- Erika Alonderytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Sąjungai (ES) preliminariai sutarus iki 2030 metų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą 55 proc., europarlamentarai pastebi, kad tai paveiks visus Lietuvos sektorius. Kita vertus, Žaliojo kurso tikslai šaliai gali tapti didžiule galimybe.
Vis dėlto siekiant neprarasti konkurencingumo, aplinkos ministras kalba apie būtiną pasienio anglies dioksido mokestį.
Europarlamentaro Petro Auštrevičiaus teigimu, ES planai palies visus gamintojus ir vartotojus, tačiau šaliai svarbu paruošti tinkamą nacionalinį planą įsipareigojimams įgyvendinti.
„Lietuvos ekonomika pakankamai dinamiška, manau, turime galimybę transformacijas ekonomines, energetines, žalinimą, atsinaujinančią energetiką dar greičiau pastūmėti į priekį ir padaryti ne vien politiniu prioritetu, bet pasiekti nacionalinį susitarimą, kad tai būtų ne kitų kartų atžvilgiu, bet rimtas planas ir galbūt galime iškelti sau ankstesnes datas“, – spaudos konferencijoje penktadienį sakė P. Auštrevičius.
Pasak jo, atskiros valstybės narės turi skirtingą ekonomikos ir energetikos struktūrą, todėl jis neturi daug vilčių, kad iki 2030 metų taip lengvai bus susitarta.
„Juolab kad ir finansai, bent jau didžiajai daliai, iki 2027 metų esame jau pasidalinę šiek tiek pinigų, investicijų, ne tik ilgalaikis ES biudžetas, bet ir ekonomikos gaivinimo planas, kurio 30 proc. numatyta žalinimo kursui“, – sakė europarlamentaras.
Anot P. Auštrevičiaus, siekiant nenukrypti nuo Žaliojo kurso ir nepasiduoti nacionaliniams interesams, bus sukurta nepriklausoma ekspertų taryba, kuri įvertins kiekvienos ES valstybės planus.
Europarlamentaras Liudas Mažylis pastebi, jog Europos žalieji siūlė tikslą iki 65 proc., tačiau ir 55 proc. yra labai ambicingas tikslas.
„Europos liaudies partijos prioritetai siekiant klimato neutralumo siejami ir su kitais argumentais, tokiais kaip darbo vietų išsaugojimas, kliovimasis rinkos priemonėmis ir siūlymais įvertinti anglies dioksido absorbavimo motyvą, pavyzdžiui, tvarkant miškus“, – teigė L. Mažylis.
Konkurencingumui išsaugoti – pasienio anglies dioksido mokestis
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas sako, kad didinant įsipareigojimus ir neprarandant konkurencingumo, šaliai bus ypač svarbus ES mastu gimstantis pasienio anglies dioksido mokestis, kuriuo būtų apmokestinami iš trečiųjų šalių įvežami taršūs produktai.
„Lietuva yra be galo maža valstybė, maža teršėja, išmetame vos 0,04 proc. pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų, bet mes, būdami ambicingi, rizikuojame prarasti savo konkurencingumą“, – sakė ministras.
„Europa ilgai skatindama Žaliojo kurso iniciatyvas nematė pasekmių, kad mes vartojame tuos pačius produktus, bet jie pagaminami Azijoje ar kitur už ES sienų ir žymiai taršesnėmis technologijomis“, – kalbėjo jis.
S. Gentvilo teigimu, šiemet ES lygmeniu bus priimami principiniai sprendimai, pakelsiantys kartelę ir apsaugantys rinką nuo importinių prekių, kurios nėra apmokestintos aplinkos taršos mokesčiais arba laikosi žemesnių standartų.
Ministras taip pat teigė, kad siekiant mažinti taršą, Lietuvai svarbu keisti judumą – elektrifikuoti viešąjį transportą, taip pat svarbus automobilių taršos mokestis.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius teigė, jog Žaliasis kursas Lietuvai yra galimybė, tačiau svarbu, kad veiktų ir skatinimo priemonės.
„Turime priemones įgyvendinti kompleksiškai, yra du neatsiejami dalykai – Žaliasis kursas ir pasienio anglies dvideginio mokestis. Jei kuris nors kampas šito laivo pasvirs per daug, arba prarasime savo pramonę arba tapsime nekonkurencingi“, – konferencijoje teigė V. Janulevičius.
„Kai tik sunkiname dalykus su CO2 emisija, taip turime lygiagrečiai žiūrėti trečiųjų šalių įvežamus produktus, matuoti skirtumą ir apmokestinti juos, kad būtų vienodos sąlygos“, – pridūrė jis.
S. Gentvilo teigimu, siekiant mažinti CO2 išmetimą, kita savaitė bus svarbi – Briuselyje bus deramasi dėl įsipareigojimų ir lėšų valstybėms narėms.
Šiemet balandį EP ir ES Tarybos derybininkai pasiekė preliminarų susitarimą dėl ES klimato įstatymo. Sutarta iki 2030 metų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą ES sumažinti 55 proc., palyginti su 1990 metų lygiu.
EP dėl šio teisės akto greičiausiai balsuos plenarinėje sesijoje birželį. Savo ruožtu EK praėjusią savaitę pristatė nulinės taršos veiksmų planą, kuriame numatytas siekis iki 2030 metų 55 proc. sumažinti oro taršos sukeltų priešlaikinių mirčių skaičių, taip pat perpus sumažinti atliekų, plastiko šiukšlių jūroje, 30 proc. – mikroplastiko kiekį aplinkoje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis1
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas53
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...
-
Baltijos šalių ministrai ragina suvienodinti tiesiogines žemės ūkio išmokas1
Lietuvoje vykusiame susitikime Baltijos šalių žemės ūkio ministrai paragino visas Europos Sąjungos valstybes nares suvienodinti tiesiogines išmokas žemės ūkiui. ...
-
Nuo gruodžio baisogališkiai traukiniais į Vilnių keliaus be persėdimų2
Nuo gruodžio vidurio, savaitgaliais, į šalies sostinę nuvykti norintys Baisogalos gyventojai tą galės padaryti keliaujant vienu traukiniu. ...
-
BFK vadovas: vienkartinių pensijų fondų išmokų nereikia apmokestinti
Naujasis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas mano, kad ir toliau nereikėtų apmokestinti vienkartinės išmokos iš antros pakopos pensijų fondų. Tačiau socialdemokratas Algirdas Sysas mano, jog valstybės įmokėta dalis ar ...