- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Transatlantinio prekybos karo grėsmė pirmadienį aptemdė Europos lyderių susitikimą, skirtą sustiprinti žemyno gynybinius pajėgumus agresyvios Rusijos akivaizdoje.
27 Europos Sąjungos (ES) šalių vadovai, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras bei NATO generalinis sekretorius susitiko Briuselyje aptarti Europos gynybos biudžeto didinimo – vieno svarbiausių JAV prezidento Donaldo Trumpo reikalavimų sąjungininkams.
Tačiau susitikimo toną nustatė D. Trumpo pakartotinis grasinimas artimiausiu metu pritaikyti muitus ES. Jis jau nustatė tarifus Kanadai, Meksikai ir Kinijai, bet su Otava ir Meksiku jau sutarė dėl jų atidėjimo, o derybų su Pekinu tikimasi netrukus.
„Jei būsime užpulti kalbant apie prekybą, Europa – kaip tikra galia – turės už save pastovėti, todėl ir reaguoti“, – perspėjo Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas
Stipri retorika, išreikšta D. Trumpui laikinai nusileidus po derybų su Kanada ir Meksika, atspindėjo ir Europos Komisijos (EK) žinutę – tai, jog ES į bet kokius JAV muitus atsakytų ryžtingai.
Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas, kurio šalis šiuo metu pirmininkauja ES, apibūdino prekybos karus kaip visiškai nereikalingus ir kvailus.
„Nėra laimėtojų prekybos karuose“, – teigė ES užsienio politikos vadovė Kaja Kallas.
Be prekybos, D. Trumpas ėmė išbandyti JAV sąjungininkes ir tiesioginiais grasinimais. Be kita ko, jis ne kartą kalbėjo apie norą perimti strategiškai svarbią Grenlandiją, autonominę Danijos teritoriją.
Danijos premjerė Mette Frederiksen Briuselyje pakartojo, jog ši Arktikos sala neparduodama.
„Nebūna amžinai ramu“
Baltųjų rūmų grasinimai prekybos karais kelia papildomų problemų jau ir taip painiam Europos gynybos stiprinimo uždaviniui. Senasis žemynas susiduria su grėsmę keliančia Rusija ir galimybe, jog Vašingtonas ims atsitraukti.
D. Trumpas aiškiai išreiškė, jog Europa toliau negali laikyti JAV apsaugos savaime suprantamu dalyku, ir pabrėžė, kad NATO šalys turėtų daugiau nei padvigubinti savo gynybos išlaidas iki 5 proc. savo bendrojo vidaus produkto (BVP) – daugeliui sunkiai pasiekiamo skaičiaus.
Jis taip pat prižadėjo greitai užbaigti Rusijos karą Ukrainoje, kas sukėlė nerimo, jog Europos šalys gali būti paliktos nuošalyje o Kyjivas – priverstas nusileisti derybose.
NATO vadovas Markas Rutte tikino, jog įtampa dėl prekybos nesusilpnins Aljanso kolektyvinių atgrasymo pajėgumų.
„Visada yra nesutarimų tarp sąjungininkų – niekada nebūna amžinai ramu ir džiugu“, – teigė jis.
Europos šalys ėmė didinti savo karinius biudžetus nuo to laiko, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pradėjo plataus masto invaziją Ukrainoje beveik prieš trejus metus.
Tačiau ES pareigūnai pripažįsta, jog ginkluojamasi nepakankamai greitai, turint omenyje, jog vis dažnėja perspėjimai, kad Rusija gali imti pulti vieną iš bloko narių.
Finansiniai įrankiai
Europoje plačiai vyrauja sutarimas, jog gynybai reikia išleisti daugiau, o Briuselis svarsto, jog per ateinantį dešimtmetį tam reiks išleisti apie 500 mlrd. eurų.
Lieka klausimas – kaip tai padaryti?
Diskutuojama, kokiu būdu finansuoti investicijas, ar bloko pinigai turėtų būti skiriami tik ES ginkluotei, bei kokia turėtų būti NATO rolė.
EK vadovė Ursula von der Leyen po derybų siūlė atlaisvinti ES biudžeto taisykles gynybai ir paskatinti bloko skolinimo institucijas artimiau dirbti su ginklų gamintojais.
Opiu bendro skolinimosi klausimu, regis, nepasistūmėta.
Tačiau U. von der Leyen sakė, jog ES galėtų tai panaudoti bendrų projektų finansavimui kritiškai svarbiose srityse, pavyzdžiui – oro gynyboje.
Lyderių diskusijos padės kitą mėnesį suformuluoti pasiūlymus dėl ES gynybos ateities, o liepą šiuo klausimu vyks dar viena derybų sesija.
Gynybos sutartis su JK?
Augant abejonėms dėl transatlantinių santykių, daugelis nekantriai siekė atkurti ryšius su sena partnere – Britanija.
JK premjeras Keiras Starmeris bent vienam vakarui sugrįžo į žemyną kaip pirmas JK lyderis, sudalyvavęs Europos lyderių susirinkime nuo to laiko, kai jo šalis prieš penkerius metus pasitraukė iš ES.
K. Starmeris teigė, jog nori dirbti kartu su ES lyderiais ir sunaikinti V. Putino karo mašiną silpninant Rusijos ekonomiką.
Britų lyderis, siekiantis atstatyti santykius su bloku po „Brexito“, išreiškė norą užmegzti ambicingą saugumo partnerystę su ES.
Tai galėtų pritraukti JK bei jos kariuomenę ir didelę gynybos pramonę šiek tiek arčiau bloko, o gegužę vyksiančiame JK ir ES viršūnių susitikime bendradarbiavimas saugumo klausimais yra vienas svarbiausių darbotvarkės planų.
Tačiau „Brexito“ pasekmės išlieka.
Ne vienas ES diplomatas teigė, jog negali būti jokio progreso iki tol, kol bus išspręsti nesutarimai dėl žvejybos teisių, o Londonas turės nustoti oponuoti jaunimo mobilumo programai, kurią siūlo Briuselis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Von der Leyen: Rusija taikosi į Europos infrastruktūrą, tikrina pasirengimą apsiginti
Vilniuje viešinti Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen sako, kad Rusija taikosi į Europos infrastruktūros objektus ir tikrina pasirengimą apsiginti. ...
-
Protestuojantys studentai blokuoja greitkelius Serbijos sostinėje ir kituose miestuose
Serbijos studentai sekmadienį užblokavo pagrindinius šalies kelius, praėjus 100 dienų po tragedijos geležinkelio stotyje, po kurios sustiprėjo judėjimas prieš korupciją. ...
-
Analitikai: Muskas rizikuoja atbaidyti ES pirkėjus nuo „Tesla“
Analitikai teigia, kad Elono Musko suartėjimas su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, jo parama Europos kraštutinių dešiniųjų partijoms ir išpuoliai prieš įvairovės politiką gali atstumti europiečius pirkėjus nuo elektromobili...
-
EK vadovei Nausėda įteikė Gedimino ordino Didįjį kryžių
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį valstybės apdovanojimą įteikė Europos Komisijos (EK) pirmininkei Ursulai von der Leyen. ...
-
Šveicarai nesutiko į konstituciją įrašyti ekologinių tikslų
Šveicarijos rinkėjai sekmadienį griežtai atmetė ekologų referendumo pasiūlymą konstitucijoje įtvirtinti pagarbą planetos gamtiniams ištekliams. ...
-
EK atstovai žada ieškoti sprendimų dėl ES paramos kritinės infrastruktūros apsaugai
Už energetiką ir būstą atsakingas Europos Komisijos (EK) narys Danas Jorgensenas bei už gynybą ir kosmosą atsakingas eurokomisaras Andrius Kubilius žada, kad bus ieškoma sprendimų dėl Europos Sąjungos (ES) paramos kritinės energetikos infras...
-
Policija tiria šešis atvejus, kai virš Vokietijos karinės bazės buvo pastebėti dronai
Vokietijos policija tiria šešis incidentus, susijusius su dronais, pastebėtais virš šalies šiaurėje esančios oro pajėgų bazės, kurioje mokomos Ukrainos pajėgos, sekmadienį AFP sakė kariuomenės atstovas spaudai. ...
-
Ursula von der Leyen Vilniuje ragino ES skirti daugiau dėmesio gynybai, bendradarbiavimui
Vilniuje viešinti Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen paragino Europos Sąjungos (ES) šalis daugiau dėmesio skirti gynybai ir glaudesniam bendradarbiavimui. ...
-
Danija pernai patenkino rekordiškai mažai prieglobsčio prašymų
Griežtą imigracijos politiką vykdanti Danija pernai patenkino tik 860 prieglobsčio prašymų. Tai visų laikų mažiausias skaičius, atmetus 2020-uosius, kai dėl Covid-19 draudimų buvo sustabdytas atvykėlių priėmimas. ...
-
EK pirmininkė apie Baltijos šalių sinchronizaciją: tai – laisvė nuo grėsmių ir šantažo
Baltijos šalims sinchronizavus savo elektros tinklus su Vakarų Europa, Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen sako, kad tai yra laisvė nuo grėsmių ir šantažo. ...