- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Energetikos ministras ir energetikos holdingo „Lietuvos energija“ vadovas neigia žiniasklaidos informaciją, kad Kainų komisija prognozuoja net 22 proc. didesnę vidutinę dujų kainą vartotojams 2015 metais. Energetikos ministras Rokas Masiulis tikina, kad dujų kaina vartotojams kitais metais nedidės.
„Galutinė dujų kaina mūsų vartotojams neturėtų kilti ir pasklidusi informacija apie dujų kainos didėjimą yra neteisinga, nes yra ištraukta iš konteksto. Gaila, kad keliamas ažiotažas ir panika ten, kur jos nėra“, - BNS sakė R.Masiulis.
Pasak jo, kol kas į dujų kainos skaičiavimus neįtraukta permoka už 2013 metais ir 4 šių metų mėnesius iš „Gazprom“ pirktas dujas, todėl perskaičiavus prognozes, bus aišku, kad dujų kainos vartotojams nekils. R.Masiulis tikino, kad dujos nebrangs ne tik komerciniams, bet ir buitiniams vartotojams.
„Palyginti su pernai, kilti neturėtų. (...) Tiksliau suskaičiuoti ir pasakyti turėtų Kainų komisija, bet panikai pagrindo nėra“, - BNS teigė ministras.
Bendra dujų kaina komerciniams vartotojams kitąmet turėtų mažėti, nes naują suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo priedą amortizuos dujų kainos permoka, teigia „Lietuvos energijos“ vadovas Dalius Misiūnas. Tačiau jis nesiryžta prognozuoti konkrečios kainos šilumos gamintojams - anot jo, 2015 metų žiemą kainos bent jau neturėt būti didesnės nei praėjusį šildymo sezoną, kai Lietuva už „Gazprom“ dujas mokėjo brangiausiai Europoje.
D.Misiūnas pripažįsta, kad galutinę dujų kainą didins nuo gruodžio pradedamas rinkti SGD terminalo priedas, kuris preliminariai turėtų siekti apie 102 litus už tūkstantį kubų, tačiau jį turėtų amortizuoti „Lietuvos dujų“ planuojama permoka dujų vartotojams.
„Idėja yra tokia, kad papildomas kainos mažinimas, susijęs su 280 mln. litų, leis kompensuoti terminalo priedą. Taip, priedas bus kaip papildomas mokestis, bet dujų kainos sumažėjimas lems, kad galutinė kaina vartotojui dėl terminalo priedo neišaugs“, - BNS sakė D.Misiūnas.
Jis tikino, kad komerciniams klientams dujų kaina sumažės, nes apie būsima 14 proc. permoka bus didesnė nei 7-8 proc. SGD priedas. Tačiau galutinė dujų kaina šilumos gamintojams priklausys ne tik nuo „Lietuvos dujų“ kainos - šilumininkai privalo pirkti dalį dujų iš SGD terminalo, kurios žiemą sudarys iki pusės visų jų suvartojamų dujų.
„Lietuvos žinios“ penktadienį rašo, kad Kainų komisija prognozuojamą dujų kainą pakėlė į neregėtas aukštumas - nuo 1277 litų šiemet iki 1558 litų už 1tūkst. kubų kitais metais. Tačiau komisijos atstovė Loreta Kimutytė BNS patikslino, kad pastaroji kaina yra termofikacijos elektrinėms tiekiamų dujų kaina su visomis dedamosiomis, o nurodyta šių metų kaina - be dedamųjų ir tik dujų importo.
Kainų komisija penktadienį oficialiai paskelbė, kad preliminariais skaičiavimais, kitų metų vidutinė dujų kaina termofikacinėms elektrinėms sieks 1558 litus - apie 3,4 proc. daugiau nei šių metų vidutine kaina (1507 litai). Tačiau L.Kimutytė BNS teigė, kad į šią kainą neįtraukta „Lietuvos dujų“ permoka, be to, gali keistis kol kas tik preliminariai apskaičiuotas SGD terminalo priedas - dabar jis yra 102 litai.
