Baisiausias scenarijus prasidėjo Volgograde: Sočio olimpines žaidynes saugos raketos

Naujųjų metų džiaugsmą Rusijoje pakeitė sielvartas ir baimė. Šventinį šurmulį sudrumstusi išpuolių serija metė pavojaus šešėlį ant Sočio olimpinių žaidynių, iki kurių liko vos šešios savaitės.

Metalo detektoriai nepadėjo

Rusijoje paplitęs posakis, kad sviedinys du kartus nepataiko į tą patį tašką. Tačiau prieš pat Naujuosius metus Volgograde įvykdyti sprogdinimai paneigė šią tiesą.

Sekmadienį, gruodžio 29-osios vidurdienį, Volgogrado geležinkelio stotyje buvo ankšta, buvo juntamas tradicinis naujametis šurmulys. Žmonės plūdo į stotį ir iš jos, keiksnojo vėluojančius traukinius. Minia stūmė einančius pro metalo detektorius, daiktai greitai judėjo patikros konvejeriu.

Budinčio policininko Dmitrijaus Makovkino dėmesį patraukė įtartinas asmuo, akivaizdžiai nervinęsis ir kurį laiką dvejojęs, o paskui staigiai puolęs prie metalo detektoriaus. Kai pareigūnas žengė pastoti jam kelio, driokstelėjo stiprus sprogimas, kuris  nusinešė 17 gyvybių ir išdaužė visus stiklus fasadinėje stoties pastato pusėje. Kaip vėliau paaiškėjo, sprogmens galingumas prilygo mažiausiai 10 kg trotilo.

Nors iš pradžių buvo paskelbta, kad susisprogdino moteris ir kad įvykio vietoje buvo rasta jos galva, vėliau tyrėjai patikslino, jog išpuolį įvykdė slaviškos išvaizdos vyras.

Bomba troleibuse

Nespėjus išsisklaidyti panikai ir diskusijoms, ar vertėjo leisti milijonus metalo detektorių rėmams visose stotyse, jeigu jos tik sudaro papildomų spūsčių ir tampa dar vienu teroristų taikiniu, praėjus mažiau nei parai, ten pat smogė antras "sviedinys". Bomba sprogo troleibuse, tarsi pagal teroristų planą važiuojančiame į ligoninę, kur gydoma daugiau nei 40 sužeistųjų per pirmą išpuolį. Sprogimas taip sumaitojo troleibusą, kad liudininkai net negalėjo suprasti, kokia tai transporto priemonė. Žuvo 14 žmonių, daugiau nei 40 atsidūrė ligoninėje.

Sprogmens galingumas prilygo 4 kg trotilo, o įtariamąjį teisėsauga irgi apibūdino kaip slaviškos išvaizdos vyrą.

Abiejų sprogimų vietose radę panašių sprogmenų sudedamųjų dalių, pareigūnai išsklaidė paskutines abejones, ar šie terorizmo aktai susiję. Išpuolių organizatoriai tikslą pasiekė: mieste pasklido baimė ir panika, žmonės ėmė bijoti naudotis viešuoju transportu.

Kodėl Volgogradas?

Prisimindami spalio 21 d. išpuolį, kai dagestanietė Naida Asijalova Volgograde susprogdino autobusą ir pražudė septynis žmones, ekspertai ir apžvalgininkai svarsto, kodėl teroristai pasirinko būtent šį miestą.

Po N.Asijalovos teroro akto buvo svarstoma, kad ji gabeno bombą iš Dagestano į Maskvą, bet iškilus keblumų detonavo ją pakeliui – Volgograde. Tačiau pastarieji sprogdinimai išsklaidė abejones – taikinys buvo būtent Volgogradas.

Jeigu Rusijos teisėsauga teisi manydama, kad visi šie sprogdinimai suplanuoti Dagestane, kur veikia stiprus teroristų pogrindis, Volgogradas galėjo patraukti teroristų dėmesį dėl savo geografinės padėties ir dydžio.

Nors Dagestaną nuo likusios Rusijos dalies skiria Stavropolio kraštas, Kalmukijos respublika ir Astrachanės sritis, jų sostinių Stavropolio, Elistos ir Astrachanės gyventojų skaičius vos siekia pusę milijono žmonių, todėl išpuoliai juose nesukeltų tokio didelio atgarsio, kaip sprogdinimai milijoniniame mieste. Taigi artimiausias toks miestas, o kartu ir stambus transporto mazgas yra Volgogradas. Pasiekti jį gana lengva reisiniu autobusu – tai ir buvo padariusi N.Asijalova. Autobusų keleiviai nėra taip kruopščiai tikrinami kaip traukinių arba lėktuvų.

Šiaurės Kaukazo ir Užkaukazės naujienų portalo vyriausiasis redaktorius Grigorijus Švedovas nurodė dar vieną priežastį – simbolinę.

"Volgogradas yra karinės šlovės miestas. Miestas, kuriame sovietų valstybingumas ir sovietų tauta pademonstravo savo laimėjimus. Šis miestas priklauso simboliniam šiuolaikinės Rusijos kultūros sąrašui. Apie buvusį Stalingradą filmuojami filmai kaip apie karo žygdarbį, kuris apsaugojo visą mūsų šalį, – teigė G.Švedovas. – Ir dabar šis miestas tampa bejėgis prieš teroristų atakas, prieš naujus iššūkius, būdingus mūsų laikams. Tai turi tam tikrą reikšmę, tačiau priežastys gali būti ir visai kitos."

Vietos grupuotė?

Po pastarųjų dviejų išpuolių Volgograde pasigirdo spėlionių, kad ir šiame mieste veikia organizuota teroristų grupuotė. Specialiųjų tarnybų pareigūnai pastebi, kad terorizmo išpuolius vykdo ne iš kur nors atsiųsti ar kovotojų stovyklose kalnuose treniravęsi ekstremistai.

"Tai yra žmonės, kurie anksčiau gyveno įprastą gyvenimą ir buvo užverbuoti dideliuose miestuose – Machačkaloje, Maskvoje, Volgograde. Jie absoliučiai niekuo neišsiskiria iš minios, jų beveik neįmanoma aptikti", – sakė Rusijos specialiųjų pajėgų veteranas Aleksejus Filatovas.

Kitas buvęs specialiųjų tarnybų darbuotojas, Maskvos miesto dūmos Saugumo komisijos pirmininko pavaduotojas Sergejus Gončarovas, teigė, kad teroristų tinklas plačiai paplito po visą Rusiją.

"Praktika rodo, kad teroristų grupuotės visoje Rusijoje turi mažus būrius po penkis šešis žmones, kurie jau veikia savarankiškai ir niekam nepaklūsta. Taip pat yra teroristų vienišių, kurie išvis nuo nieko nepriklauso", – sakė S.Gončarovas.

Dėl įvykusios tragedijos jis kaltino antiteroristinės veiklos spragas: "Puikiai suprantate, kad neįmanoma prie kiekvieno autobuso ir troleibuso pastatyti po Federalinės saugumo tarnybos arba policijos pareigūną. Tai yra antiteroristinės, agentūrinės ir operatyvinės veiklos klaidos."

S.Gončarovas ragino stiprinti kriminalinės žvalgybos informacijos rinkimą, spręsti nekontroliuojamos migracijos problemą ir ypatingą dėmesį atkreipti į moteris, priėmusias islamą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių