- Jūras Barauskas / ELTA, Rūta Androšiūnaitė / BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ketvirtadienį pagal prieštaringai vertinamą Pekino nacionalinio saugumo įstatymą buvo nuteista keturiolika Honkongo opozicijos veikėjų, pranešė „The South China Morning Post“.
Tuo tarpu buvę rajono tarybos nariai Lawrence‘as Lau ir Lee Yue-shunas tapo pirmaisiais, išteisintais nuo tada, kai 2020 m. birželį įsigaliojo šis teisės aktas.
Šie šešiolika už demokratiją pasisakančių aktyvistų priklausė 47 asmenų grupei, kuriems pareikšti kaltinimai dėl ardomosios veiklos neoficialiuose 2020 m. pirminiuose Honkongo įstatymų leidžiamosios tarybos rinkimuose.
Visi šešiolika aktyvistų, tarp kurių yra buvę įstatymų leidėjai Leungas Kwok-hungas ir Helena Wong, su kaltinimais nesutiko, tuo tarpu likęs 31 iki prasidedant keturis mėnesius truksiančiam teismo procesui savo kaltę pripažino, nurodė „The Post“. Didžiausia bausmė, kuri gali būti skirta už tokį nusikaltimą, yra kalėjimas iki gyvos galvos.
Kaltinimai pagal nacionalinio saugumo įstatymą šioje svarbioje byloje vienu metu buvo pareikšti didžiausiam aktyvistų skaičiui nuo tada, kai, reaguojant į masinius demokratijos šalininkų protestus, buvo įvestas šis įstatymas.
Priėmus nacionalinio saugumo įstatymą, Kinijos valdžiai tapo paprasčiau imtis griežtų priemonių prieš aktyvistus, kurie kaltinami tokiais nusikaltimais, kaip atsiskyrimas, ardomoji veikla, terorizmas ar slapti susitarimai su užsienio valstybėmis.
Kinija kritiką Honkongo nacionalinio saugumo įstatymui laiko kišimusi į vidaus reikalus
Kinija ketvirtadienį Honkongo naujojo nacionalinio saugumo įstatymo kritikams liepė „nustoti kištis“ į vidaus reikalus po to, kai jie pasmerkė septynių asmenų sulaikymą dėl internete paskelbtų esą maištą kurstančių žinučių.
Honkongo policija paskelbė, kad pagal naująjį miesto nacionalinio saugumo įstatymą antradienį ir trečiadienį sulaikė septynis asmenis, kurie, institucijų teigimu, socialinio tinklo paskyroje skelbė maištą kurstančias žinutes, susijusias su Pekino represijų 1989-aisiais metinėmis. Kinija tuomet pasiuntė karius į Tiananmenio aikštę, kad numalšintų protestus už demokratiją.
Jie buvo pirmieji asmenys, sulaikyti pagal kovą Honkonge priimtą nacionalinio saugumo įstatymą, paprastai vadinamą 23 straipsniu, pagal kurį už maištą gresia iki septynerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Pasak Europos Sąjungos, sulaikymai rodo, kad naujieji teisės aktai „naudojami žodžio laisvei slopinti“.
Ketvirtadienį Kinijos užsienio reikalų ministerija Honkonge užsipuolė kritikus.
„Patariame atskiroms šalims ir politikams atvirai pažvelgti tikrovei į akis, laikytis objektyvios ir nešališkos pozicijos [...] ir nedelsiant nustoti kištis į Honkongo ir Kinijos vidaus reikalus“, – sakė ministerijos atstovas spaudai mieste.
Honkongo saugumo vadovas teigė, kad viena iš sulaikytųjų buvo žymi aktyvistė Chow Hang-tung (Čou Hangtung), viena iš pagrindinių kasmetinių Tiananmenio vigilijų, kurios anksčiau buvo rengiamos Honkonge, bet dabar yra faktiškai uždraustos, organizatorių.
Chow Hang-tung jau atlieka daugiau kaip pustrečių metų laisvės atėmimo bausmę dėl kitų kaltinimų, įskaitant kaltinimą „nesankcionuotu susirinkimu“ už bandymą viešai paminėti birželio 4-ąją.
Sulaukė ES ir JAV kritikos
Kinijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį pranešė, kad Chow Hang-tung „socialiniuose tinkluose nuolat skelbė maištą kurstančias žinutes, kuriomis bandė išprovokuoti visuomenės neapykantą centrinei valdžiai ir Honkongo vyriausybei“.
Atstovas spaudai apkaltino neįvardytas „išorės jėgas dedant visas pastangas skųsti ir remti prieš Kiniją ir Honkongą nukreiptus elementus“.
„Jų niekingi bandymai yra gėdingi“, – sakoma jo pareiškime.
ES atstovas spaudai trečiadienį pareiškė, kad „šie sulaikymai patvirtina ES susirūpinimą dėl naujojo įstatymo ir jo poveikio Honkongo gyventojų teisėms ir laisvėms“.
Ketvirtadienį Jungtinės Valstijos pasmerkė sulaikymus „pagal naująjį represinį Honkongo nacionalinio saugumo įstatymą“.
„Pakartojame savo susirūpinimą, kad pernelyg plačios ir neaiškiai apibrėžtos įstatymo nuostatos dar labiau kriminalizuoja saviraiškos laisvę ir užgniaužia vyriausybės kritiką“, – teigė JAV valstybės departamento atstovas.
23 straipsnis, kurį priėmė opozicijos neturinti įstatymų leidžiamoji valdžia, tapo antruoju Honkongo nacionalinio saugumo įstatymu – pirmąjį Pekinas priėmė 2020 metais, po to, kai buvo numalšinti didžiuliai, kartais smurtiniai protestai už demokratiją.
JAV, ES, Japonija ir Jungtinė Karalystė buvo vienos iš griežčiausių 23 straipsnio kritikių.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šiurpi atostogų pabaiga: apsinuodiję alkoholiu mirė šeši jaunuoliai
Tarp Vakarų turistų labai populiarų Laosą sukrėtė šešių užsieniečių mirtis apsinuodijus metilo spiritu. ...
-
Kyjivas Maskvos grasinimus dėl karo Ukrainoje vadina tipišku šantažu
Maskvos sprendimas panaudoti naujo tipo rusišką vidutinio nuotolio raketą ir grasinimai tolesnėmis atakomis yra tipiškas šantažas, sekmadienį Kyjive pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministras Andrijus Sybiha. ...
-
Įgriuvo potvynio nusiaubtos Ispanijos mokyklos stogas – žmogus žuvo
Netoli Valensijos miesto, kuris spalio mėnesį smarkiai nukentėjo nuo pražūtingų potvynių, siaubusių rytų Ispaniją, įgriuvus mokyklos stogui žuvo darbininkas, sekmadienį pranešė valdžios institucijos. ...
-
V. Zelenskis: Rusija šią savaitę į Ukrainą paleido šimtus bombų ir dronų, dešimtis raketų
Rusijos okupaciniai daliniai šią savaitę į Ukrainą paleido daugiau kaip 800 valdomų aviacinių bombų, apie 460 puolamųjų dronų ir per 20 įvairaus tipo raketų. Tai feisbuke pranešė prezidentas Volodymyras Zelenskis. ...
-
JAV pirmą kartą paukščiu gripu užsikrėtė vaikas1
Jungtinėse Valstijose pirmą kartą paukščių gripo virusu H5N1 užsikrėtė vaikas. Nepilnamečiui iš Kalifornijos pasireiškia lengvi simptomai, jis gydytas antivirusiniais medikamentais. ...
-
Netoli Izraelio ambasados Amane aidėjo šūviai
Vienas vyras netoli Izraelio ambasados Jordanijoje pradėjo šaudyti į policininkus ir buvo nukautas saugumo pajėgų. Vyras sostinėje Amane atidengė ugnį į policijos patrulius ir tada bandė sprukti, pranešė policijos direkcija, kuria remia...
-
Latvijos URM: šalis laikysis TBT išduoto Izraelio premjero arešto orderio7
Latvijos užsienio reikalų ministerija naujienų agentūrai LETA pranešė, kad šalis laikysis Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) išduoto Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) arešto orderio. ...
-
Izraelis: JAE nužudytas izraeliečių kilmės moldavų rabinas2
Izraelis sekmadienį pranešė, kad Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE) buvo nužudytas izraeliečių kilmės moldavų rabinas, pavadindamas tai antisemitinio „terorizmo“ aktu. ...
-
Pranešama apie sprogimus Kyjive
Ukrainos sostinėje Kyjive, anot vietos žiniasklaidos ir liudininkų, ankstų sekmadienio rytą vėl girdėjosi sprogimai. Jų garsas buvo kaip naudojamų oro gynybos sistemų, pasakojo gyventojai agentūrai „Reuters“. ...
-
Audra Bertas sukėlė sumaištį Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje
Šiaurės vakarų Europą užklupusi žiemos audra, atnešusi stiprius vėjus, smarkų lietų, sniegą ir ledą, šeštadienį sutrikdė eismą Didžiojoje Britanijoje ir Airijoje. ...