Finansų ministrė G. Skaistė: Lietuvos siekis – tapti Europos AML kompetencijų centru

  • Teksto dydis:

Finansų ministrė Gintarė Skaistė, Slovėnijoje susitikusi su eurokomisare finansų rinkų politikos klausimams Mairead McGuinness, pažymėjo, jog Lietuva turi ambiciją tapti pinigų plovimo prevencijos (angl. AML) kompetencijų centru Europoje. 

Anot ministrės, Lietuva palaiko Europos Komisijos pateiktą siūlymą dėl europinio lygmens AML/CFT sistemos stiprinimo bei pridūrė, jog Lietuva galėtų būti tinkama lokacija naujai kuriamai ES lygmens AML/CFT institucijai.

Pasak jos, vieningų ES lygmens AML/CFT taisyklių sukūrimas ir įgyvendinimas yra svarbus ir sveikintinas žingsnis, leisiantis užtikrinti bendrą rizikos valdymo standartų įgyvendinimą. Šiuo atžvilgiu esminį vaidmenį vaidins naujai kuriama ES lygmens AML/CFT institucija, kuriai numatoma suteikti mandatą prižiūrėti rizikingiausius finansų sektoriaus dalyvius.

Lietuvai pavyko tapti tarptautiniu „Fintech“ centru, dabar turime ambiciją tapti ir rizikų finansų sektoriuje, įskaitant ir pinigų plovimo rizikas, valdymo kompetencijų centru ES mastu.

„Lietuvai pavyko tapti tarptautiniu „Fintech“ centru, dabar turime ambiciją tapti ir rizikų finansų sektoriuje, įskaitant ir pinigų plovimo rizikas, valdymo kompetencijų centru ES mastu. Turime sukaupę aktualią institucinę ir reguliacinę patirtį valdant rizikas šioje srityje – tiek bankiniame, tiek ir nebankiniame sektoriuose. Ši patirtis yra naudinga ir kuriant būsimą ES lygmens instituciją, kuriai keliami ambicingi tikslai. Manome, kad Lietuva turi ką pasiūlyti kaip galima vieta, kur galėtų įsikurti ši nauja ES institucija“, – teigė G. Skaistė.

Be to, anot ministrės, be sukauptos AML/CFT rizikų valdymo patirties, Lietuva išsiskiria bendradarbiavimu su privačiu sektoriumi. Šalyje veikiantis Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras jungia viešąsias institucijas ir privatų sektorių, siekiant maksimaliai valdyti kylančias rizikas ir stiprinti pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos sistemą

Ministrė susitikime su komisare M. McGuinness taip pat pažymėjo, kad jau dabar Lietuva išsiskiria dėmesiu AML klausimams politinėje darbotvarkėje. Tuo pačiu tarptautiniai vertinimai rodo, kad Lietuva yra tarp mažiausiai rizikingų jurisdikcijų pasaulyje pinigų plovimo rizikos atžvilgiu, pvz., Lietuva yra 11 vietoje „Basel Institute on Governance AML Index“ reitinge.

„Lietuvoje turime stiprių, talentingų specialistų ratą su atitinkamomis kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu kompetencijomis, iš dalies dėl išplėtoto „Fintech“ sektoriaus. Šis talentų resursas, kartu su platesne ekosistema, neabejotinai būtų svarbus sklandžiam naujosios institucijos funkcionavimui“, – sakė ministrė G. Skaistė.

Numatoma, kad naujai kuriamoje europinėje AML/CFT institucijoje dirbs apie 250 darbuotojų. Instituciją planuojama įsteigti 2023 metų pradžioje, tiesioginės finansų sektoriaus subjektų priežiūros veiklą planuojama pradėti 2026 m.

Eleonora Budzinauskienė (ELTA)



NAUJAUSI KOMENTARAI

durnyke

durnyke portretas
eitum tu n......

Gal

Gal portretas
Velnio darbų kompetencijos centru.

Hugo

Hugo  portretas
Žiurkė
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių