- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Politikams ieškant lėšų didesniam šalies gynybos finansavimui ir siūlant šalia trimečio akcizų didinimo plano papildomai apmokestinti alkoholį, tabaką ir kurą, šio verslo atstovai įspėja, kad dar labiau didinant akcizus tabakui ir alkoholiui išaugs nelegali prekyba.
Stambieji aludariai siūlo labiau apmokestinti stiprų alkoholį, o rūkalų gamintojai – įvesti banderoles elektroninėms cigaretėms ir taip skaidrinti rinką.
Tuo metu smulkaus ir vidutinio verslo atstovas įspėja, kad metinių pajamų ribos verslo liudijimų turėtojams sumažinimas daugiau nei perpus sugniuždys pradedančius verslininkus.
Verslo atstovai Seimo Biudžeto ir finansų komitete trečiadienį išsakė savo pastabas dėl gynybos mokesčių paketo, tačiau komitetas jokio sprendimo nepriėmė.
Aludariai nori didesnio stipriųjų gėrimų apmokestinimo
Didieji aludariai siūlo labiau apmokestinti stipriuosius gėrimus, kurių, jų teigimu, išgeriama vis daugiau.
„Etilo alkoholiui kaip akcizo kategorija turi potencialo labiausiai prisidėti prie gynybos finansavimo“, – komitete trečiadienį teigė Lietuvos aludarių gildijos prezidentas Saulius Galadauskas.
Jo teigimu, per pastarąjį dešimtmetį labiausiai akcizas padidintas silpniausiems gėrimams: 282 proc. – vynui, 249 proc. – alui, 549 proc. – sidrui, tuo metu etilo alkoholiui – tik 93 proc.
Pasak jo, etilo alkoholis tarp stipriųjų gėrimų 2014 metais užėmė 36 proc., o 2023 metais – 43 proc.
S. Galadausko teigimu, didieji aludariai siūlo etilo alkoholiui kasmet akcizą didinti 12,6–12,8 proc., o ne 11–11,6 proc., kaip siūlo Vyriausybė. Alaus ir sidro akcizą gildija siūlo nustatyti maždaug 5 proc. mažesnį akcizą nei siūlo Vyriausybė.
Tada, pasak S. Galadausko, alkoholio vartojimas mažėtų 3–7 proc., į biudžetą papildomai būtų surenkama 12–19 mln. eurų pajamų.
Vyriausybė siūlo 2025–2027 metais didinti vyno akcizą 16,5–16,9 proc., alaus – 16-16,6 proc. etilo alkoholiui – 11–11,6 proc.
Padidinus akcizus 0,5 litro iki 8,5 laipsnio vyno kitais metais brangtų 11–15 centų, virš 8,5 laipsnių – 21–30 centų. Pusės litro 5,2 proc. stiprumo alaus kaina kasmet augtų 5–7 centais, o 37 laipsnių stipriųjų gėrimų – 60–80 centų.
Lietuvos aludarių gildijos nariai yra Utenoje ir Klaipėdoje veikianti įmonė „Švyturys – Utenos alus“, Panevėžyje įsikūrusi „Kalnapilio – Tauro grupė“, Kauno alaus darykla „Volfas Engelman“, o taip pat lietuviško salyklo gamintoja „Viking Malt“ iš Panevėžio.
Tabako gamintojų asociacija – už banderoles e. cigaretėms
Nacionalinė tabako gamintojų asociacija siūlo įvesti banderoles e. cigaretėms.
Jeigu norime skaidrumo, geresnės apskaitos, reikėtų svarstyti galimybę elektroninėms cigaretėms įvesti banderoles.
„Jeigu norime skaidrumo, geresnės apskaitos, reikėtų svarstyti galimybę elektroninėms cigaretėms įvesti banderoles. Jos turi akcizą, bet neturi banderolių“, – komitete kalbėjo asociacijos vykdomasis direktorius Arnas Neverauskas.
Pasak jo, tam pritaria ir valstybės institucijos: „Šiuo paketu būtų galima ir šią problemą išspręsti. Būtų daugiau apskaitos, skaidrumo ir aiškumo valstybei“.
A. Neverauskas teigė nepritariantis Vyriausybės siūlomam kaitinamojo tabako apmokestinimui.
„Dabar Lietuvoje kaitinamojo tabako apmokestinamas didžiausias Baltijos šalyse. Trim kartais maždaug“, – teigė gamintojų atstovas.
A. Neverauskas prognozuoja, kad mokesčių didinimas vers gyventojus ieškoti alternatyvų: sukti į nelegalią rinką arba apsipirkti Lenkijoje ar Latvijoje.
Kaitinamojo tabako akcizą Vyriausybė siūlo 2025–2027 metais didinti po 12,5 proc. 20 vienetų brangtų 24–30 centais.
Elektroninių cigarečių skysčiui ketinama akcizą kasmet didinti po 60 proc., todėl 2 ml indas brangtų nuo 36 centų kitais metais iki 94 centų 2027-aisiais.
Rūkomojo ir neapdoroto tabako akcizą siūloma didinti po 9,5 proc. ir 20 g produkto brangtų 26–31 centais. Cigarų ir cigarilių akcizai augtų po 15,5 proc. ir 20 g produkto kaina didėtų 36–47 centais.
8,5 proc ketinama didinti akcizą cigaretėms ir 20 vienetų pakelis brangtų 26–33 centais.
Mokslininkas: pajamų lubas verslo liudijimų turėtojams reikia didinti, o ne mažinti
Nuo 45 tūkst. iki 20 tūkst. eurų sumažinta metinių pajamų riba verslo liudijimų turėtojams sugniuždytų pradedančiuosius verslininkus, įspėja Mokslininkų sąjungos atstovas.
„Demotyvuotų pradedančiuosius verslininkus“, – tvirtino socialinių mokslų daktaras Jaunius Jatautas.
Jis pabrėžė, kad ši organizacija yra Smulkaus ir vidutinio verslo tarybos narė, todėl abi laikosi vieningos pozicijos dėl metinių pajamų ribos mažinimo verslo liudijimų turėtojams.
„Atsižvelgiant į infliacijos rodiklius, mūsų nuomone, šią ribą būtų galima tik kelti, bet ne mažinti“, – pridūrė jis.
Seime gynybos mokesčių paketą pristatydama finansų ministrė Gintarė Skaistė teigė, kad mažinant metinių pajamų ribą dirbantiems su verslo liudijimais siekiama, kad ši verslo forma naudotųsi tik smulkiausieji verslininkai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius1
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?2
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės6
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas105
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...