- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos vadovams svarstant, kaip spręsti krizę Graikijoje, Senajame žemyne auga nerimas dėl Europos Sąjungos (ES) dezintegracijos, kurią dar gali paskatinti nesutarimai dėl pabėgėlių iš Afrikos pasidalijimo ir santykių su Rusija.Lietuvos politologai teigia, kad sprendimus dėl Graikijos ateities euro zonoje lems tiek geopolitiniai išskaičiavimai, tiek atskirų šalių politikų noras įtikti savo rinkėjams.
„Matome sudėtingą daugialypį politinį procesą, kai siekiama atsižvelgti tiek į tai, kokį signalą Graikijos pavyzdys gali siųsti kitų šalių politikams ir gyventojams, tiek į savo šalies rinkėjų nuotaikas, taip pat įvertinti ekonomines galimų skirtingų scenarijų pasekmes ir geopolitines pasekmes“, – BNS antradienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas.
Pasak profesoriaus, jei dauguma euro zonos šalių lyderių neatsisakys reikalavimų Graikijai, „gali būti, kad spaudimas išstoti iš euro zonos sustiprės ir taps sunkiai suvaldomu“.
R.Vilpišausko teigimu, krizė Graikijoje yra vienas iš pastaruoju metu ES „matomos stiprėjančios fragmentacijos“ ženklų, tačiau istorija rodo, kad valstybės narės yra pajėgios susitarti.
„Matome stiprėjančią fragmentaciją ES, ir Graikijos atvejis galbūt šiuo metu yra ryškiausias, bet toli gražu ne vienintelis tokios fragmentacijos, smarkiai išsiskiriančių pozicijų pavyzdys. Kartu reikėtų nepamiršti, jog pernai visos ES šalys sugebėjo pasiekti dėl ekonominių sankcijų (Rusijai), prasidėjus agresijai prieš Ukrainą. Tad yra ir ženklų, rodančių, kad esant reikalui visos ES valstybės gali susitarti“, – teigia R.Vilpišauskas.
Pastaruoju metu ES susitikimus temdė nesutarimai dėl Briuselio siūlomų pabėgėlių kvotų, įtampą netrukus gali pakurstyti britų bandymai persiderėti sąlygas prieš planuojamą referendumą dėl tolesnės narystės ES.
Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Mindaugas Jurkynas mano, kad būtent nuolaidžiavimas Graikijai - jo žodžiais, leidimas nesilaikyti susitarimų, kuriais grįsta ES - atvertų „Pandoros skrynią dezintegracijai“.
„Tada tarsi būtų žinia, kad ir kiti gali nesilaikyti taisyklių ir gali būti paskata panašaus plauko partijoms ateiti į valdžią kitose valstybėse. Daug kas norėtų Graikiją nubausti ir pasakyti, kad yra taisyklės, Europa jų laikosi“, – BNS sakė M.Jurkynas.
Pasak jo, dauguma europiečių supranta, kad alternatyvos ES nėra, o „Europos projektas per pastatuosius 50 metų sukūrė geriausia tai, ką galime turėti“, todėl kompromisai turėtų būti rasti.
Ekspertai teigia, kad įtemptose derybose dėl Graikijos ateities didelį vaidmenį lems visuomenės nuotaikos paskolas suteikusiose šalyse.
„Pastarosiomis dienomis matome, kad tų šalių vadovai taip pat akcentuoja demokratinį procesą ir kad ne tik Graikijoje, bet ir kitose 18 euro zonos šalių priimami sprendimai, remiantis galiojančiomis demokratinėmis politinio žaidimo taisyklėmis ir kitų euro zonos gyventojų balsas yra ne mažiau svarbus nei Graikijos“, – sakė R.Vilpišauskas.
Anot profesoriaus, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) poziciją gali iš dalies lemti Jungtinių Valstijų siekis išsaugoti Graikiją euro zonoje.
„JAV, mano manymu, stengiasi įtikinti tiek Vokietijos, tiek kitų euro zonos šalių lyderius, kad turi būti rastas būdas, kaip išsaugoti Graikiją euro zonoje“, – teigė jis.
ES pareigūnai antradienį perspėjo, kad Graikijai gali tekti pasitraukti iš euro zonos, jei Atėnai nepateiks reformų paketo, kuris tenkintų šalies tarptautinius skolintojus.
Prieš prasidedant viršūnių susitikimui, tarptautinė žiniasklaida pranešė, kad naujasis Graikijos finansų ministras į euro zonos posėdį atvyko be naujų raštiškų pasiūlymų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Latvijoje siūloma uždrausti turizmo paslaugas Rusijoje ir Baltarusijoje
„Naujosios vienybės“ frakcija pateikė Latvijos parlamentui Turizmo įstatymo pataisų projektą, pagal kurį kelionių organizatoriams ir agentūroms būtų uždrausta teikti turizmo paslaugas Rusijoje ir Baltarusijoje. ...
-
Vance'as perspėja nesudaryti DI sandorių su autoritariniais režimais
JAV viceprezidentas J. D. Vance'as antradienį Paryžiuje vykstančiame aukščiausiojo lygio susitikime dėl dirbtinio intelekto (DI) perspėjo pasaulio lyderius nesudarinėti DI sandorių su „autoritariniais režimais“, atrodo, turėdam...
-
Scholzas ir jo varžovas Merzas žada vengti kraštutinių dešiniųjų
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir tikėtinas jo įpėdinis Friedrichas Merzas antradienį sakydami kalbas parlamente prieš vasario 23 d. vyksiančius nacionalinius rinkimus pažadėjo nebendradarbiauti su kraštutiniais dešiniaisiais,...
-
Graikijos rojus virsta vaiduoklių sala
Turistų taip mėgstama Santorino sala Viduržemio jūroje dabar panašesnė į vaiduoklių karalystę, nes daugiau kaip pusė iš maždaug 20 tūkst. nuolatinių šios kurortinės salos gyventojų išvyko. Juos privertė bėgti jau kel...
-
Tarptautinė lustų rinka 2024-aisiais augo beveik penktadaliu
Per praėjusius metus pasaulyje parduota lustų už 627,6 mlrd. JAV dolerių – 19,1 proc. daugiau nei 2023-iaisiais, skelbia Puslaidininkių pramonės asociacija (angl. Semiconductor Industry Association, SIA). ...
-
Europos Komisija žada tvirtą atsaką į JAV muitus
Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen antradienį pasmerkė JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimą nuo kovo 12 dienos įvesti 25 proc. muitus importuojamam plienui ir aliuminiui ir pažadėjo, kad blokas imsis atsakomųjų priemonių. ...
-
Lenkija: mažai tikėtina, kad Trumpas nutrauks pagalbą Ukrainai
2025 m. sausio 24 d. JAV valstybės departamentas, vadovaudamasis prezidento Donaldo Trumpo įsakymu, įšaldė beveik visą užsienio pagalbą visame pasaulyje ir pristabdė naujos pagalbos teikimą. ...
-
Muskas mėgina perimti „OpenAI“ kontrolę
Elonas Muskas vadovauja investicinei grupei, siūlančiai 97,4 mlrd. JAV dolerių už ne pelno siekiančią įmonę „OpenAI“, taip atverdamas naują frontą kare su dirbtinio intelekto pokalbių roboto „ChatGPT“ kūrėju, pirmadienį pr...
-
Neužtruko ir dienos: Trumpas jau pasirašė įsaką dėl europiečius papiktinusių tarifų
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį įvykdė pažadą įvesti 25 proc. muitus plieno ir aliuminio importui. Taip jis pradėjo seniai žadėtą prekybos karą, nepaisydamas Europos ir Kinijos įspėjimų. ...
-
Trumpas: Ukraina kada nors gali būti rusų
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pirmadienį neatmetė galimybės, kad Ukraina kada nors gali priklausyti Rusijai, ir sakė, kad JAV pagalbą reiktų mainyti į Ukrainos gamtinius išteklius, tokius kaip retieji elementai. ...