- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dar vasarą „Perlas Energija“ sustabdė veiklą ir savo klientus paliko loterijoje. Eiti pas kitą tiekėją su aukštesnėmis elektros kainomis ar nedaryti nieko? Kad tokios istorijos nepasikartotų, Seimas pritarė Vyriausybės pataisoms – griežtinti reikalavimus nepriklausomiems tiek esamiems, tiek būsimiems elektros tiekėjams, pasakojama LNK reportaže.
„Šios priemonės padės mums ateityje prevenciškai išvengti tai, kas atsitiko su „Perlu Energija“, – sakė Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.
„Kad pats vartotojas, jeigu vienas ar kitas energijos tiekėjas bankrutuoja, iškrenta iš rinkos, nenukentėtų, kad neliktų kažkokio neapibrėžtumo, kad neįkristų į biržos rinkos svyravimus, šis įstatymas tai sprendžia“, – teigė Seimo Ekonomikos komiteto narys Gintautas Paluckas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Nauji reikalavimai Seimo palaiminti kaip tik tada, kai Valstybinės elektros reguliavimo taryba (VERT) tiria, kaip stipriai dar vienas iš tiekėjų susiduria su problemomis.
„Nerimauti kol kas dar nėra ko, nes tai yra tik pirminė informacija, kad tiekėjas pakliuvo į taip vadinamas kainų žirkles, kuomet elektrą įsigyja brangiau nei ją parduoda savo vartotojams“, – kalbėjo VERT narys Matas Taparauskas.
Elektrą, kaip nepriklausomos tiekėjos, buitiniams vartotojams tiekia bendrovės „Ignitis“, „Enefit“, „Elektrum Lietuva“, „Egto energija“ ir „Birštono elektra“. Reguliuotojas ramina, kad tai – nė viena iš jų. Tiekėjas aptarnauja tik verslo klientus. O tokių yra dar per šimtas. Koks tai tiekėjas, reguliuotojas neatskleidžia. Nepasako ir susidariusio nuostolio.
„Kai turėsime visą detalesnę informaciją, tada galėsime ja pasidalinti. Esame parašę paklausimą tiekėjui dėl papildomos informacijos suteikimo“, – komentavo M. Taparauskas.
Nuo kitų metų nepriklausomas tiekėjas nebegalės turėti skolų ar pradelstų mokėjimų. Riziką reikės prisiimti savais pinigais, o nuosavas kapitalas turės sudaryti bent pusę įmonės įstatinio kapitalo.
„Pataisos yra pavėluotos. Jos, aišku, yra pakankamai griežtos ir tikrai nebeskatins neatsargių tiekėjų atėjimo į rinką“, – savo nuomonę išsakė energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.
Atsiras daugiau apsaugos ir buitiniams vartotojams. Visi tiekėjai turės lėšų fondą žalai padengti. Jei tiekėjas sustabdys veiklą, iš to fondo bus kompensuojami nuostoliai klientams.
„Tai nėra lėšos, kurios sukauptos tiesiog banko sąskaitoje ar kažkur kitur. Dažniausiai tam gali būti panaudojama tam tikros draudiminės sutartys, banko garantai“, – sakė M. Taparauskas.
Nepriklausomas tiekėjas privalės atsiskaityti reguliuotojui. Kas ketvirtį teikti ataskaitą apie mokumą, kas mėnesį – apie vykdomus įsipareigojimus klientams.
Tiekėjas pakliuvo į taip vadinamas kainų žirkles, kuomet elektrą įsigyja brangiau nei ją parduoda savo vartotojams.
„Tikrai nebus esminė. Kalba turbūt gali eiti apie papildomus, vieną ar du, administracinius žmonių resursus, kurių galbūt reikės vietoje arba centrinėje organizacijoje Estijoje“, – teigė „Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna.
„Tai yra papildoma administracinė našta, nes reikės, aišku, ir papildomai skaičiuoti, pateikti įvairias ataskaitas“, – komentavo „Ignitis“ Privačių klientų padalinio vadovas Andrius Kavaliauskas.
Opozicija teigia, kad papildomi reikalavimai bus perkeliami ant vartotojų pečių per elektros kainą.
„Tai padės apsisaugoti nuo tokių įmonių kaip „Perlas“, bet neapsaugos vartotojų nuo to, kad minusinis verslas nebūtų dotuojamas iš tų pačių klientų, paprastų vartotojų, pinigų“, – nuomonę išsakė ir Seimo Ekonomikos komiteto narys Viktoras Fiodorovas.
„Iš esmės taip, nes bet kokie kompanijos kaštai, yra papildoma administracinė našta, kaštai, kurie galiausiai atsiranda kainoje. Deja, taip“, – apie galinčią susidaryti tokią situaciją aiškino V. Koryzna.
Nuo elektros brangimo apsaugos žmonėms nebus. Kitąmet elektra pigs tik tiems, kurie yra garantiniame tiekime ir moka brangiausiai. Dabar tokiems elektra 25 proc. brangesnė nei rinkos kaina. Kitais metais ji bus tik 15 proc. brangesnė.
„Dėl susiformavusių aukštų elektros energijos kainų rinkose, tie 25 proc. šiandien tikrai atrodė per aukšti. Matėme, kad tai yra aukštesnis tarifas nei patiriami garantinio tiekimo kaštai“, – kalbėjo M. Taparauskas.
Naujiems elektros tiekėjams griežtesni reikalavimai įsigalios nuo kitų metų kovo 1 d., o esamiems – nuo gegužės 1 d.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LB: valiutos atsargomis tiesiogiai finansuoti Vyriausybę draudžia ES sutartis
Lietuvai ketinant iki 2030-ųjų gynybai skirti gerokai didesnį finansavimą, o prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant tai daryti panaudojant ir Lietuvos valiutos atsargas, Lietuvos bankas (LB) pareiškė, kad tiesiogiai iš šio šalt...
-
Paluckas: norintieji iki pensijos pasitraukti iš kaupimo turėtų susimokėti GPM
Premjeras Gintautas Paluckas iš esmės pritaria idėjai, kad iš pensijų kaupimo galima būtų pasitraukti bet kada. Visgi politikas priduria – norint tai padaryti iki pensinio amžiaus, reikėtų susimokėti gyventojų pajamų mokestį (GP...
-
„LTG Link“ traukiniai pernai pervežė 5,5 mln. keleivių
LTG grupės keleivių vežimo bendrovė „LTG Link“, preliminariais duomenimis, pernai pervežė daugiau nei 5,5 mln. keleivių. 5 mln. iš šių keleivių vyko traukiniais Lietuvoje – tai yra 330 tūkst. daugiau nei 2023 metais, p...
-
„airBaltic“ didins reisų skaičių tarp Vilniaus ir Amsterdamo
Oro bendrovė „airBaltic“ nuo kovo pabaigos pabaigos dvigubins skrydžių tarp Vilniaus oro uosto ir Amsterdamo skaičių, pranešė Lietuvos oro uostai. ...
-
Šadžius: tikrai nevardinsiu šaltinių, nes beprasmiška tą dabar daryti
Lietuvai planuojant iki 2030 metų gerokai padidinti gynybos finansavimą, o prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant pasitelkti ir Lietuvos valiutos atsargas, finansų ministras Rimantas Šadžius teigia, kad dar per anksti įvardyti galimus naujus gynybo...
-
Premjeras dėl pensijų fondų turi kategorišką nuomonę: reikia pasitikėti žmonėmis
Vyriausybei svarstant, kokiomis sąlygomis leisti žmonėms anksčiau laiko pasitraukti iš antros pensijų pakopos, premjeras Gintautas Paluckas pasisako už galimybę žmogui pasitraukti bet kada, tačiau sumokant gyventojų pajamų mokestį (GPM), kur...
-
Paluckas išdėstė, iš kur galima paimti pinigų gynybai
Lietuvai planuojant iki 2030 metų gerokai padidinti gynybos finansavimą premjeras Gintautas Paluckas sako, kad tam būtų naudingas bendras Europos Sąjungos valstybių paskolų fondas. ...
-
Jau netrukus sulauksime pokyčių: kasoje grąža bus skaičiuojama kitaip
Nuo gegužės parduotuvės grąžą skaičiuos kitaip. Atsiskaitantiems grynaisiais nebeduos grąžos 1 ir 2 euro centų. Vietoj to kasos aparatai automatiškai apvalins bendrą pirkinių krepšelio sumą iki 0 arba 5. Prekybininkai pokyčiams jau ...
-
Degalų kainos: įvardijo veiksnius, dėl ko mokėsime daugiau
Naujieji metai atnešė naujas degalų kainas. Benzinas vidutiniškai pabrango 10 centų, o dyzelinas – 20 centų. Kilus kainoms, vairuotojai ieško būdų, kaip sutaupyti, praneša LNK. ...
-
Vyriausybė keičia skandalingą potvarkį
Vyriausybė trečiadienį pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymui sušvelninti buvusios Vyriausybės įvestus dvejopos paskirties prekių eksporto lėktuvais į trečiąsias šalis ribojimus. ...