- Pranešimas spaudai
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gebėjimo plaukti, saugaus elgesio prie vandens, skendimų ir įvairių vandenyje tykančių pavojų temos labai aktualios prieš vasaros sezoną. Įvairūs ekspertai drąsiai dalina patarimus ir moko, ką reikia daryti ir ko ne. Visi kalba apie prastus šalies gyventojų plaukimo įgūdžius ir baisius skenduolių skaičius, tačiau niekas lig šiol nėra įvardinęs, ką sąvoka „mokėti plaukti“ reiškia.
Vieningas gebėjimo plaukti matuojamas įvertis nėra apibrėžtas nei Lietuvoje, nei Europos Sąjungoje. Vienos šalys labiau orientuojasi į sportinį plaukimą, kitos – į būtinus išgyvenimo įgūdžius, tokius kaip plaukimas su drabužiais, veiksmai panėrus po vandeniu, išsilaikymas vandens paviršiuje, pagalbos kvietimas ar gelbėjimas.
„Baseino lankymas nėra lygus mokėjimui plaukti. Sėdėjimas burbulinėje vonioje ar saunoje nėra baseino lankymas, – sako „Žalgirio“ plaukimo akademijos ir „Žalgirio“ arenos baseino vadovas Emilis Vaitkaitis. – Viena iš kelių skendimų priežasčių yra savo jėgų pervertinimas arba įvairių plaukimo mokymo įstaigų suteikiama iliuzija apie gebėjimą plaukti bei aplinkos sąlygų neįvertinimas. „Žalgirio“ arenos baseinas kartu su „Žalgirio“ plaukimo akademija imasi lyderystės ir sako: mokančiu plaukti save gali laikyti asmuo, gebantis nuplaukti 400 metrų arba vandens paviršiuje išsilaikyti bent 8 minutes.“
Jam antrina ir „LTU Aquatics“ mokymo plaukti programos koordinatorė ir „Žalgirio“ plaukimo akademijos vyr. trenerė Milda Šeibokaitė.
„Nežinau, ar visi tėveliai pastebėjo, bet nei mūsų akademijos, nei visuotinėje antrokų mokymo plaukti programoje dalyvaujantys vaikai negauna pažymėjimo, kuriame yra pažymima, kad vaikas moka plaukti. Pažymėjimuose yra pažymimi atskiri gebėjimai, kuriuos vaikas įgijo programos metu. Dažnai tėvams yra geriau žinoti, kad jų vaikas nemoka plaukti nei atvirkščiai. Tokiu būdu tėvai supranta, kad reikia papildomai skirti laiko ir resursų, tam, kad jų vaikas iš tikrųjų mokėtų plaukti“, – teigia M. Šeibokaitė.
Nors plaukimas – vienas svarbiausių įgūdžių tiek suaugusiems, tiek vaikams, realybėje kas penktas lietuvis nemoka plaukti, o šiltuoju metų laiku nuskęsta dešimtys žmonių. Vos 6 proc. lietuvių teigia plaukimo mokęsi profesionaliai, o šalyje vis dar populiariausia savarankiškai arba šeimos narių pagalba šį įgūdį lavinti gamtoje. Vis dėlto, ekspertai atkreipia dėmesį: plaukti reikėtų mokytis padedant profesionalams visus metus, kad vasarą vandens telkiniuose tiek vaikai, tiek suaugusieji jaustųsi užtikrinti, o nutikus nenumatytai situacijai vandenyje išliktų ramūs.
Gali išgelbėti kriziniu atveju
Vaikams plaukimo įgūdžiai itin naudingi, nes skatina psichosocialinį ir kognityvinį vystymąsi, lavina ištvermę, pusiausvyros laikymą ir lankstumą, stiprina vaiko pasitikėjimą savimi bei gelbsti nuo perkaitimo šiltuoju metų laiku. Siekiant išvengti vasaros maudynių metu kylančių pavojų ir paskatinti pramogautojus būti bendruomeniškus nelaimės atveju, plaukimo akademijoje vykdomos edukacijos darželiams ir mokykloms „Saugus vanduo“. Vaikai ir jaunuoliai supažindinami su saugaus elgesio vandenyje taisyklėmis, mokomi praktinių išgyvenimo įgūdžių bei kaip elgtis, nutikus nelaimei jiems patiems arba besimaudantiems drauge.
„Negana to, vaikai plaukdami išmoksta tinkamo elgesio vandenyje bei nepanikuoti ištikus kritinei situacijai, o tai gali išgelbėti gyvybę. Akademijoje dirba 12 profesionalių ir ilgametę patirtį turinčių trenerių komanda, padedanti vaikams įveikti vandens baimę, išmokti plaukti bei patobulinti turimus plaukimo įgūdžius“, – prideda E. Vaitkaitis.
O kad saugūs vandenyje būtų tiek jauni, tiek suaugę, birželį startavo nemokamos saugaus elgesio vandenyje edukacijos, skirtos visiems baseino lankytojams, „Pasitikrink, ar neskęsti!“. Edukacijos metu dalyviai gali ne tik pasitikrinti savo išgyvenimo vandenyje įgūdžius, bet ir mokytis plūduriavimo technikų, ką daryti skendimo atveju, kaip suteikti pagalbą sau ir kitam, kaip elgtis, įkritus į vandenį su rūbais, bei kokie aplink esantys objektai gali pasitarnauti kaip gelbėjimosi priemonės.
„Dar tik vasaros pradžia, o jau kaitri saulė kviečia atsigaivinti vandens telkiniuose. Tad saugiai jaustis vandenyje bei gebėti suteikti pagalbą įvykus nelaimei, turi tiek mažas, tiek didelis žmogus. O tuo pačiu norime ir skatinti žmones rūpintis savo sveikata, stiprinti fizinį pasirengimą bei įgauti vertingų žinių, kurios leis mėgautis vandens pramogomis saugiai“, – mano baseino vadovas.
Plaukimo akademiją gali lankyti ne tik vaikai nuo 5-erių, bet ir suaugusieji, kurie nori tobulinti plaukimo techniką arba išmokti plaukti. Mokymų plaukti metu atliekami kvėpavimo pratimai, mokomasi taisyklingos kūno padėties, gulėjimo vandenyje, įvairių plaukimo technikos elementų, šuolių į vandenį, nėrimo į gylį bei saugaus elgesio vandenyje taisyklių. O norintys pagerinti jau turimus įgūdžius, gali fokusuotis ties plaukimo būdų lavinimu, fizinės ištvermės didinimu, pirmosios pagalbos suteikimo bei skęstančiųjų gelbėjimo pagrindų mokymusi.
Galimybės vandens sportu užsiimti profesionaliai
Šiuo metu „Žalgirio“ plaukimo akademijoje treniruojasi 889 auklėtiniai – vaikai, paaugliai ir suaugusieji, o kitą sezoną planuojama, kad akademijoje treniruosis per 1100 narių bei bus suformuotos 93 mokymo plaukti ir plaukimo tobulinimo grupės.
Pirmoje liepos pusėje planuojama vykdyti atvirą atranką į meistriškumo grupes, kurioje galės dalyvauti ir kitų mokyklų bei akademijų jaunieji plaukikai, norintys plaukimu užsiimti profesionaliai.
„Jau nuo rudens bus formuojamos sportinės grupės, kuriose plauks gabiausi ir daugiausiai ryžto turintys vaikai. „Žalgirio“ vardas asocijuojasi su sportiniais pasiekimais, o tai įpareigoja skatinti jaunąją kartą domėtis bet kokiu profesionaliu sportu – ar tai būtų krepšinis, futbolas ar plaukimas. Planuojame, kad šias grupes link olimpinių pasiekimų ves „Žalgirio“ plaukimo akademijos treneris Tadas Duškinas, kuris šiuo metu padeda Rūtai Meilutytei sėkmingai pasiruošti Paryžiaus vasaros olimpinėms žaidynėms“, – priduria E. Vaitkaitis.
