- Domantė Slavinskaitė/lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tarptautinis olimpinis komitetas skelbia, kad olimpinėse žaidynėse dalyvaujančios dvi interlytės moterys iš Alžyro ir Taivano turi teisę bokso ringe kautis su ne interlytėmis moterimis. Kalbos, kad abi boksininkės praėjusiame pasaulio čempionate buvo nušalintos, nes neatitiko moterų varžybų kriterijų, dabar paneigtos.
Paryžiaus žaidynių bokso skyriaus nuomone, sportininkės tapo savavališko sprendimo aukomis. Lietuvos bokso federacija mano, kad tai gali būti net iš Rusijos paskleista dezinformacija.
Olimpinėse varžybose bokso ringe su interlyte priešininke kovojusios italės Angelos Carini ašaros sujaudino ir užvirė diskusijas. Italės priešininkę alžyrietę Imane Khelif visuomenėje imta vadinti translyte. Sąvoka interlytis – ne daug kam žinoma.
„Pirmą kartą girdima sąvoka“, – teigė moteris.
Anksčiau tokie žmonės buvo vadinami hermafroditais. Interlytė iš Alžyro priešininkę italę nukovė greičiau nei per minutę, todėl diskutuota, ar interlytė moteris nėra stipresnė. Anot genetikos profesoriaus, interlytės moterys neturi daugiau jėgos nei kitos moterys, nors gimsta su abiejų lyčių požymiais.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Susiformavusi visiškai kaip normali moteris. Žinoma, šiek tiek yra aukštesnė, lyginant su bendra moterų populiacija. Galėtume sakyt, galbūt manekene galėtų būti, bet tokiu atveju, kadangi tai buvo genetinis defektas, ji kažkokios papildomos jėgos kaip vyras neturi“, – šnekėjo gydytojas genetikas prof. Algirdas Utkus.
Diskusijos kilo ir Lietuvoje.
„Turėtų būti gal apibrėžti kažkokie standartai, tam tikros normos, kaip yra svorio, amžiaus kategorijos. Gal jau ateina laikas, kai reikia dar kažką reglamentuoti ir skirstyti“, – nurodė moteris.
„Kitoks žmogus, kitoks sudėjimas ir kitos galimybės. Na, yra olimpiada, yra parolimpiada, gal reikia transolimpiados. Aš nežinau, bijau kažką įžeisti“, – nurodė pašnekovė.
„Priklauso nuo to, kaip ji jaučiasi“, – sakė moteris.
„Taip, būtent, ji gali laisvai elgtis kaip nori, ji neturi būti spaudžiama. Jeigu ji atiduoda visą save šiame sporte, man tai atrodo sąžininga, kad ji ten kovoja“, – pabrėžė vyras.
Tarptautinis olimpinis komitetas patvirtino, kad interlytės moterys turi teisę kautis moterų tarpe. „The Washington Post“ teigia, kad niekada nebuvo jokių įrodymų, jog I. Khelif yra turėjusi vyriškų chromosomų ar padidėjusį testosterono kiekį. Interlytę dabar palaiko ir Lietuvos bokso federacija.
Scanpix nuotr.
„Tai yra šimtaprocentinės natūralios moterys, kaip mes tą suprantame plačiąja prasme. Tame yra ir priemaišų, taip pasakysiu, galbūt kažkokių vyriškų genų, kas toli gražu netrukdo toms vadinamoms moterims sporto varžybose“, – aiškino Bokso federacijos generalinis sekretorius Donatas Mačianskas.
Anksčiau prieš alžyrietę I. Khelif laimėjusi airių boksininkė Amy Broadhurst sureagavusi į situaciją pabrėžė, kad I. Khelif nėra neįveikiama kovotoja, ją yra nugalėjusios net devynios moterys boksininkės.
Tiek alžyrietei, tiek kitai interlytei iš Taivano pernai nebuvo leista varžytis su moterimis pasaulio čempionate. Anot Tarptautinio olimpinio komiteto, abi sportininkės daug metų turnyruose dalyvavo moterų kategorijose.
„The Washington Post“ šaltiniai teigė, kad tyrimas pradėtas praėjus trims dienoms po to, kai alžyrietė aštuntfinalyje įveikė rusę Azaliją Aminevą.
