- Gedas Salyga (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Medikai, ugniagesiai, kariai ir pasieniečiai daugybę metų skundėsi dėl per mažų algų. Bet gruodį jie netikėtai tapo algų lyderiais ir net aplenkė tradiciškai pirmaudavusius bankus. Priežastys įvairios. Medikai vardija pasiteisinusias reformas. Kariams džiaugsmas – vienkartinis. Kai kurie gavo priedus, o ministrė Dovilė Šakalienė sako, kad kurį laiką karių algos nebebus prioritetas.
Kariai, medikai ir ugniagesiai mus saugo, gydo ir gelbsti. Bet daug metų kalbėta, kad už darbą, dažnai pavojingą gyvybei, jie negauna adekvačios algos. Gruodį situacija pasikeitė. „Verslo žinios“, remdamosis „Sodros“ duomenimis, paskelbė, kokiose įstaigose buvo didžiausia algų mediana. Į viršų šovė medikai ir kariai.
„Pastaraisiais metais buvo stengiamasi kariškių atlyginimą padaryti tokį, kad neprarastume personalo, mums reikia papildomo personalo, turime auginti“, – kalbėjo krašto apsaugos ministrė D. Šakalienė.
Pirmą kartą tokioje statistikoje dominuoja ne privačios, o biudžetinės įstaigos.
Bet iš pradžių šiek tiek teorijos. Algų mediana skiriasi nuo vidurkio. Jei visus įstaigos darbuotojus surikiuotume pagal gaunamą algą nuo mažiausios iki didžiausios, tas, kuris per vidurį, ir būtų mediana. Sakoma, kad mediana tiksliau nei vidurkis parodo, kokia yra dažniausiai mokama alga įstaigoje.
Gruodį iš didžiausių šalies įstaigų pirmavo Greitosios medicinos pagalbos tarnyba, kurios algų mediana buvo 3,5 tūkstančio eurų prieš mokesčius – penktadaliu daugiau nei lapkritį. Antroje vietoje – kariuomenė, kurios algų mediana siekė 3,46 tūkstančio eurų, net 62 procentais daugiau nei lapkritį. Trečioje vietoje – Kauno klinikos. Penketuke – ir Vilniaus Santaros klinikos. Pirmą kartą tokioje statistikoje dominuoja ne privačios, o biudžetinės įstaigos.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Greitosios medicinos pagalbos tarnyba sako, kad gruodį dalis darbuotojų gavo priedus už viršvalandžius. „500 eurų padidėjimą lėmė viršvalandžių apskaita. Tarnyboje taikoma vidinė viršvalandžių apskaita, kas tris mėnesius yra skaičiuojama, kiek žmonės dirbo viršvalandžių, ir išmokamas atlygis“, – aiškino Greitosios medicinos pagalbos tarnybos atstovas Tomas Bagdonas.
Teigiama, kad Greitosios tarnyboje tai jau tampa įprastomis algomis.
„Šis atlygis, 3500 eurų „ant popieriaus“, atspindi tą progresą, gerovę, kuri buvo pasiekta per 1,5 metų“, – teigė T. Bagdonas.
Antroje vietoje – kariuomenė. Nors atsitiktinai pakalbinti kariai sako daugiau pinigų negavę, kariuomenės statistiką gruodį iškėlė daliai karių išmokėti priedai. Vis didesniais pinigais skatinami ir būsimi kariūnai. Karo akademija siūlo stipendijas, didesnes už vidutinę algą šalyje. Studijų pradžioje stipendija visiems vienoda – 550 eurų. Antrame kurse ji jau per 1000 eurų. Ketvirto kurso gale stipendija siekia 1400 eurų, jei tarnyba įvertinama gerai.
Didžiausių algų penketuke gruodį ir pagrindiniai Lietuvos medicinos centrai: Kauno klinikos, Santaros klinikos. Metų gale daug biudžetinių įstaigų moka priedus. Beje, didžiausias algas gruodį gavusių įstaigų dešimtuke yra ir pasieniečiai, taip pat ugniagesiai gelbėtojai, kurie paprastai linksniuojami dėl mažų algų. Bent kariams algos kurį laiką nebedidės.
„Dėl galimybių artimiausiu metu papildomai kelti atlyginimus, visi suprantame, kad dabar mes koncentruosimės į įsigijimus“, – sakė krašto apsaugos ministrė.
Antradienį oficialiai įsteigta kariuomenės divizija, pavadinta Pirmąja. Divizija – pagrindinis vienetas NATO planuose. Turėti diviziją svarbu, kad prašydami sąjungininkų paramos patys būtume pilnaverčiai gynybos planų dalyviai.
„Tai nėra kažkas naujo, unikalaus, tam tikri padaliniai jau parengti, stovi. Tik dabar sujungti po viena vėliava“, – teigė kariuomenės vadas Raimundas Vaikšnoras.
Divizija kuriama iš trijų dabartinių brigadų, bet jos bus smarkiai perginkluotos. Anot prezidento, tai reikia padaryti iki 2030 metų.
„Priėjau prie išvados, kad pastaruoju metu padėtis, deja, keičiasi į blogąją pusę ir mes turime būti dar ryžtingesni, dar greitesni“, – tikino prezidentas Gitanas Nausėda.
Vis dar neatsakomas esminis klausimas – iš kur per penkerius metus bus papildomai paimta daugiau nei 10 milijardų eurų divizijai aprūpinti.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šadžius: ILTE – vienas pagrindinių instrumentų stiprinti šalies ekonomiką
Lietuvai ieškant papildomų pinigų gynybos finansavimui ir tam siekiant skatinti šalies ekonomikos augimą, bus stiprinamas nacionalinis plėtros bankas „Investicijos Lietuvos ekonomikai“ (ILTE), du–tris kartus didinant jo įst...
-
Tarptautinis valiutos fondas įvertino Lietuvos ekonomiką: ko tikėtis?
Pastaraisiais metais atsparumą rodžiusi Lietuvos ekonomika šiemet turėtų toliau augti, tačiau didės infliacija, skelbia Tarptautinis valiutos fondas (TVF), praėjusią savaitę Vilniuje vertinęs Lietuvos ekonominę situaciją ir perspektyvas.&nbs...
-
Pateko į komisijos akiratį: užkliuvo „Nemuno aušros“ frakcijos atstovo Skardžio elgesys
Seimo Etikos ir procedūrų komisija tirs Audito komiteto pirmininko, „Nemuno aušros“ frakcijos atstovo Artūro Skardžio elgesį dėl jo siūlymų, susijusių su vėjo energetika. ...
-
Prezidentas Nausėda palaikytų susitarimo dėl gynybos atnaujinimą su viena sąlyga
Prezidentas Gitanas Nausėda palaikytų susitarimo dėl gynybos atnaujinimą, jei parlamentinės partijos matytų tam poreikį. ...
-
Naujam keleivių išvykimo terminalui – ir pagyrimai, ir kritika: išbandė ir aktorius Audrius Bružas
Vilniaus oro uoste oficialiai atidarytas ilgiau nei 1,5 metų statytas naujas keleivių išvykimo terminalas. Jis kainavo apie 50 mln. eurų ir laikomas vienu pažangiausių pasaulyje. Senoje išvykimo salėje per metus bus įkurta keleivių poilsi...
-
Vyriausybė dėl žuvivaisos reikalų: perleidimas kitai ministerijai biudžeto lėšų nesutaupys
Vyriausybė siūlo nepritarti, kad vidaus vandenų žuvų išteklių išsaugojimo ir atkūrimo politiką formuotų ir žuvivaisos tvarką nustatytų bei programas rengtų tik Aplinkos ministerija. ...
-
Vyriausybė – už švelnesnę tvarką pasienio zonoje nei siūlo Seimo nariai
Grupei Seimo narių siūlant nuo 2026 metų apriboti plynuosius miškų kirtimus pasienyje ir pakelėse 20 kilometrų atstumu nuo Rusijos ir Baltarusijos sienos, Vyriausybė siūlo švelnesnę tvarką. ...
-
Seimo etikos sargai: Pranckietis galimai supainiojo viešuosius ir privačius interesus
Prieš Seimo rinkimus kailinių žvėrelių augintojų finansiškai paremtas parlamentaras Viktoras Pranckietis neturėjo teikti siūlymo atidėti šių fermų uždarymą, trečiadienį pareiškė Seimo Etikos ir procedūrų komisija. ...
-
Paluckas: šio proceso metu elektra šalyje nedings net gedimų ar sabotažo atveju
Artėjant savaitgalio Baltijos šalių atsijungimui nuo posovietinės elektros sistemos, premjeras Gintautas Paluckas tvirtina, jog Lietuva yra pasiruošusi bet kokių grėsmių scenarijams – elektros tiekimas gyventojams būtų užtikrintas ...
-
Ruginienė ketina peržiūrėti leidimų dirbti su vaikais išdavimą: tai atrodo neteisinga
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė teigia, kad yra planuojama peržiūrėti šiuo metu su vaikais dirbantiems asmenims taikomą QR kodų tvarką, kuria siekiama apsaugoti nepilnamečius nuo seksualinio smurto. Ministrė abejoja, ar &...