Respublikonų kandidatas D. Trumpas – grėsmė patiems respublikonams?

D. Trumpas visiškai dominuoja žiniasklaidoje ir tai, ko gero, labai nepatinka kitiems respublikonų partijos kandidatams, LRT RADIJUI sako Vytauto Didžiojo universiteto politologė docentė Inga Unikaitė-Jakuntavičienė. Be to, jeigu partija jo neiškels kandidatu, tikėtina, D. Trumpas kandidatuos nepriklausydamas jokiai partijai. Tai gali atimti balsų iš pačių respublikonų.

Pasisako už bombardavimą

„Esate piktas, pone Trumpai. Tikrai esate niekšas“ – dainuojama komikų parašytoje dainoje pagal žinomo filmo „Kaip Grinčas Kalėdas vogė“ melodiją, kurioje D. Trumpas lyginamas su Kalėdas sugriauti bandžiusiu filmo blogiuku.

Tokių dainų, juokelių ir vaizdelių apie galimą kandidatą į prezidentus rasti internete nesunku. Juokingas, apie savo plaukus klausimų sulaukiantis politikas papūstomis lūpoms ir nenulaikomu liežuviu – tokį D. Trumpą vaizduoja žiniasklaida.

Jo, kaip politiko, klaidos ir nekorektiškos kalbos mirga laikraščių pirmuosiuose puslapiuose ir televizijos ekranuose, o specialistai vis pranašauja, kad tai paskutinis kartas, kai matome milijardierių. Tai pranašavo taip  dažnai ir taip klaidingai, kad dabar šie spėjimai lyginami su prasta muilo opera, kai vis bandoma nužudyti nemirtingą veikėją, tačiau atrodo, kad dabar juokiasi ne žiniasklaida, o pats D. Trumpas, tapęs praktiškai nenuverčiamu ir labai realiu respublikonų kandidatu artimiausiuose prezidento rinkimuose.

„Kai Meksika siunčia žmones, jie nesiunčia geriausių. Jie siunčia tuos, kurie turi daug problemų, o jie tas problemas atsiveža čia – jie atsiveža narkotikus, nusikaltimus, jie prievartautojai. [...] Hillary Clinton buvo bene blogiausia valstybės sekretorė Amerikos istorijoje. Pasaulis sugriuvo aplink mus, kol ji vadovavo“, – vienoje savo kalbų sakė D. Trumpas.

Neseniai atlikta respublikonų balsuotojų apklausa atskleidė, kad kartais protu nesuvokiami D. Trumpo pasiūlymai išties atstovauja dalies balsuotojų nuomonėms. Daugiau nei pusė apklaustųjų pritarė jo siūlymui uždrausti į šalį atvykti musulmonams. Dar beveik trečdalis pasisakė už griežtą užsienio politiką ir sutiko, kad reikėtų bombarduoti neva Amerikai grėsmę keliančią šalį Agrabah. Belieka tik pridurti, kad tokia valstybė neegzistuoja. Tai žinomo ir Amerikoje mėgstamo „Disney“ filmo „Aladinas“ karalystė, tačiau tokia statistika tik įrodo, kaip rinkėjai vis dėlto tiki D. Trumpo atvirai išsakoma politika.

Atsiskirs nuo partijos?

Politologai sako, kad D. Trumpas atstovauja rinkėjų pykčiui. Jie nori kandidato, kuris juos suprastų, nori kažko, kas atvaizduotų jų nuotaiką, o tai D. Trumpas daro gerai.

„Pats D. Trumpas save pristato kaip žmogų iš šalies, ne politiką. Jis neva nėra sugadintas vidinės Amerikos politikos sistemos, nėra priklausomas nuo donorų. Visi kiti kandidatai, kad galėtų dalyvauti rinkimuose, turėjo surinkti daug lėšų ir todėl išdalinti daug pažadų skirtingoms interesų grupėms. D. Trumpas pats finansuoja savo rinkiminę kampaniją“, – sako LRT bendradarbė Vašingtone Asta Bareišaitė.

Kaip prisistato pats D. Trumpas, jis kalba tiesą ir viską įvardija taip, kaip iš tiesų yra, nesistengia pasislėpti už politinių klišių ir nepaiso politinio korektiškumo. „Galbūt būtent toks jo požiūris, labai atviras pasisakymas kai kuriais klausimais patinka tam tikrai Amerikos visuomenės daliai“, – svarsto A. Bareišaitė.

D. Trumpas jau per pirmuosius debatus sakė palaikyti kitą kandidatą, jeigu pats nebūtų išrinktas atstovauti partijai. Negana to, jis teigia nežinąs, ar tokiu atveju netaptų nepriklausomu nuo partijos kandidatu. Politologų teigimu, tokiu atveju D. Trumpas surinktų dalį respublikonų balsų, o tai padidintų tikimybę, kad laimės pagrindine demokratų kandidate laikoma buvusi valstybės sekretorė H. Clinton. Tokiu atveju jos partija užsitikrintų trečią iš eilės kadenciją Baltuosiuose rūmuose, o tai būtų skaudi netektis respublikonams.

Gąsdina respublikonų lyderius

Anot Vytauto Didžiojo universiteto politologės docentės Ingridos Unikaitės-Jakuntavičienės, kiekvieną kartą, renkantis kandidatą, kreipiamas dėmesys į reitingus, balsavimų rezultatus skirtingose valstijose, kandidato patirtį, retoriką, atstovaujamas vertybes. Politologės tvirtinimu, šiemet labai sudėtinga prognozuoti, kas bus pasirinkta, nes pačioje respublikonų partijoje dar nėra aiškaus lyderio.

„Tai įdomi situacija. Turbūt jiems patiems sunku nuspręsti dėl vieno kandidato. Laukiama balsavimų pirminiuose rinkimuose [...] Stebima, kokie išryškės lyderiai. Vis dėlto kandidatų turėtų likti mažiau. Tada galbūt bus šiek tiek aiškiau, kur linksta partija. Ne vienas turbūt jau pastebi, kad kyla dilema, nes D. Trumpas tikrai populiarus. Tai galbūt netgi gąsdina ar stebina pačius partijos lyderius“, – sako I. Unikaitė-Jakuntavičienė.

Apsispręsti respublikonų partijai bus sudėtinga. Ir taip pasidalijusi partija, atrodo, dėl D. Trumpo skyla dar labiau. Iš vienos pusės milijardierius rinkėjų palaikomas, todėl partija to ignoruoti negali. Iš kitos pusės, nuo pat jo kampanijos pradžios vasarą D. Trumpas griovė respublikonų partijos nustatytą tvarką, o tai konservatyvi partija gali priimti kaip savotišką įžeidimą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių