- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Finansų ministerija siūlo trejus metus iš eilės, pradedant 2025-aisiais, siūlo didinti alkoholio ir tabako akcizus.
Ministerija trečiadienį pateikė Akcizų įstatyme siūlomą įtvirtinti trejų metų akcizų didinimo planą. Jį tikimasi priimti Seimo pavasario sesijoje.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad akcizus siūloma didinti siekiant, kad nedidėtų šių prekių įperkamumas bei vartojimas, taip pat nemažėtų akcizų dalis augančiose jų kainose. Be to, pasak jos, planas suderintas su kaimyninių šalių – Latvijos, Estijos, Lenkijos – akcizų politika, todėl ji teigė mananti, kad iki šiol pirkti pigesnių produktų į šias šalis važiavę žmonės ir toliau tai darys – esminių pasikeitimų neturėtų būti.
„Augant atlyginimams ir augant kainoms, matyt, akcizo dalis kainoje tampa santykinai mažesnė. Todėl norint užtikrinti, kad santykinė akcizų pajamų dalis valstybės biudžeto pajamų struktūroje nemažėtų, reikalingas kasmetinis jų didinimo planas. Taip užtikrinama, kad įperkamumas stipriai neaugtų ir vartojimas taip pat būtų linkęs mažėti arba išliktų stabilus“, – žurnalistams trečiadienį sakė G. Skaistė.
„Prisidedama ir prie sveikatos tikslų įgyvendinimo. Tai reiškia, kad įperkamumui augant mažiau, vartojimas taip pat būtų šiek tiek apribotas“, – pridūrė ji.
G. Skaistės teigimu, pastaraisiais metais augant vidutiniam darbo užmokesčiui gyventojai gali įsigyti daugiau alkoholio ir tabako gaminių. Anot ministrės, alkoholio vartojimas pastaraisiais metais mažėjo nežymiai, o tabako – tiek cigarečių, tiek kaitinamojo tabako – augo.
Taip užtikrinama, kad įperkamumas stipriai neaugtų ir vartojimas taip pat būtų linkęs mažėti arba išliktų stabilus.
Skaičiuojama, jog padidinus akcizus biudžeto pajamos per trejus metus išaugų 126,7 mln. eurų: 2025 metais – 39,4 mln. eurų, 2026 metais – 42,1 mln. eurų, 2027 metais – 45,2 mln. eurų.
G. Skaistė teigė, jog iš šių pajamų nebus siūloma panaudoti konkrečiam tikslui.
„Bendroje valstybės pajamų struktūroje (didesni akcizai – BNS) neužtikrins didesnės procentinės dalies, tačiau palaikys tą patį dydį. Jeigu tokio sprendimo nebūtų, 2025 metais, matyt, būtų surinkta apie 50 mln. eurų mažiau“, – teigė ministrė.
„Šios lėšos bus naudojamos bendroms valstybėms biudžeto reikmėms, valstybės paslaugoms finansuoti ir kitiems dalykams“, – pridūrė ji.
Anot G. Skaistės, siūlomas akcizų didinimo planas derintas su kaimyninių šalių – Latvijos, Estijos, Lenkijos – akcizų politika.
„Visos kaimyninės šalys – tiek Estija, tiek Latvija, tiek Lenkija – planuoja akcizų didinimą, išlaikomas panašus augimo tempas, kaip ir Lietuvoje, todėl, matyt, struktūrinių pokyčių, kurių nebuvo iki šiol, neturėtų nutikti“, – teigė ministrė.
„Turbūt tie žmonės, kurie iki šiol važiuodavo (į kaimynines šalis pirkti – BNS) matydami ekonominę prasmę, matyt, ir toliau važiuos. Tačiau vertinant pokyčius, ką darome mes ir ką daro lenkai, neturėtų iššaukti esminių pasikeitimų žmonių sprendimų priėmimo logikoje“, – kalbėjo G. Skaistė.
Stiprieji gėrimai kitąmet brangų 26 centais, alus – 3 centais, tabakas – 21 centu
Etilo alkoholiui akcizas 2025 metais didėtų 5 proc. iki 2590 eurų už gryno etilo alkoholio hektolitrą, 2026 metais – iki 2720 eurų, o 2027 metais – iki 2856 eurų. Dabar jis yra 2467 eurai.
Vynui, kitiems fermentuotiems iki 8,5 proc. stiprumo gėrimams akcizas artimiausius trejus metus augtų 9,8–10,1 proc. Panašiai – 10–10,2 proc. – didėtų ir vyno bei kitų fermentuotų virš 8,5 proc. stiprumo gėrimų akcizai.
Alaus akcizas nuo kitų metų didėtų 10 proc. iki 10,41 euro už produkto hektolitrą, 2026 metais – iki 11,45 euro, o 2027 metais – iki 12,6 euro (šiuo metu – 9,46 euro). Dėl to 0,5 litras alaus kitais metais pabrangtų vidutiniškai 3 centais.
Tuo metu cigarečių akcizas nuo 2025 metų būtų ne mažesnis kaip 147,7 euro už 1000 cigarečių (šiuo metu – 138 eurai), nuo 2026-ųjų – 158 eurai, o nuo 2027-ųjų – 169,1 euro.
Dėl to 20 cigarečių pakelis kitąmet brangtų 0,21 euro.
Akcizai kaitinamajam tabakui ir alternatyviems gaminiams augtų 10,9–11 proc., po 7,8 proc. didėtų akcizų tarifai rūkomajam ir neapdorotam tabakui. Elektroninių cigarečių skysčio akcizai per artimiausius trejus metus augtų po 30,2–32 proc.
Seimui pritarus pakeitimams, jie įsigaliotų nuo 2025 metų sausio 1 dienos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius3
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?2
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės8
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas105
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...