- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Baltarusijos autokratinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka, valdantis nuo 1994 metų, sekmadienį užsitikrino septintąją kadenciją iš eilės per rinkimus, kurie vyko be realios konkurencijos ir kuriuos pasmerkė Europos Sąjunga (ES) bei tremtyje esanti opozicija.
70-metis vadovas, kaip rodo oficiali Minsko režimo apklausa, gavo 87,6 proc. balsų, o jo kritikai sėdi kalėjimuose arba yra ištremti.
Nuo didžiulių protestų prieš jį 2020 metais A. Lukašenka vykdo negailestingą susidorojimą su oponentais. Šį kartą kandidatai, parinkti dalyvauti rinkimuose ir esą turėję A. Lukašenkai mesti iššūkį, iš tikrųjų agitavo jo naudai.
Tremtyje Lietuvoje gyvenanti opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja sekmadienio balsavimą pavadino farsu, o ES juos pavadino apgavyste.
Tačiau A. Lukašenka sakė, kad jam nesvarbu, ar blokas pripažins rezultatus, ar ne.
Be jo, jis tikino nesigailįs, kad 2022 metais leido savo sąjungininkui Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pasinaudoti Baltarusijos teritorija įvesti savo kariuomenę į Ukrainą, nors per beveik trejus metus trunkantį plataus masto karą žuvo šimtai tūkstančių žmonių.
Balsavimas vyko penkeri metai po precedento neturinčių represijų Baltarusijoje po suklastotais laikomų prezidento rinkimų. Žmogaus teisių grupių teigimu, šalyje yra daugiau kaip 1,2 tūkst. politinių kalinių.
Remiantis oficialiais skaičiais, šį sekmadienį A. Lukašenkai duota daugiau balsų nei 2020 metais, kai jis esą surinko 81,04 proc. balsų.
„Pasirinkimo iliuzija“
Po 2020 metų rinkimų Baltarusiją sukrėtė masiniai protestai, kurių metu demonstrantai kaltino A. Lukašenką suklastojus balsavimą.
Po protestų, KGB pradėjus represijas, dešimtys tūkstančių baltarusių pabėgo iš šalies, daugiausia į kaimynines Lenkiją ir Lietuvą.
A. Lukašenka sekmadienį sakė, kad jo oponentai atsidūrė už grotų arba užsienyje, nes patys tai pasirinko.
„Vieni pasirinko kalėjimą, kiti – tremtį“, – kalbėjo jis.
„Jei pasirinktas kalėjimas, tai buvo tie, kurie per plačiai atvėrė burną“, – pridūrė A. Lukašenka.
Atgaila ir malonės prašymas yra būtinos sąlygos bet kokiam kalinių paleidimui, sakė jis per spaudos konferenciją, kuri truko keturias valandas ir 25 minutes.
Jei pasirinktas kalėjimas, tai buvo tie, kurie per plačiai atvėrė burną.
Tuo metu Varšuvoje, kur gyvena daug savo gimtąją šalį palikusių baltarusių, opozicijos lyderė S. Cichanouskaja pavadino A. Lukašenką „nusikaltėliu, užgrobusiu valdžią“.
Daugelis žmonių dėvėjo kaukes, o kai kurie atsisakė kalbėtis su naujienų agentūra AFP, aiškindami, kad turi giminių Baltarusijoje ir režimo kritika gali jiems sukelti problemų.
„Tai tiesiog šalis, kurioje egzistuoja pasirinkimo iliuzija“, – sakė 22 metų studentė Aliaksandra ir pridūrė, kad kai kurie jos tautiečiai ištisus dešimtmečius gyvena baimėje.
Šį mėnesį duodama interviu agentūrai AFP S. Cichanouskaja sakė norinti, kad disidentai būtų pasirengę galimybei Baltarusijai pasikeisti. Tačiau ji pripažino, kad dabar dar „ne tas metas“.
Tikisi, kad „nebus karo“
Jos sąjungininkai Baltarusijoje laikomi griežtojo režimo kalėjimuose, dažnai izoliuoti ir negalintys palaikyti ryšio su išoriniu pasauliu.
A. Lukašenka apkaltino įkalintą protestų lyderę Mariją Kalesnikavą, kuri 2020 metais KGB priverstinai deportuojant suplėšė savo pasą, „pažeidus“ kalėjimo taisykles.
Jis sakė, kad asmeniškai davė įsakymą „parodyti Kalesnikavą žmonėms“ praėjusių metų lapkritį, kai buvo paskelbtos jos nuotraukos. Tai buvo pirmas ženklas, kad ji gyva, per daugiau nei metus.
Nuogąstavimai dėl M. Kalesnikavos, kuri kalėjime buvo paguldyta į ligoninę, sveikatos tvyro jau ilgus mėnesius, tačiau A. Lukašenka sakė, esą „jai viskas gerai“.
Dauguma žmonių Baltarusijoje vargiai beprisimena gyvenimą iki A. Lukašenkos atėjimo į valdžią ar išvis yra gimę po to, kai jis pradėjo valdyti būdamas 39-erių ir laimėjęs pirmuosius rinkimus po šalies nepriklausomybės paskelbimo byrant Sovietų Sąjungai.
Autoritarinio lyderio kritika Baltarusijoje yra uždrausta. Dauguma žmonių, su kuriais AFP žurnalistai kalbėjosi Minske ir kituose Baltarusijos miestuose, reiškė paramą jam, bet vis tiek bijojo viešinti savo pavardes.
Minske 74-erių pensininkė Nadežda Gužalovskaja vadino save patriote ir balsavo už A. Lukašenką todėl, kad nebuvo kitų galimybių.
„Galbūt ne viskas čia tobula, neturime demokratijos“, – pripažino ji.
Tačiau Irina Lebedeva sakė, kad „mūsų prezidento dėka šioje šalyje yra taika“.
„Balsuosiu už Lukašenką, nes padėtis pagerėjo nuo to laiko (1994-ųjų), kai jis tapo prezidentu“, – sakė 42-ejų ūkininkas Aliaksejus iš Gubičių kaimo Baltarusijos pietryčiuose.
Jis pardavinėja pieną ir uždirba maždaug 300 eurų per mėnesį.
Tačiau, kaip ir daugelis kitų baltarusių, jis nerimauja dėl karo kaimyninėje Ukrainoje.
2022-aisiais A. Lukašenka leido Maskvai pasinaudoti Baltarusijos teritorija Ukrainos užpuolimui. Rusijos kariuomenė į Ukrainą įžengė iš kelių pusių, taip pat ir iš Baltarusijos. 2023-iaisiais Rusija Baltarusijoje dislokavo taktinių branduolinių ginklų.
Aliaksejus sakė norintis, kad šalyje nebūtų karo.
Vyriausybė kartoja, kad A. Lukašenka užtikrina taiką ir tvarką Baltarusijoje, o 2020 metų gatvių protestų lyderius kaltina chaoso kėlimu.
Priklausoma nuo Rusijos
Jungtinės Tautos apskaičiavo, kad nuo 2020-ųjų iš maždaug 9 mln. gyventojų turinčios Baltarusijos išvyko apie 300 tūkst. žmonių, daugiausia į Lenkiją ir Lietuvą.
Jie balsuoti negalės, nes Baltarusija atsisakė balsavimo užsienyje.
Prieš rinkimus A. Lukašenka suteikė malonę maždaug 200 politinių kalinių, bet keli buvę kaliniai AFP sakė, kad paleistuosius atidžiai stebi saugumo tarnybos, jie negali gyventi normalaus gyvenimo.
Tarp Baltarusijos kalėjimuose tebelaikomų politinių kalinių yra Nobelio premijos laureatas Alesis Bialiackis.
Kažkada A. Lukašenka atidžiai balansavo tarp Europos Sąjungos ir Rusijos, bet nuo 2020-ųjų tapo politiškai ir ekonomiškai priklausomas nuo Maskvos.
A. Lukašenkos valdomoje Baltarusijoje išliko daug Sovietų Sąjungos tradicijų ir infrastruktūros. Ne taip, kaip Rusijoje, Baltarusijos saugumo agentūra KGB išlaikė savo bauginamą pavadinimą, šalis vis dar taiko mirties bausmę.
Šalies ekonomika didžiausia dalimi yra planuojama valstybės. Praėjusio amžiaus 10-ajame dešimtmetyje A. Lukašenka atsisakė Baltarusijos baltos ir raudonos spalvų vėliavos, kuri pastaraisiais metais tapo opozicijos simboliu.
A. Lukašenka didžiuojasi tuo, kad valstybės rankose išlaikė sovietinių laikų pramonę ir žemės ūkio įmones.
Jei jis baigs savo septintą kadenciją, kuri turėtų trukti iki 2030-ųjų, valdžioje jis bus išbuvęs 36 metus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vengrija leis ES pratęsti sankcijas Rusijai
Tikimąsi, kad Vengrija pirmadienį atsisakys savo prieštaravimų dėl Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai pratęsimo, teigė diplomatai. ...
-
Čikagoje vykdomi reidai prieš nelegalius migrantus
Donaldo Trumpo pasienio reikalų patikėtinis sekmadienį teisino bažnyčių ir mokyklų reidus kaip dalį kovos su nelegalia imigraciją, o jo biuras paskelbė federalinio lygmens operaciją, skirtą kovoti su galimai pavojingais nusikalstamais atvykėliais....
-
Pietų Korėjos prezidentui pateikti kaltinimai: kas toliau?
Nušalintam Pietų Korėjos prezidentui Yoon Suk-yeolui pateikti kaltinimai dėl karo padėties paskelbimo, dėl kurio šalyje kilo politinė sumaištis, o prokurorai jį kaltina „buvus maišto vadeiva“, teigiama parei&scaro...
-
Duda: JAV prezidentas neturi abejonių dėl NATO
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda tvirtina, kad Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas neturi abejonių dėl NATO. ...
-
Pasaulis mini 80-ąsias Aušvico išvadavimo metines
Pasaulis pirmadienį mini 80-ąsias Aušvico koncentracijos stovyklos išvadavimo metines, kai kurie išgyvenę žmonės turėtų dalyvauti ceremonijose šios liūdnai pagarsėjusios nacių mirties stovyklos vietoje. ...
-
Minskas oficialiai paskelbė Lukašenkos pergalę „rinkimuose“
Minsko režimas autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką pirmadienį paskelbė išvakarėse vykusių rinkimų, kuriuose nebuvo realios konkurencijos ir kuriuos Vakarai paskelbė nesąžiningais, nugalėtoju. ...
-
Pekinas atmeta teoriją, kad COVID-19 nutekėjo iš laboratorijos
Kinija pirmadienį atmetė teiginius, kad COVID-19 pandemija kilo virusui nutekėjus iš laboratorijos, JAV žvalgybai pareiškus nuomonę, kad šis koronavirusas yra „su moksliniais tyrimais susijusios kilmės“, o ne perduotas gy...
-
Baltieji rūmai: paliaubos Libane pratęstos
Izraelis ir Libanas susitarė pratęsti paliaubas iki vasario 18 d., pranešė JAV pareigūnai. ...
-
Baltieji rūmai: Kolumbija atsitraukė ginče dėl migrantų
Baltieji rūmai sekmadienį pranešė, kad Kolumbija atsitraukė ir sutiko priimti karo lėktuvus su repatrijuotais piliečiais, kai prezidentas Donaldas Trumpas pagrasino didelėmis sankcijomis. ...
-
Švedija sulaikė laivą, įtariamą latvių optinio kabelio Baltijos jūroje sabotažu
Švedija vėlai sekmadienį pranešė, kad sulaikė laivą, kuris, kaip įtariama, pažeidė Baltijos jūroje nutiestą Latvijos valstybinio radijo ir televizijos centro (LVRTC) optinį kabelį. Latviai buvo išsiuntę karo laivą išti...