų laukia toks pats likimas.

„Assadas krito. Taip visada buvo ir bus diktatoriams, kurie patikėjo (Rusijos vadovu Vladimiru) Putinu. Jis visada išduoda tuos, kurie juo pasikliauja“, – socialiniuose tinkluose pareiškė Andrijus Sybiha.

Afganistanas: „Į priekį bei išorės (jėgų) kišimosi“

Afganistano Talibano vyriausybė išreiškė viltį, kad pereinamasis procesas vyks atsižvelgiant į Sirijos visuomenės lūkesčius. Užsienio reikalų ministerijos pareiškime priduriama, kad vyriausybė tikisi, jog bus sudarytos sąlygos nepriklausomai islamo vyriausybei įkurti.

Ji taip pat paragino daryti viską, kad Sirija galėtų „judėti į priekį be išorės (jėgų) kišimosi“.

JAE ragina sirus bendradarbiauti

Aukšto rango Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) pareigūnas paragino sirus bendradarbiauti, kad būtų išvengta chaoso.

„Tikimės, kad sirai dirbs kartu, kad nesulauksime dar vieno gresiančio neramumų epizodo“, – nurodė prezidento patarėjas Anwaras Gargashas (Anvaras Gargašas).

Kataras: „Būtina išsaugoti valstybės vienybę“

Kataro užsienio reikalų ministerija įspėjo, kad šiuo metu labai svarbu užtikrinti, kad Sirijoje neįsivyrautų chaosas.

Persijos įlankos emyratas pareiškė, kad „atidžiai stebi įvykius Sirijoje“, ir pabrėžė, kad „būtina išsaugoti nacionalines institucijas ir valstybės vienybę, kad ji nepatektų į chaosą“.

Jordanija teigia gerbianti Sirijos visuomenės pasirinkimą

Jordanijos karalius Abdullah II (Abdula II) pareiškė, kad jo vyriausybė „palaiko savo brolius sirus ir gerbia jų valią bei pasirinkimą“.

Išplatintame pareiškime karalius nurodė, kad „reikia apsaugoti Sirijos saugumą, jos piliečius“ ir siekti „stabilumo bei vengti bet kokio konflikto, galinčio sukelti chaosą“.

Irakas: „Būtina gerbti visų sirų laisvą valią“

Irakas paragino gerbti visų sirų „laisvą valią“ ir šalies teritorinį vientisumą.

„Irakas dar kartą patvirtina, kad būtina gerbti visų sirų laisvą valią, ir pabrėžia, kad Sirijos saugumas, teritorinis vientisumas ir nepriklausomybė yra itin svarbūs“, – nurodė vyriausybės atstovas Bassimas Alawadi (Basimas Alavadžis).

JK: žmonėms Sirijoje reikia stabilumo

Jungtinės Karalystės (JK) ministro pirmininko pavaduotoja Angela Rayner (Andžela Reiner) sakė, kad Sirijos žmonėms dabar reikia stabilumo.

„Diktatūra ir terorizmas kelia problemų Sirijos žmonėms, kurie jau ir taip daug patyrė, – sakė ji. – Todėl turime rasti politinį sprendimą, pagal kurį vyriausybė veiktų Sirijos žmonių labui.“

JT tikisi naujo etapo šalyje

Jungtinių Tautų (JT) specialusis pasiuntinys Sirijai Geiras Pedersenas (Jeiras Pedersenas) sukilėlių perversmą pavadino „lūžio momentu“ šalyje, kurioje jau beveik 14 metų vyksta pilietinis karas.

„Šiandien su atsargia viltimi tikimės, kad bus pradėtas naujas (skyrius) – taikos, susitaikymo, orumo ir įtraukties visiems sirams“, – nurodė jis.

ES: „Asado rėmėjų – Rusijos ir Irano – silpnumas“

Europos Sąjungos (ES) vyriausioji diplomatė Kaja Kallas (Kaja Kalas) palankiai įvertino Sirijos prezidento valdymo žlugimą ir pažymėjo, kad šis įvykis rodo kai kurių jo šalininkų, įskaitant Rusiją, silpnumą.

„Assado diktatūros pabaiga yra teigiamas ir ilgai lauktas įvykis. Ji taip pat rodo Assado rėmėjų – Rusijos ir Irano – silpnumą“, – „X“ pareiškė ji.

K. Kallas pridūrė, kad šiuo metu svarbiausia užtikrinti stabilumą regione.

D. Trumpas: „Rusija nebuvo suinteresuota“

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pareiškė, kad B. al Assadas „pabėgo iš savo šalies“, netekęs Rusijos paramos.

„Assado nebėra, – sakė jis savo platformoje „Truth Social“. – Jo gynėja, Rusija, Rusija, Rusija, vadovaujama Vladimiro Putino, nebebuvo suinteresuota jo ginti“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Vienus tokius pakeis kiti,

Vienus tokius pakeis kiti, portretas
tokie patys.Ir susitars su kremliniais dėl bazių.

Išvada

Išvada portretas
Alachas didis. Bus dar vienas islamo emiratas, kaip Afganistane. Boboms maišus ant galvų, ir Europa čia pat ...

> Senelį, tik nesapnuok durneli

> Senelį, tik nesapnuok durneli  portretas
:)
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

Daugiau straipsnių