Kitos kainos dedamosios yra tokios: 63,6 lito - perdavimas, 265 litus - skirstymas.
Kainų komisijos pirmininkė Diana Korsakaitė BNS teigė, kad komisija lapkritį turėtų patvirtinti galutinę SGD terminalo infrastruktūros dalį dujų kainoje, bet ši dalis drastiškai bendros dujų kainos nepadidins.
„Kai atsiranda naujas objektas (SGD terminalas - BNS), jis padidina (dujų kainą - BNS), bet bendroje sumoje prie visų kitų infrastruktūrinių dedamųjų pridedant, tai nebus šokiruojantis dydis“, - BNS sakė D.Korsakaitė.
Tuo tarpu dujų kaina buitiniams vartotojams kol kas neprognozuojama. Pasak L.Kimutytės, laukiama jos dedamųjų, tuomet bus galima apskaičiuoti kainą gyventojams.
„Jeigu kalbėti apie verslo klientus, komercinius klientus, mes galime pasakyti, kad mažės, nes pritaikysime papildomą nuolaidą ir žinome, kad ji bus didesnė negu terminalo priedas, kuris atsiranda. Tačiau kalbant apie šilumininkus, nes jų dalis dujų šaltuoju periodu - apie pusę dujų bus iš vamzdžio, o kita pusė - iš terminalo. Tai jeigu ant vamzdinių dujų mes dėsime papildomą nuolaidą, tai terminalo dujų kaina bus aiški tik tada, kai jos bus tiekiamos. Nes ji priklausys nuo biržos indekso“, - BNS teigė D.Misiūnas.
Jungtinės karalystės NBP indeksas, pagal kurį skaičiuojama Norvegijos „Statoil“ tiekiamų SGD kaina, pasak D.Misiūno, žiemą turėtų augti, tačiau net ir blogiausiu atveju - indeksui labai padidėjus - bendra dujų kaina šilumininkams neturėtų būti didesnė nei iš „Gazprom“ pernai pirktų dujų.
„Mes galime daryti prielaidą, kad žiemą jis (NBP indeksas - BNS) šiek tiek auga. Normalu taip mąstyti, nes žiema vartojimas didėja ir indeksas šiek tiek paauga. Mūsų įžvalga tokia, kad net ir blogiausiu atveju, jei bus šalta žiema ir bus didelis dujų poreikis, mes turėtume neviršyti kainos, kurią iš „Gazprom“ gavome praeitą žiemą, tai mes turime tokią nuostatą. Aišku, pamatysime, kaip bus, bet turime gan tvirtą nuostatą šiuo klausimu. (...) Galutinė kaina šilumos gamintojams neturėtų būti didesnė, palyginti su praeitu sezonu“, - teigė D.Misiūnas.
Šilumos gamybos bendrovės „Kauno energija“ vadovas Rimantas Bakas BNS sakė, kad tikslios informacijos apie kitų metų dujų kainą neturi, tad neaišku, kaip keisis šilumos kaina.
„Mes dabar dujų pirkimą organizuojame kitiems metams, ir dujų kaina bus diktuojama laimėtojų, ir tuo pačiu pagal Vyriausybės programą turėsime pirkti atitinkamą dujų kiekį iš „Litgas“, tai tie skaičiai akivaizdžiai indikuos apie šilumos kainos pokyčius. Tad bus rimta indikacija iš biokuro gaminantiems šilumą dėl kainos, nes jie stengiasi žemiau, bet maksimaliai arti šilumos iš dujų kainos laikytis, todėl teisingo vertinimo dar neturime“, - BNS sakė R.Bakas.
Tačiau, pasak jo, jei tendencijos išliks panašios ir „Lietuvos dujų“ kaina bus panaši - šilumos kaina Kaune galėtų sumažėti iki 20 proc.
„Būtent ta indikacija, kuri bus dėl dujų kainos, šiaip tai mes prognozavome, kad jeigu išliks tendencija „Lietuvos dujų“ kainos pigimo, tai tikėtina, kad šilumos kaina Kaune sumažės iki 20 proc.“, - teigė R.Bakas.
Vyriausybė spalio viduryje pritarė, kad dujų permoka nebuitiniams vartotojams būtų grąžinta per dvejus metus. Išsamią maždaug 280 mln. litų permokos grąžinimo tvarką lapkritį turi parengti „Lietuvos dujos“.
„Lietuvos dujos“ išmokės permoką už laiką nuo 2013-ųjų sausio iki šių metų gegužės. Nuo gegužės, kai „Gazprom“ sumažino dujų kainą „Lietuvos dujoms“ 21 proc. už 2013-2015 metus, jiems jau pritaikyta 20 proc. nuolaida, o nuo liepos ji pritaikyta ir visiems buitiniams vartotojams.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Keturių šalių energetikos ministrai Rygoje aptars artėjantį sinchronizavimą su Europa
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas penktadienį Rygoje su Baltijos šalių ir Lenkijos kolegomis aptars vasario pradžioje įvyksiantį Lietuvos, Latvijos ir Estijos energetikos sistemų sinchronizavimą su Vakarų Europos elektros tinklais ir...
-
LSDP valdyba aptars gynybos finansavimą, Žemaitaičio retoriką
Valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) valdyba penktadienį aptars rengiamą Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimo planą, gynybos finansavimą, koalicijos partnerės „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitai...
-
Nausėda su LB vadovu Šimkumi aptars gynybos finansavimą
Prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant didesniam šalies gynybos finansavimui pasitelkti ir Lietuvos valiutos atsargas, o Lietuvos bankui pareiškus, jog tiesiogiai iš šio šaltinio finansuoti Vyriausybės poreikių negalima pag...
-
Pakeisti teisės aktai ESO „atrišo rankas“: pradės intensyvius darbus
Pakeitus teisės aktus ir leidus tiesti požeminius elektros kabelius kelio juostoje, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) galės prijungti naujų klientų į tinklo plėtrą investuodama 1,4 mln. eurų. ...
-
Penktadienį numatoma Nausėdos akistata su Lietuvos banko vadovu: aptars svarbų klausimą
Prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant didesniam šalies gynybos finansavimui pasitelkti ir Lietuvos valiutos atsargas, o Lietuvos bankui pareiškus, jog tiesiogiai iš šio šaltinio finansuoti Vyriausybės poreikių negalima pag...
-
Apžvelgė kylančias degalų kainas: kur jos išliko mažiausios
Per pastarąją savaitę Lietuvoje padidėjo vidutinės degalų kainos: benzinas pabrango 1,3 proc., o dyzelino kaina išaugo 2,6 proc. Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, Europos Sąjungos (ES) šalių vidutinė svertinė degalų kai...
-
Savicko vizitas Alytuje: šių zonų vystymas čia yra užkoduotas
Ketvirtadienį lankydamasis Alytuje ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas su savivaldybės mere Rasa Vitkauskiene aptarė galimybes regione plėsti ir vystyti pramoninę bei Laisvąją ekonominę zoną (LEZ). ...
-
ŽŪM siūlo šią sritį irgi pripažinti gyvybiškai svarbia
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlys pripažinti žemės ūkio ir maisto politiką viena svarbiausių Lietuvos nacionalinio saugumo vidaus politikos sričių. ...
-
Atvers kišenes: į tinklų atnaujinimą žada investuoti milijardus
Elektros skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) per dešimtmetį į elektros ir dujų skirstymo tinklų plėtrą ir modernizavimą investuos apie 3,5 mlrd. eurų, o vien į elektros tinklus – apie 3,3 mlrd. eurų. ...
-
Kauniečiai praneša: dalis Dainavos – be elektros
Kauniečiai pradėjo dalytis informacija, kad dalis Dainavos mikrorajono neturi elektros. Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) puslapyje matyti, kad pranešimai apie dingusią elektrą tik auga. ...