„Yra paskleista be galo daug dezinformacijos tiek iš Rusijos, tiek iš Tarptautinės bokso federacijos pusės, kuri dabar yra pašalinta iš Tarptautinio olimpinio komiteto, todėl tokiu būdu siekia diskredituoti Tarptautinį olimpinį komitetą ir olimpinį boksą“, – pabrėžė Bokso federacijos generalinis sekretorius.
Dėl interlyčių tinkamumo varžytis diskutuota dar 2009 metais, kai Pietų Afrikos bėgikei Caster Semenya, turinčiai natūraliai didesnį testosterono lygį nei įprasta moterims, neleista dalyvauti pasaulio čempionatuose. Atletė dėl to kreipėsi į teismą.
Pernai Žmogaus Teisių Teismas pripažino, kad neleidžiant bėgikei varžytis su moterimis, ji buvo diskriminuojama.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Skaudi netektis: mirė boksininkas Juozas Juocevičius
Kūčių dieną Lietuva neteko ilgamečio boksininko, bokso teisėjo ir trenerio Juozo Vytauto Juocevičiaus, paskelbė Lietuvos bokso federacija. ...
-
Alpėse žuvo Pekino žiemos olimpinių žaidynių dalyvė
Šveicarijos snieglentininkė Sophie Hediger, dalyvavusi 2022-ųjų metų Pekino žiemos olimpinėse žaidynėse, žuvo Alpėse. ...
-
Lietuvos olimpiniam fondui vadovaus Griškonis
Pirmadienį darbą pradėjo naujasis Lietuvos olimpinio fondo (LOF) direktorius Mindaugas Griškonis. Olimpinis vicečempionas pakeitė prieš tai fondui vadovavusią Liną Minderienę. ...
-
Viktorijai Treigytei – aukščiausia teisėjavimo kategorija
Lapkričio 29–gruodžio 4 d. Lusanoje (Šveicarija) vyko tarpžemyniniai aerobinės gimnastikos teisėjavimo kursai, skirti įgyti teisėjavimo licenciją 2025–2028 m. olimpiniam ciklui. Šiuose kursuose Lietuvai atstovavo Viktorija Tre...
-
Ukrainiečio triumfas: Usykas įveikė Fury ir apgynė tris pasaulio čempiono diržus9
Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Saudo Arabijoje įvykusioje dviejų sunkiasvorių dvikovoje ukrainietis Oleksandras Usykas ir vėl įrodė savo pranašumą prieš britą Tyoną Fury. ...
-
Banevič sąskaitoje – dar vienas medalis1
Dar vienas ryškus Dominikos Banevič – Bgirl Nickos pasirodymas visam pasauliui. Vos prieš kelias dienas išrinkta geriausia Lietuvos sportininke, 17-metė breiko šokėja iškovojo bronzą pasaulio čempionate. Tiesa, pav...
-
Strolia pasiekė sezono rekordą, iš IBU taurės – fantastiška žinia moterų rinktinei
Ansi Le Gran-Bornane (Prancūzija) prasidėjo trečiasis pasaulio biatlono taurės etapas, kuriame ketvirtadienį sezono rekordą užfiksavo Vytautas Strolia. ...
-
Europos čempionato atrankos burtai Lietuvos rankininkėms lėmė dar nesutiktas varžoves
EHF būstinėje Vienoje ištraukti 2026 m. Europos moterų rankinio čempionato atrankos turnyro burtai. ...
-
Lietuvos moterys įspūdingai pasirodė pasaulio biatlono taurėje, Kočerginos pozicija – rekordinė
„Nusipirkau bilietus rytdienai namo“, – nusijuokė Natalija Kočergina, prieš pasaulio biatlono taurės etapo Ansi Le Gran-Bornane (Prancūzija) sprintą nesitikėjusi patekti į geriausiųjų 60-uką. ...
-
Rusijos čiuožėjai galės dalyvauti 2026 metų žiemos olimpinėse žaidynėse4
Rusai galės dalyvauti 2026 metų žiemos olimpinių žaidynių dailiojo čiuožimo varžybose kaip neutralūs sportininkai, penktadienį pranešė už šią sporto šaką atsakinga organizacija. ...