- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prancūzija penktadienį savo konstitucijoje įtvirtino garantuotą teisę į abortą, pasauliui Tarptautinę moters dieną pasiųsdama žinią apie moterų teisių svarbą.
Teisingumo ministras Ericas Dupond'as-Moretti (Erikas Diuponas-Moretis) per specialią viešą ceremoniją, naudodamas XIX amžiaus aparatą, užantspaudavo Prancūzijos konstitucijos pataisą. Vandomo aikštėje pasigirdo plojimai, o Prancūzija tapo pirmąja šalimi, kurios konstitucijoje aiškiai įtvirtinta teisė į abortą.
Šią savaitę Prancūzijos įstatymų leidėjai didele balsų dauguma pritarė šiai konstitucijos pataisai, o penktadienio ceremonijoje ji oficialiai įsigaliojo.
Nors Jungtinėse Valstijose abortai kelia daug nesutarimų, beveik visoje Europoje jie yra įteisinti, o Prancūzijoje, kur į juos žiūrima labiau kaip į visuomenės sveikatos, o ne politinį klausimą, jiems pritariama.
Prancūzijos įstatymų leidėjai pirmadienį 780 balsais „už“ ir 72 „prieš“ pritarė konstitucijos pataisai, kurią palaikė daugelis kraštutinių dešiniųjų įstatymų leidėjų.
Penktadienį Paryžiuje vykusi ceremonija buvo kertinis renginys tą dieną, kai visame pasaulyje siekiama garsinti moterų teisių temą. Nuo Džakartos Indonezijoje iki Meksiko ir kitų miestų vyksta eitynės, protestai ir konferencijos.
Prancūzijos konstitucijos pataisą pasveikino moterų teisių gynėjai visame pasaulyje, taip pat ir ten, kur moterims sunku gauti kontraceptikų ar sveikatos priežiūros paslaugas nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu.
Vyriausybė naikina mūsų sveikatos apsaugos sistemą, daugybė šeimos planavimo klinikų užsidarė.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) pavadino šį žingsnį tiesioginiu JAV Aukščiausiojo Teismo 2022 metais priimto sprendimo, panaikinusio ilgai galiojusią visuotinę teisę į abortus, rezultatu.
E. Macronas paragino kitas šalis pasekti Paryžiaus pavyzdžiu ir pasiūlė įtraukti teisę į abortą į Europos Sąjungos chartiją, sulaukdamas sostinėje susirinkusios minios plojimų. Tačiau toks žingsnis greičiausiai sulauktų griežtų ES narių, kuriose galioja griežti abortų apribojimai, pavyzdžiui, Lenkijoje, pasipriešinimo.
E. Macrono kritikai klausė, kodėl jis ėmėsi šios priemonės šalyje, kurioje nėra akivaizdžios grėsmės teisei į abortą, bet kurioje moterys susiduria su daugybe kitų problemų.
Kai kurios prancūzės šį žingsnį laikė dideliu laimėjimu, tačiau kitos teigė, kad iš tikrųjų ne kiekviena prancūzė turi galimybę pasidaryti abortą.
„Tai dūmų uždanga“, – apie renginį sakė 32 metų Arya Meroni (Arja Meroni).
„Vyriausybė naikina mūsų sveikatos apsaugos sistemą, daugybė šeimos planavimo klinikų užsidarė“, – teigė ji per kasmetinį „Feministų naktinį žygį“ Paryžiuje Tarptautinės moters dienos išvakarėse.
Prancūzijoje pasitaiko daug atvejų, kai moteris nužudo jų partneriai, be to, vis dar kyla sunkumų vykdant patraukimą baudžiamojon atsakomybėn dėl įtakingų garsenybių ir kitų vyrų seksualinės prievartos prieš moteris.
Prancūzės taip pat gauna mažesnį darbo užmokestį ir pensijas, ypač moterys, kurios nėra baltaodės.
E. Macrono vyriausybė teigė, kad su abortais susijusi pataisa yra svarbi siekiant išvengti, kad moterų padėtis Prancūzijoje nepasikeistų taip, kaip JAV.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Naujasis ES Vadovų Tarybos pirmininkas žada Ukrainai sparčią pažangą dėl prisijungimo prie ES
Sekmadienį Kyjive vykusiose diskusijose su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu naujasis ES Vadovų Tarybos pirmininkas Antonio Costa pažadėjo Ukrainai sparčią pažangą stojimo į ES procese. ...
-
Kremlius: A. Merkel komentarai apie V. Putino šunį byloja apie antirusišką tendenciją
Kremlius atmetė buvusios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel komentarus apie 2007 m. susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu kaip dar vieną A. Merkel antirusiško nusistatymo įrodymą. ...
-
Rumunijos parlamento rinkimai: pirmauja socialdemokratai, bet kraštutiniai dešinieji skina pergales
Rumunijoje sekmadienį vyksta parlamento rinkimai. Balsavimo punktai duris užvėrė 20 val. Vidurio Europos laiku. ...
-
V. Putinas pasirašė kariuomenės finansavimo didinimą
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė biudžeto planus, rekordiškai padidindamas kariuomenės finansavimą 2025 metams. ...
-
V. Zelenskis: prieš bet kokias derybas su Rusija reikia ginklų ir saugumo garantijų
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį pareiškė, kad prieš bet kokias derybas su Rusija jo šaliai reikia NATO saugumo garantijų ir daugiau ginklų, kad ji galėtų apsiginti. ...
-
Baltieji rūmai: derybose dėl paliaubų Gazos Ruože dar nėra padaryta pažanga
Baltieji rūmai vis dar siekia susitarti dėl ugnies nutraukimo ir įkaitų išlaisvinimo Gazos Ruože, bet pažangos derybose dar nėra, sekmadienį televizijai NBC pareiškė JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) nacionalinio saugumo pat...
-
Islandijos parlamento rinkimus laimėjo socialdemokratai (atnaujinta)1
Pirmalaikius parlemento rinkimus Islandijoje laimėjo iki šiol opozicijoje buvęs Socialdemokratų aljansas, surinkęs 20,8 proc. balsų. Tai yra dvigubai geresnis rezultatas, lyginant su 2021 m. rinkimais, rodo preliminarūs duomenys, kuriuos, suskai...
-
Naujieji ES vadovai pirmą savo mandato dieną lankosi Kyjive
Naujoji Europos Sąjungos (ES) vyriausioji diplomatė Kaja Kallas (Kaja Kalas) ir naujasis Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Antonio Costa (Antoniju Košta) sekmadienį atvyko į Kyjivą pirmąją savo darbo dieną pademonstruoti paramos Ukrainai...
-
D. Trumpas ambasadoriumi Prancūzijoje paskyrė savo žento tėvą Ch. Kushnerį
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas šalies ambasadoriumi Prancūzijoje paskyrė savo žento Jaredo Kushnerio tėvą Charlesą Kushnerį. Įraše savo socialiniame tinkle „Truth Social“ D. Trumpas gyrė Ch. Kushnerį kai...
-
Tęsiantis neramumams Sakartvele, iš pareigų traukiasi šalies ambasadoriai Lietuvoje ir JAV3
Sakartvelui ketveriems metams stabdant derybas dėl narystės Europos Sąjungoje (ES), protestuodami prieš šį sprendimą iš pareigų atsistatydino šalies ambasadoriai Lietuvoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV). ...