- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Naujasis popiežius – argentinietis Pranciškus
-
Naujasis popiežius – argentinietis Pranciškus
-
Naujasis popiežius – argentinietis Pranciškus
-
Naujasis popiežius – argentinietis Pranciškus
-
Naujasis popiežius – argentinietis Pranciškus
-
Naujasis popiežius – argentinietis Pranciškus
-
Naujasis popiežius – argentinietis Pranciškus
-
Naujasis popiežius – argentinietis Pranciškus
-
Naujasis popiežius – argentinietis Pranciškus
Argentiniečių kardinolas Jorge Mario Bergoglio trečiadienį netikėtai tapo pirmuoju per visą Katalikų Bažnyčios istoriją popiežiumi iš Vakarų pusrutulio ir pasivadino Pranciškumi.
Prancūzijos kardinolas Jeanas Louis Tauranas tai paskelbė iš Šv.Petro bazilikos balkono.
„Annuntio vobis gaudium magnum. Habemus papam! (Skelbiu jums didį džiaugsmą. Turime popiežių!)“ - pasakė J.L.Tauranas, kuris taip pat paskelbė Katalikų Bažnyčios vadovu išrinkto kardinolo vardą ir jo pasirinktą pontifiko vardą.
76 metų J.Bergoglio, kaip manoma, per praėjusią konklavą liko antras po Benedikto XVI.
Pranciškus I, kuris dabar yra dvasinis 1,2 mlrd. pasaulio katalikų tėvas, paveldi Bažnyčią, besigrumiančią su virtine problemų, kurios suintensyvėjo valdant jo pirmtakui: pradedant kunigų trūkumu, didėjančia evangelikų Bažnyčių įtaka Pietų pusrutulyje, kur gyvena dauguma pasaulio katalikų, ir baigiant lytinio išnaudojimo krize bei paties Vatikano valdymo sunkumais.
Naujojo popiežiaus vardo nekantriai buvo laukiama nuo pat tos akimirkos, kai iš Siksto koplyčios kamino anksčiau trečiadienį pasirodė balti dūmai.
Kardinolų kolegijos užduotis buvo išrinkti įpėdinį Benediktui XVI. Kad būtų išrinktas, kandidatui reikėjo mažiausiai dviejų trečdalių kardinolų elektorių balsų.
115 kardinolų elektorių, užsidariusių į slaptą konklavą Siksto koplyčioje, sprendimas buvo priimtas greičiau nei daugelis tikėjosi, nes prieš konklavą buvo minimi keli galimi favoritai.
Pranciškus I tapo 266-uoju popiežiumi per Katalikų Bažnyčios 2 tūkst. metų istoriją.
Nors yra konservatorius, jis laikomas reformuotoju. Prieš konklavą jo vardas nebuvo minimas tarp favoritų, be to, jis neatitinka vienos pagrindinių prieš naujo popiežiaus rinkimus keltų prielaidų, kad naujasis Bažnyčios lyderis bus palyginti jaunas.
Pranciškus I buvo vyriausias iš daugumos galimų kandidatų ir jo vardas nebeik nebuvo minimas prieš konklavą karštligiškai spėliojant, kas gali tapti naujuoju pontifiku.
Be to, jis yra pirmasis popiežiumi tapęs jėzuitas.
Kardinolai turėjo keblią užduotį rasti tokį lyderį, kuris galėtų įveikti krizes dėl kunigų pedofilijos ir slaptų popiežiaus dokumentų nutekinimo, atskleidusio korupciją ir konkurenciją Romos kurijoje - Bažnyčios „vyriausybėje“.
Ši problemų lavina, kaip manoma, iš dalies paskatino Benedikto XVI sprendimą tapti pirmuoju per 700 metų savanoriškai atsistatydinusiu popiežiumi.
Kaip sakė Vatikano atstovas Frederico Lombardi (Federikas Lombardis), pats Benediktas XVI, kuris dabar yra pontifikas emeritas, didžiąją antradienio dalį per televiziją stebėjo pasirengimą konklavai ir privačiai meldėsi.
Tūkstančiai žmonių, kurie nuo smarkaus lietaus slėpėsi po skėčių jūra, Šv.Petro aikštėje kardinolų sprendimo laukė visą dieną. Kai tik pasirodė balti dūmai, minia aikštėje išaugo.
Iš paprasto kamino, įrengto ant Siksto koplyčios stogo, virstant baltiems dūmams ir aidint Šv.Petro bazilikos varpams, žmonės džiūgavo, bėgo prie bazilikos.
