A. Duda: Briuselis turi spręsti problemą dėl žemės ūkio produktų iš Ukrainos eksporto

Lenkų ūkininkams toliau protestuojant prieš Ukrainos grūdų ir kitų žemės ūkio produktų eksportą į Europos Sąjungą (ES), Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda) sako, kad Briuselis turi spręsti susidariusią situaciją politiniu lygiu.

„Tai (žemės ūkio produktų iš Ukrainos eksporto klausimą – BNS) turime išspręsti, bet Lenkija pati šios problemos neišspręs, nes jeigu mes kokiu nors būdu šiandien bandytume apriboti ukrainiečių produktų srautą į Europos Sąjungą, tai kartu pažeistume Bendrijos reglamentus“, – interviu LRT laidoje „Dienos tema“ ketvirtadienį sakė Vilniuje vykusiame Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime dalyvavęs A. Duda.

„Taigi tai Briuselis turi surasti tokias sąlygas, kurios saugotų ir šalis nares nuo tos situacijos, kurioje šiandien esame atsidūrę. Ta problema turi būti išspręsta politiniu lygmeniu“, – kalbėjo Lenkijos prezidentas.

Vis dėlto A. Duda paragino nepainioti Lenkijos ūkininkų protestų ir lenkų pagalbos pabėgėliams iš Ukrainos.

ES valstybės narės ir Europos Parlamentas pirmadienį susitarė dėl griežtesnių apribojimų tam tikriems iš Ukrainos importuojamiems žemės ūkio produktams. Jais apribotas paukštienos, kiaušinių, cukraus, kukurūzų, kruopų ir medaus įvežimas iki vidutinių apimčių, buvusių nuo 2021-ųjų vidurio iki 2023-ųjų pabaigos.

Vis dėlto susitarimu buvo pratęstas Ukrainos žemės ūkio prekėms taikomas neapmuitinimas, kurį blokas taiko nuo Rusijos invazijos į kaimyninę šalį pradžios 2022-ųjų vasarį.

„Tai Briuselis priėmė sprendimą nuimti apribojimus maisto produktų eksportui iš Ukrainos į Europos Sąjungos teritoriją. Deja, tai turi pasekmių ir už Ukrainos ribų. Lenkijoje taip pat“, – kalbėjo A. Duda.

Jo teigimu, į ES patekę „gigantiški žemės ūkio produkcijos iš Ukrainos kiekiai“ yra pigesni ir „tiesiog žlugdo vietos rinkas“, o Ukrainos žemės ūkio pramonė esą yra valdoma didžiųjų Vakarų Europos ir JAV, bet ne Ukrainos įmonių.

„Taigi yra tokia paradoksali situacija ir sunku stebėtis dėl (Lenkijos – BNS) ūkininkų, kad jie save gina, nes juk jie investavo Lenkijoje į savo ūkius, nusipirko naujausią techniką, paėmė paskolas, ir tai, kad pigūs maisto produktai, žemės ūkio produkcija yra atvežama iš Ukrainos, jiems kelia didelę destrukciją“, – kalbėjo A. Duda.

Protestuodami prieš žemės ūkio produktų importą iš trečiųjų šalių, Lenkijos ūkininkai vasario pabaigoje pradėjo blokuoti kelius.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių