- Ūla Klimaševska, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vieną didžiausių Europos Sąjungoje (ES) pajamų nelygybės lygį Lietuva gali mažinti siekdama Šiaurės regiono šalių ekonominių rodiklių. Anot „Investuok Lietuvoje“, padidinusi ekonominį produktyvumą 3,8 proc. per metus, Lietuva minėto regiono šalių lygį pasiekti galėtų iki 2050 metų.
„Esami vertinami kaip bene didžiausią pajamų nelygybę Europos Sąjungoje turinti valstybė (...) Lietuvos ekonomikai reikalingas esminis postūmis, didinant produktyvumą. Esami skirtumai vis dar išlieka ženkliai per dideli, kad jie įgalintų aukštus gyventojų atlyginimus“, – Seimo Ekonomikos komiteto Lietuvos ūkio konkurencingumo stiprinimo pakomitečio posėdyje pirmadienį pristatydamas Lietuvos ekonomikos vystymąsi kalbėjo „Investuok Lietuvoje strategijos vadovas Marius Stasiukaitis.
Anot „Investuok Lietuvoje“ strategijos vadovo Mariaus Stasiukaičio, šalių produktyvumo rodiklis nustatomas pagal Europos Komisijos (EK) skaičiuojamą pertvarkos pažangos indeksą. Juo vertinama, kaip dešimties metų laikotarpiu valstybėms sekasi vystyti ekonomiką. Pasak M. Stasiukaičio, šis rodiklis Lietuvoje yra „santykinai žemas“ ir tarp prasčiausių ES.
„(Vertinama – ELTA) per platesnius, ne vien tik BVP požymius. Pavyzdžiui, pagal tai, kiek skiriama išlaidų inovacijoms, taip pat vertinama ir socialinė dimensija – kaip atrodo pajamų nelygybės rodikliai, kaip atrodo regioninė nelygybė. Vertinama aplinkosaugos dimensija – kiek resursų sunaudojama tam augimui generuoti, taip pat valdysenos dalykai, kas susiję su korupcija ir saugumu“, – vardino M. Stasiukaitis.
„Investuok Lietuvoje“ skaičiavimais, nė vieno Lietuvos regiono bendrasis vidaus produktas (BVP) vienam gyventojui nesiekia net neturtingiausių Šiaurės šalių regionų lygio.
Jo teigimu, buvome įvertinti prasčiausiai tarp Baltijos šalių, pagal pajamų nelygybę atsiliekame ir nuo Lenkijos, Šiaurės šalių. Šių šalių rodikliams, pasak M. Stasiukaičio, reikėtų stengtis prilygti ir Lietuvai.
Pagal rodiklius nuo Suomijos, Švedijos, Danijos šiuo metu atsiliekame ne tik darbo užmokesčiu, bet ir inovacijų, žalumo skatinimu, Lietuvos gyventojai mažiau pasitiki valstybės institucijomis.
„Investuok Lietuvoje“ skaičiavimais, nė vieno Lietuvos regiono bendrasis vidaus produktas (BVP) vienam gyventojui nesiekia net neturtingiausių Šiaurės šalių regionų lygio.
„EBPO duomenimis, Vilniaus apskrityje 2010 metais buvo 29 tūkst. JAV dolerių BVP vienam gyventojui sukurta, kai Švedijos neturtingiausiam regione (...) tas sukuriamas BVP buvo 38 tūkst. JAV dolerių“, – pabrėžė M. Stasiukaitis.
Norėdama iki 2050 metų pasivyti Šiaurės šalių atlyginimų lygį, turėti pakankamai lėšų finansuoti švietimą, gynybą ir kitas šaliai svarbias sritis, Lietuva, jo teigimu, turėtų savo ekonominio produktyvumo lygį auginti apie 3,8 proc. per metus, kai dabar jis auga apie 2 proc.
Tai, anot M. Stasiukaičio, leistų 2050 metais turėti 63 mlrd. eurų didesnį BVP.
Auginti produktyvumą, „Investuok Lietuvoje“ skaičiavimais, Lietuva turėtų didindama aukštųjų technologijų sektoriuje dirbančiųjų skaičių, startuolių kūrimąsi, vystydama pramonę regionuose, investuodama į pažangios gamybos investicijas, skatindama atsinaujinančios energetikos pramonę.
Tiesa, pasak M. Stasiukaičio, didžiausius iššūkius siekiant vystyti pramonę kelia nepakankamas mokslo ir verslo bendradarbiavimas, apsunkinta prieiga prie kapitalo, aukštos kvalifikacijos specialistų trūkumas.
„Lietuva (...) praranda tuos klasikinius konkurencinius pranašumus, tokius kaip žema darbo jėgos kaina, nebegalime tuo pasigirti, maži mokesčiai – kai kuriais aspektais juos dar turim, bet įsigaliojus pasauliniam pelno mokesčio tarifui, suvienodinimui jo, tai mes vargiai galime pasiūlyti tuos lengvatinius pelno mokesčio tarifus, kurie buvo vienas pagrindinių aspektų, kuriais viliodavome tuos investuotojus“, – posėdyje teigė ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ievos Valeškaitė.
Pasak jos, užsienio investuotojai supranta geopolitinius Lietuvos regiono iššūkius. Tačiau, anot viceministrės, tokios stambaus kapitalo įmonės kaip „Rheinmetall“ atėjimas investuotojams parodo, kad Lietuva rimtai vertina įsipareigojimus savo partnerėms ir investuotojams.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis2
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas97
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...