Dar garsesni džiaugsmo šūksniai pasigirdo balkone pasirodžius Pranciškui I - pirmajam popiežiui tokiu vardu. „Viva il Papa (Tegyvuoja popiežius)“, - skandavo jie.
„Aš to nesitikėjau, bet esu visiškai patenkintas. Tai - unikalus momentas. Čia stipriai jaučiama vienybė. Puiku, kad jie rado sprendimą dėl to, kas vadovaus Bažnyčiai“, - sakė škotų kunigas Johnas Mcginley iš Glazgo, kuris atvažiavo pasižiūrėti konklavos.
„Tai didi istorijos akimirka, apie kurią galiu papasakoti mamai, - sakė 30-metis Davidas Braschas iš Brisbano Australijoje. - Jis turi pažaboti vaikų (lytinį) išnaudojimą ... Nežinau, kaip jie tai padarys. Jis turi suvienyti 1,2 mlrd. žmonių“.
Visiško slaptumo sąlygomis vykusi konklava prasidėjo antradienį vakare, kai buvo surengtas pirmasis balsavimas.
Trečiadienį Renesanso didybe dvelkiančioje Siksto koplyčioje įvyko dar keturi balsavimai.
Galiausiai 19 val. 08 min. vietos (20 val. 08 min. Lietuvos) laiku pasirodę balti dūmai pranešė, kad naujas popiežius per penktą konklavos balsavimą surinko reikiamus du trečdalius elektorių balsų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vengrija neteko teisės į 1 mlrd. eurų ES lėšų2
Vengrija oficialiai prarado teisę į milijardą eurų Europos Sąjungos (ES) lėšų, kurios buvo įšaldytos dėl korupcijos, pranešė blokas. ...
-
Popiežius Naujųjų metų proga pasisakė prieš abortus
Popiežius Pranciškus Naujuosius metus pradėjo ragindamas tikinčiuosius atmesti abortus, tvirtai įsipareigoti saugoti ir gerbti gyvybę nuo pradėjimo iki natūralios mirties. ...
-
Moldovos vyriausybė: be rusiškų dujų atsiskyrusiame regione susiklostė sunki padėtis3
Maskvos remiamas Moldovos separatistinis Uždniestrės regionas trečiadienį susidūrė su energetiniais sunkumais, kai buvo nutrauktas rusiškų dujų tiekimas per Ukrainą, pranešė vyriausybė. ...
-
Mirė buvęs Estijos prezidentas Arnoldas Ruutelis2
96 metų mirė buvęs Estijos prezidentas Arnoldas Ruutelis (Arnoldas Riūtelis), laikomas vienu iš 1991-ųjų nepriklausomybę atkūrusios Estijos tėvų, pranešė prezidento biuras. ...
-
Kyjivas: tai – istorinis įvykis12
Kyjivas trečiadienį patvirtino, kad rusiškos dujos nebetiekiamos į Europą per Ukrainą, taip nutraukiant dešimtmečius trukusį susitarimą. ...
-
Yoon Suk-yeolo: prisiekiu kovoti iki galo
Pietų Korėjos tyrėjai trečiadienį pareiškė, kad iki sausio 6-osios įvykdys Yoon Suk-yeolo (Jun Sukjolo) arešto orderį dėl karo padėties paskelbimo. Tuo tarpu nušalintasis lyderis pažadėjo kovoti iki galo. ...
-
Rumunija ir Bulgarija po 13 metų laukimo prisijungė prie Šengeno erdvės
Rumunija ir Bulgarija trečiadienį tapo visateisėmis Šengeno erdvės narėmis, taip išplėsdamos šią erdvę iki 29 narių ir užbaigdamos 13 metų trukusį abiejų šalių laukimą. ...
-
Macronas pripažino parlamento paleidimą kaip nesėkmingą2
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) antradienį savo naujametiniame kreipimesi į tautą pasidžiaugė olimpiada, bet pripažino, kad jo sprendimas paleisti parlamentą, sukėlęs Prancūzijoje politinę krizę, nepasiteisino. ...
-
Zelenskis – apie pažadus 2025-iesiems ir Trumpą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pažadėjo, kad jo šalis 2025-aisiais bet kokiomis priemonėmis sieks nutraukti beveik trejus metus trunkančią Rusijos invaziją. ...
-
Princas Williamas 2024-uosius įvardijo blogiausiais metais: atskleidė penkias priežastis, kodėl1
Turbūt galima drąsiai teigti, kad 2024-ieji nėra tie metai, kuriuos Didžiosios Britanijos karališkoji šeima prisimins su malonumu. ...