- Parengta pagal Valstybinės ligonių kasos informaciją
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ilgą laiką Lietuvoje buvo stebima savižudybių skaičiaus mažėjimo tendencija. Beveik per dešimtmetį mirčių nuo savižudybių skaičius sumažėjo kone 40 proc. Tačiau šiais skaičiais vis dar gerokai lenkiame Europos šalių vidurkį. Kur ir kokios nemokamos psichologinės ar psichiatrinės pagalbos galima kreiptis, išgyvenant psichologinę krizę?
Psichikos sveikatos centrai
Kiekvienas privalomuoju sveikatos draudimu apdraustas Lietuvos gyventojas turi teisę būti prirašytas prie pirmines ambulatorines psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiančio psichikos sveikatos centro. Įprastai tai yra psichikos sveikatos centras gydymo įstaigoje, kurioje žmogus prisirašęs gauti šeimos medicinos paslaugas.
Jeigu šeimos medicinos paslaugas teikianti įstaiga psichikos sveikatos centro neturi, savo pacientams ji turi suteikti galimybę šias paslaugas gauti kitame psichikos sveikatos centre. Tačiau visi pacientai, jei pageidauja, gali pasirinkti bet kurį psichikos sveikatos centrą savo teritorinės Ligonių kasos veiklos zonoje ir jame prisirašyti. Svarbiausia, kad dėl šių paslaugų centras turėtų sutartį su Ligonių kasa. Šiuo metu Lietuvoje yra per 100 tokių psichikos sveikatos centrų.
Psichikos sveikatos centruose pirminio lygio paslaugos juose prisirašiusiems apdraustiesiems yra nemokamos ir norint jas gauti siuntimo nereikia. Tad esant psichologinių problemų ar ištikus emocinei krizei apdraustieji pirmiausia nedelsdami turėtų kreiptis į savo psichikos sveikatos centrą.
Kvalifikuota komanda
Psichikos sveikatos centruose paslaugas teikia specialistų komanda: gydytojas psichiatras, vaikų ir paauglių psichiatras, psichikos sveikatos slaugytojas, socialinis darbuotojas ir medicinos psichologas.
Pacientams teikiama būtinoji medicinos pagalba, atliekama psichikos ir elgesio sutrikimų diagnostika ir gydymas, lėtiniais psichikos ir elgesio sutrikimais sergančių žmonių tęstinė priežiūra, teikiamos pirminio lygio psichologinės-psichoterapinės paslaugos pacientui, grupei ar šeimai, siekiant padėti keisti elgesį, požiūrį ir gerinti psichikos sveikatą.
Psichikos sveikatos centrai atlieka ir savižudybės grėsmę išgyvenančių žmonių psichosocialinį vertinimą, teikia emocinę paramą jų artimiesiems ir kitiems savižudybės grėsmę patiriantį žmogų lydintiems asmenims. Suteikus skubią pagalbą dėl savižudybės iš ligoninės jau išrašytiems pacientams psichikos sveikatos centrai padeda taikydami atvejo vadybą.
Pagalba paciento namuose
Pirminė ambulatorinė psichikos sveikatos priežiūra gali būti teikiama psichikos sveikatos centruose ar mobiliosiose ambulatorijose, socialinės globos įstaigose, laisvės atėmimo vietų įstaigose, taip pat pacientų namuose, jei dėl sveikatos būklės jie negali atvykti į psichikos sveikatos centrą.
Be to, pacientai ar jų atstovai gali gauti nuotolines paslaugas, jei tai įmanoma, atsižvelgus į paciento būklę ir aplinkybes. Pavyzdžiui, nuotoliniu būdu gydytojas psichiatras ar gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras, identifikavęs pacientą, gali tęsti anksčiau paskirtų vaistų skyrimą, jei žmogaus būklė stabili, skirti pakartotinių tyrimų, paaiškinti pacientui ar jo atstovui tyrimų rezultatus, pagal juos koreguoti gydymą. Medicinos psichologas nuotoliniu būdu gali teikti psichologines konsultacijas.
Taigi savo psichikos sveikatos centre be šeimos ar kito gydytojo siuntimo pacientai gali gauti kompleksinę psichikos sveikatos priežiūrą ir kreiptis reikėtų nelaukiant, kol būklė taps sunki.
Kada reikia siuntimo
Jeigu reikia tokios specialistų pagalbos, kurios negali suteikti psichikos sveikatos centras, pacientams yra išduodamas siuntimas pas reikalingus antrinio ar tretinio lygio specialistus arba gultis į ligoninę.
Pavyzdžiui, kai vien ambulatorinis gydymas neefektyvus, o gydyti ligoninėje nebūtina arba kai po gydymo ligoninėje pacientui reikalinga tam tikra tęstinė pagalba, žmonės gali būti siunčiami gauti psichoterapijos ar psichiatrijos dienos stacionaro paslaugų. Jomis siekiama pagerinti psichikos ir elgesio sutrikimų gydymo veiksmingumą ir kokybę. Gali būti taikoma individuali ar grupinė psichoterapija, žaidimų, muzikos terapija, ergoterapija ir pan. Į specialistų komandą gali būti įtraukiamas socialinis darbuotojas, užimtumo specialistas, kineziterapeutas, kt.
Gera žinia ta, kad nuo šių metų liepos Lietuvoje diegiama ambulatorinė specializuoto psichologinio konsultavimo paslauga, kurią apmoka ligonių kasos. Ši paslauga, kurios trukmė 45–60 minučių, iki šešių kartų per kalendorinius metus (esant poreikiui skiriama papildomų konsultacijų) gali būti skiriama žmonėms, kurių arba kurių artimųjų sveikata labai pasikeitė, todėl sunkūs emociniai išgyvenimai gali neigiamai paveikti psichiką.
Pavyzdžiui, žmonėms, patiriantiems savižudybės grėsmę, taip pat kitoms pacientų grupėms: sergantiems onkologinėmis ligomis, tėvams, patiriantiems perinatalinio laikotarpio ar vaisingumo problemų, gimus naujagimiui su sunkiais sveikatos sutrikimais, mirus vaisiui, įvykus persileidimui ir pan., žmonėms, patyrusiems nudegimų, kai gresia neįgalumas, sergantiems tam tikromis neurodegeneracinėmis ar retomis ligomis, ir jų artimiesiems.
Gauti specializuoto psichologinio konsultavimo paslaugos gali siųsti gydytojas, kuris pacientą gydo nuo pagrindinės ligos. Specializuoto psichologinio konsultavimo paslaugas teikia medicinos psichologas. Šiuo metu šią paslaugą teikia Nacionalinis vėžio institutas, ruošiasi įdiegti ir kitos įstaigos.
Skubi psichologinė ar psichiatrinė pagalba
• Skubi psichologinė ar psichiatrinė pagalba psichikos sveikatos centruose yra teikiama be eilės jų darbo valandomis. Psichikos sveikatos centrų ne darbo laiku pagalbos galima kreiptis nemokamomis telefono linijomis, internetu ar pasirinktose gydymo įstaigose. Informacija apie tai skelbiama: iniciatyvos „Tu esi“ interneto svetainėje, psichikos sveikatos portale „Pagalba sau“, ligonių kasų interneto svetainėje.
• Skubios pagalbos galima kreiptis į ligoninių priėmimo-skubios pagalbos skyrius, kuriuose teikiama psichologinė pagalba ketinantiems nusižudyti ar aktyvių minčių apie savižudybę turintiems, taip pat bandžiusiems nusižudyti asmenims.
• Jei savižudybės grėsmę patiriantis žmogus yra susižalojęs, apsinuodijęs, sutrikusios sąmonės ar yra akivaizdi grėsmė jo sveikatai ar gyvybei, reikia skambinti bendruoju pagalbos telefono numeriu 112.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Būti čia ir dabar – nelengva užduotis
Jeigu stovite transporto spūstyje, nereiškia, kad tiesiog stovite joje. Jūs mintyse esate rytojaus susitikime su klientu, poryt – tėvų susirinkime. Arba tebesate praėjusį šeštadienį pas mamą, kuri tebepyksta, kad naujų vaist...
-
Suomiai – laimingiausi pasaulyje: kuo čia dėta savanorystė?
Suomija pagal Pasaulinio laimės indekso tyrimus jau ne vienus metus tituluojama laimingiausia šalimi pasaulyje ir, atrodo, nė neketina sustoti – šį titulą jau septintą kartą priglaudė ir 2024-aisiais. Kol visas pasaulis bando perpras...
-
„Geštalto praktika“: metodai, padedantys pažinti žmogaus vidinį pasaulį
Geštalto terapija – tai humanistinis psichoterapijos metodas, orientuotas į žmogaus gebėjimą suvokti ir integruoti savo jausmus, mintis ir elgesį. Jos tikslas – padėti asmeniui pasiekti didesnį sąmoningumą ir atsakomybę už savo gy...
-
Vaikų saugumas: gali padėti artimi santykiai ir technologijos
Šiandieniame sparčiai besivystančiame pasaulyje vaikų saugumo užtikrinimas kartu išlaikant jų nepriklausomybės poreikį ir atsakingumą tampa ne vienos šeimos iššūkiu ir nesutarimų priežastimi. Nesprendžiamos ir ats...
-
Tyrimas: lietuvių emocinis atsparumas kur kas blogesnis nei Europoje1
Kas antras žmogus Lietuvoje abejoja savo gebėjimu susitvarkyti su iškilusiais sunkumais, o kas penktas jaučia nepasitikėjimą savimi. Tokias tendencijas atskleidė „Tele2“ užsakymu atliktas, kartu su Vilniaus universitetu (VU) parengtas...
-
Po Naujųjų – suaktyvėjęs lietuvių įsitraukimas į hobius: psichologai turi paaiškinimą1
Sausiui prasidėjus, gyventojai stačia galva neria į hobius. Iškart po Naujųjų – užsipildė sporto salės, baseinai, šokių, keramikos užsiėmimai. Tendencija nesikeičia metai iš metų, naujų tikslų įgyvendinimo daugelis gr...
-
Švenčių padarinys – pošventinis liūdesys15
Po švenčių neretai jaučiamės apsunkę ne tik nuo silkės ar baltos mišrainės. Sunkios tampa ir mintys. Kaip sausį nepasiduoti pošventiniam liūdesiui ir vėl grįžti į ritmą? ...
-
Sausis – liūdniausias mėnuo?1
Po švenčių spindesio sausis daugeliui gali atrodyti ir atrodo tamsiausias mėnuo. Kaip išvengti šios sausio mėnesio depresijos? Apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su Žmogaus studijų centro partneriu – psichologu Justinu Buroku...
-
Ekspertė pataria, kaip išmokti „sveikai“ pyktis1
Didysis santykių menas – ne nesipykti, o mokėti išsakyti savo nuomonę ir poziciją be ilgų kivirčų ar durų trankymo. ...
-
Paromis neužmieganti Rūta Survilaitė – atvirai apie nemigą: ir daiktai ima keisti formas22
„Taip atrodo nemiga. Labai prašau plačiai dalintis. Tai svarbu“, – savo feisbuko paskyroje neseniai rašė teisininkė, vertėja, poetė Rūta Survilaitė, savo mintimis besidalijanti ir tinklaraštyje „Margos p...