- Radvilė Rumšienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Bemaž mėnesį galiojantys didesni akcizai alkoholiui kursto aistras. Neslepiama, kad, išeikvoję anksčiau turėtas svaigiųjų gėrimų atsargas, verslininkai bus priversti kilstelėti kainas. Kai kur jos jau išaugo.
Stebi situaciją
Uostamiesčio verslininkai sureagavo į nuo šio mėnesio padidintus akcizus alkoholiui.
Klaipėdos senamiesčio verslininkų sąjungos valdybos narė Inga Česnakienė teigė, kad kai kuriuose baruose ir kavinėse alkoholis jau pabrango, kiti tokiam žingsniui dar tik rengiasi.
"Tiesa, kainas pakėlė ne visi. Didesni akcizai įsigaliojo nuo kovo 1 d., todėl nemažai verslininkų pardavinėja turimus likučius. Žiūrime, kas, kada ir kiek pakels. Klientas tam yra labai jautrus", – dėstė verslininkė.
Pašnekovė taip pat teigė neabejojanti, kad ateityje kainos šoktelės visose įstaigose.
Rezultatas – po vasaros
Pastebima, kad kainos dar tik pradeda kilti, todėl kol kas nesiimama įvardyti, kiek vidutiniškai pabrango ar dar brangs alkoholiniai gėrimai. Veikiausiai, pasibaigus vasarai ar iki metų pabaigos šiuos pokyčius jau bus galima apibendrinti konkrečiau.
I.Česnakienė akcentavo ir kitus pramogų, maitinimo verslo atstovams uždėtus apynasrius. Tai susiję su alkoholio reklama, akcijų draudimu.
"Po visų šių apribojimų ir akcizų pakėlimo mes, be abejonės, turėsime šiek tiek kelti kainas ir negalėsime daryti jokių nuolaidų. Tai tikrai atsilieps", – pripažino pašnekovė.
Klaipėdos senamiesčio verslininkų atstovė apgailestavo, kad augant kainoms klientai ims rinktis, kur leisti laiką.
Paskata šešėliui?
Nemažai verslininkų abejoja akcizus pakelti nusprendusios valdžios argumentais, esą tokiu būdu siekiama mažinti alkoholio vartojimą. Pabrėžiama, kad šią problemą vertėtų spręsti ne draudimais ir didesniais mokesčiais, o kitomis priemonėmis.
I.Česnakienės teigimu, uostamiesčio gyventojų alkoholio vartojimo įpročiai jau yra kitokie.
"Anksčiau žmonės gerdavo daugiau, vėliau jų laisvalaikis kiek pasikeitė. Miestiečiai pradėjo rinktis daugiau įvairių pramogų. Tai sveikintina, juk mes taip pat nesame girdykla", – pastebėjo verslininkų atstovė.
Pašnekovė taip pat prognozavo, kad žemesnės klasės baruose ir kavinėse padidėjus akcizams suklestės šešėlinė prekyba.
Verslininkė neabejojo, jog valdžia drastiškų priemonių ėmėsi per greitai. Anot jos, vertėjo imtis švelnesnių permainų ir vertinti, kaip į tai reaguoja rinka.
Teigiama, kad dėl šoktelėjusių kainų sumažės verslininkų pelnas, todėl atitinkamai bus surenkama mažiau mokesčių į valstybės biudžetą.
Tikėtina, kad ūgtelėjusios kainos įtakos neturės tik turistų įpročiams. Svečius tradiciškai labiau domina maisto, o ne alkoholio kainos.
Laikysis savo ideologijos
Karčių žodžių Lietuvos valdžiai negailėjo ir šiuo metu uostamiestyje itin populiarios ir viską po vieną eurą siūlančios kavinės "Vyšnia" vadovas Ramūnas Vyšniauskas.
Jis teigė, kad sprendimas padidinti akcizą alkoholiui – valdžios bandymas žmonių sąskaita surinkti pinigų į biudžetą, mat kainos išaugs tiek, kiek jas išpūs padidėjęs mokestis.
Iki šiol nieko brangiau nei už vieną eurą neįkainojusi "Vyšnia", kaip pripažino vadovas, yra priversta alkoholį kiek pabranginti.
"Vyšnia" laikysis savo ideologijos. Mes nekelsime kainų nei maistui, nei kam kitam. Tačiau svaigalų kainas tenka padidinti bent 10 ar 20 centų, nes litras alaus pabrango 40 centų", – suskaičiavo R.Vyšniauskas.
"Vyšnia" laikysis savo ideologijos. Mes nekelsime kainų nei maistui, nei kam kitam.
Pašnekovo teigimu, kiek skaudžiau ūgtelėjusius akcizus pajus tie viešojo maitinimo sektoriaus atstovai, kurie stengėsi išlaikyti mažesnes gėrimų kainas nei kiti rinkos dalyviai.
"Pas ką bokalas kainavo 3 ar 4 eurus, tai jiems tie 20 centų ne itin daug reiškia, o pas mus, kur antkainis yra vos keli centai, tikrai pasijus", – teigė R.Vyšniauskas.
Verslininkas pridūrė, kad šalies kišenė pildytųsi kur kas sėkmingiau elgiantis atvirkščiai – mažinant akcizą degalams, kitoms prekėms, mat žmonės drąsiau išlaidautų ir taip būtų surenkama daugiau mokesčių.
Kritikos pašnekovas valdžiai negailėjo ir dėl itin nepalankių sąlygų kurtis jaunam verslui. Pasak "Vyšnios" vadovo, naujiems verslininkams vertėtų taikyti mokestines lengvatas, skatinti imtis veiklos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius3
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?2
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės8
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas105
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...