- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) vienuose įtempčiausių rinkimų iškovojo triuškinančią pergalę ir po labai neįprastos kampanijos sugrįš į Baltuosius rūmus.
Toliau apžvelgiame keletą svarbiausių antradienį vykusių JAV prezidento rinkimų akcentų.
Nedviprasmiška pergalė
2016-aisiais, kai D. Trumpas pirmą kartą iškovojo pergalę JAV prezidento rinkimuose, jo oponentai dažnai kalbėdavo, kad tai buvo atsitiktinumas dėl pernelyg didelio demokratų pasitikėjimo savimi ir Amerikos rinkimų sistemos ypatumų. Tačiau ne šį kartą.
Trečiadienį vis dar skaičiuojant rezultatus, D. Trumpas pirmavo visose valstijose, kuriose prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) prieš ketverius metus triuškino respublikonus, o jo varžovei Kamalai Harris (Kamalai Haris) nepavyko pasiekti jokių netikėtų pergalių.
Pirmieji požymiai rodė, kad D. Trumpas gali laimėti ne tik rinkikų, kurie atstovauja skirtingas valstijas, balsus, bet ir surinkti daugiau rinkėjų balsų apskritai. Tai būtų pirmas kartas, kai respublikonų kandidatui pavyko iškovoti pergalę, surinkus absoliučią balsų daugumą nuo prezidento George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) laikų prieš 20 metų.
Didesnė galia
Palyginti su pirmąja kadencija, D.Trumpo galios bus gerokai didesnės.
Respublikonų partija susigrąžino JAV Senato kontrolę, kaip ir buvo tikėtasi.
Kol kas dar sunku prognozuoti, kiek vietų Atstovų Rūmuose laimės respublikonai. Tačiau net jei respublikonai laimėtų, jie tikriausiai turėtų tik menką daugumą, o tai suteiktų daugiau galių marginaliems įstatymų leidėjams, kadangi sprendimams sklandžiai priimti reikia visų įmanomų balsų.
Tikėtina, kad D. Trumpas nesusidurs su dideliu pasipriešinimu Aukščiausiajame Teisme, mat dėl trijų teisėjų, kuriuos jis paskyrė savo prezidentavimo metais, ten yra stipri konservatyvioji dauguma.
Prieš pastaruosius rinkimus Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad buvęs prezidentas turi plačios apimties apsaugą nuo baudžiamojo persekiojimo už oficialius veiksmus dirbant Baltuosiuose rūmuose. Toks sprendimas faktiškai užkirs kelią D. Trumpo teismui, susijusiam su jo šalininkų surengtu Kapitolijaus šturmu po jo pralaimėjimo 2020 metais.
Respublikonų bazės išsiplėtimas
D. Trumpui pavyko surinkti daugiau afroamerikiečių ir ispanakalbių rinkėjų, kurie dažnai laikomi patikimais demokratų rinkėjais, balsų, nors nei vienoje iš šių grupių jis nesurinko daugumos.
Televizijos „NBC News“ atliktos apklausos duomenimis, D. Trumpas gavo 45 proc. ispanakalbių ir 12 proc. afroamerikiečių rinkėjų balsų, palyginti su 32 proc. ispanakalbių ir 8 proc. afroamerikiečių balsų 2020 metais.
Remiantis balsavusių rinkėjų apklausos duomenimis, pokytis itin ryškus kalbant apie rinkėjų lytį: šį kartą už D. Trumpą balsavo dauguma ispanakalbių vyrų ir 20 proc. afroamerikiečių vyrų.
D. Trumpas tapo pirmuoju respublikonu, laimėjusiu Majamio-Deido apygardoje nuo 1988 metų, ir pirmuoju respublikonu nuo XIX amžiaus, laimėjusiu Teksaso Staro apygardoje Meksikos pasienyje. Ten gyventojų daugumą sudaro ispanakalbiai.
„Respublikonų koalicija yra stipri ir išsiplėtusi“, – sakė Prinstono universiteto politinės istorijos profesorius Julianas Zelizeris (Džulianas Zelizeris).
Jo stiprybė prieš K. Harris – kuri būtų buvusi pirmoji moteris ir antrasis afroamerikiečių kilmės asmuo JAV prezidento poste – pasireiškė nepaisant D. Trumpo raginimų masiškai deportuoti dokumentų neturinčius imigrantus ir į Puerto Riką nukreiptų įžeidžiančių kalbų viename iš paskutinių rinkiminių mitingų.
Balsavusių rinkėjų apklausos parodė, kad ekonominiai klausimai buvo pagrindinis veiksnys, rinkėjams vis dar nerimaujant dėl infliacijos.
Trumpa K. Harris rinkiminė kampanija
K. Harris rinkiminę kampaniją pradėjo tik liepą, kai iš rinkimų kovos pasitraukė J. Bidenas, kilus susirūpinimui dėl jo amžiaus.
Baigiamajame mitinge, suorganizuotame likus savaitei iki rinkimų, ji pripažino, kad tai nebuvo „tipinė kampanija“ ir kad daugelis rinkėjų „vis dar bando mane pažinti“.
Tuo metu buvo spėliojama, ar K. Harris galimybė laimėti rinkimus būtų buvusi didesnė, jei J. Bidenas būtų pasitraukęs anksčiau, ar pačiam J. Bidenui būtų sekęsi geriau.
Nepaisant to, K. Harris pritraukė entuziastingą rinkėjų bazę ir surinko gerokai daugiau lėšų nei D. Trumpas.
Grįžta į Baltuosius, o ne į teismo rūmus
K. Harris ne kartą perspėjo, kad D. Trumpas, kuris per savo pirmąją kadenciją du kartus patyrė apkaltos procedūras ir taps pirmuoju prezidentu, nuteistu už sunkų nusikaltimą, kelia grėsmę demokratijai.
Tačiau rinkėjai, regis, atmetė susirūpinimą dėl bylų prieš D. Trumpą, tarp jų – dėl sąmokslo siekiant panaikinti 2020 metų rinkimų rezultatus ir dėl netinkamo itin slaptų dokumentų tvarkymo palikus Baltuosius rūmus.
Į Baltuosius rūmus sugrįžęs D. Trumpas neabejotinai bandys nutraukti prieš jį pradėtas bylas. Jo šalininkai užsiminė apie kerštą federalinius kaltinimus pateikusiam specialiajam patarėjui Jackui Smithui (Džekui Smitui) ir kitiems, kurie metė jam iššūkį.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
M. Zuckerbergas vakarieniavo su D. Trumpu jo valdose Floridoje1
„Meta“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Markas Zuckerbergas trečiadienį vakarieniavo su išrinktuoju prezidentu Donaldu Trumpu jo „Mar-a-Lago“ rezidencijoje, Floridoje. ...
-
Po grasinimų muitais D. Trumpas ir C. Sheinbaum aptarė migraciją per Meksiką
Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum trečiadienį sutiko „stabdyti“ į JAV atvykstančius migrantus – šį teiginį ji netrukus viešai patikslino. ...
-
„Hezbollah“ skelbia pergalę prieš Izraelį2
Libano kovotojų grupuotė „Hezbollah“ trečiadienį pareiškė, kad pasiekė pergalę prieš Izraelį ir pridūrė, kad jos kovotojai visada bus pasirengę atremti priešo atakas. ...
-
Lapkričio 28-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 28-oji, ketvirtadienis, 48 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.12 val., leidžiasi 16 val. Dienos ilgumas 7.48 val. Mėnulis (delčia) teka 5.12 val., leidžiasi 14.26 val. Vardadieniai: Egmonas, Gintenis, Jokūbas, Rimgaudas, Rufas, Stepona...
-
D. Trumpo komanda pranešė apie grasinimus susprogdinti kelis jo ministrų kabineto narius
Keli naujosios Donaldo Trumpo administracijos nariai sulaukė grasinimų, įskaitant perspėjimus apie bombas, trečiadienį sakė išrinktojo prezidento atstovė. ...
-
Rumunijos prezidentas šaukia Aukščiausiąją nacionalinės gynybos tarybą
Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis šaukia Aukščiausiosios nacionalinės gynybos tarybos (CSAT) posėdį, kuriame numatoma analizuoti galimą kišimąsi į rinkimų procesą. ...
-
Ko tikėtis iš gruodžio 1 dieną darbą pradedančios naujos sudėties EK?1
Strasbūre trečiadienį Europos Parlamentui (EP) patvirtinus Ursulos von der Leyen (Urzulos fon der Lajen) vadovaujamą naująją Europos Komisiją (EK), ši savo darbą oficialiai pradės gruodžio 1 dieną. ...
-
Izraelis ketina apskųsti TBT sprendimą dėl B. Netanyahu ir Y. Gallanto arešto orderių
Izraelis trečiadienį informavo Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), kad ketina apskųsti jo išduotus premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto (Joavo Galanto) arešto orderius. ...
-
Kremlius palankiai vertina Izraelio ir „Hezbollah“ susitarimą dėl paliaubų Libane2
Kremlius trečiadienį pareiškė, kad palankiai vertina Izraelio ir Irano remiamos grupuotės „Hezbollah“ susitarimą dėl ugnies nutraukimo Libane. ...
-
D. Trumpas paskyrė atsargos generolą K. Kelloggą specialiuoju pasiuntiniu dėl Ukrainos
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį paskelbė, kad į atsargą išėjusį generolą leitenantą Keithą Kelloggą (Kitą Kelogą) skiria specialiuoju Vašingtono pasiuntiniu derybose dėl karo Ukrain...