2022 m. atidarytas 50 m ilgio Olimpinis arenos baseinas atitinka „World Aquatics“ reikalavimus, todėl jame gali vykti pasaulinio lygio plaukimo varžybos, o 25 m baseinas skirtas specialiai mokymosi reikmėms.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vaidotas Žala sugrįžo į lyderių gretas: vienus varžovus įveikė gudrumu, kitus – jėga
Septintasis Dakaro ralio greičio ruožas Vaidoto Žalos, Paulo Fiuza ir Maxo Van Grolo trijulei klostėsi tarsi iš natų. „Skuba Team“ ekipažas šiandien išvengė techninių problemų, kurios juos persekiojo ankstesnėmis dien...
-
Skandalo per čiuožimo čempionatą kulminacija: moteris paneigė savo žodžius20
Prieš metus Kaune vyko Europos dailiojo čiuožimo čempionatas. Jame įsiplieskė konfliktas tarp savanorės, žurnalisto ir Lietuvos čiuožimo federacijos prezidento. Renginyje dirbusi Kaja Elena Brilė šeštadienio vakarą paneig...
-
Ilga diena ir kritimais stebėjęsis Siliūnas: galbūt per daug atsipalaidavo
Po trumpos atokvėpio dienos, Dakaro dalyviai šeštadienio rytmetį vėl išsiruošė į jau šeštąjį greičio ruožą. Užduotis laukė ne iš lengvųjų – lenktynininkams reikėjo įveikti patį ilgiausią,...
-
Į Lietuvą sugrįžęs Vanagas apie konfliktą su Baciuška: Rokas turbūt pats suprato17
Kol vieni vis dar kovoja dėl aukščiausių vietų Dakaro ralyje, kitiems sunkiausios pasaulio lenktynės jau baigtos. Šeštadienį į Vilnių parskrido Benediktas Vanagas, kuriam Dakaras baigėsi penktajame etape, kai su savo „Toyota...
-
Lyderių dešimtuke atsidūręs Baciuška: pabaigoj truputį paspaudėm2
Šiandien baigėsi šeštasis Dakaro ralio etapas. Jis buvo ilgiausias. Šiandien, panašu, jog Rokas Baciuška savo pažado laikėsi ir „tapkę paspaudė“. Ties pirmąja žyma jau buvo 13-tas, o ties 140 km &nda...
-
Be mechanikų ir pagalbos: kaip „Ovoko“ komanda bando užkariauti Dakarą?
Dakaro ralyje startuoja ne tik daugiau nei 800 lenktynininkų, bet ir jų komandos: mechanikai bei pagalbinis personalas, kurie daugumą ekipažų lydi iš paskos. Visa tai tam, kad vairuotojai ir šturmanai galėtų susitelkti į lenktyniavimą, t...
-
Po Vanago pasitraukimo iš Dakaro ralio – Baciuškos žinutė: visi mes čia važiuojame vienu tikslu3
Benediktui Vanagui pasitraukus iš Dakaro ralio, į žinią sureagavo ir Rokas Baciuška. ...
-
Legendinio „Olimpo“ jubiliejus: nuotaikos – dvejopos
„Mūsų klube įkurtame muziejuje būtų galima susipažinti ne vien su turtinga varžybų trofėjų kolekcija, bet susitikti ir su juos iškovojusiais atletais“, – sakė vienas kultūrizmo klubo „Olimpas“ steigėjų doc. dr...
-
Prieš lemiamas kovas – atsargios prognozės
Lietuvos rankinio federacijos (LRF) taurės moterų ir vyrų finalo varžybos vyks vasario 8–9 d. Alytuje, trofėjų sieks keturių miestų komandos. ...
-
Liūdna žinia iš Dakaro: Vanagui ralis – baigtas31
Nors Dakaro ralyje šiandien poilsio diena, Lietuvos lenktynininkas Benediktas Vanagas pasidalijo liūdna žinia – šis ralis jam, deja, baigtas. ...